Materiale pentru schimbarea fazelor: depozitați căldură solară

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/11/11, 19:46

dedeleco a scris:Toate acestea pentru a nu investi în a plăti 50 până la 100 de ani de încălzire obișnuită!!!
Cum spune Christophe, care cu acest argument nu ar fi construit niciodată casa remarcabilă pe care a cumpărat-o!!!


Nu chiar asta am spus!

Investește da, dar nu caută autonomie totală cu orice preț prin multiplicarea investițiilor care nu sunt niciodată profitabile de-a lungul unei vieți...

Pentru mine este clar că a depozita mult fără a izola foarte bine este mult mai puțin interesant decât a depozita mai puțin în timp ce izolezi foarte bine!

Asta e tot!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/11/11, 10:05

Pentru mine, obiectivul MCP-urilor este obținerea autonomiei de încălzire iarna, cu de exemplu stocarea a 15 zile de încălzire cu o singură zi de soare iarna (20 până la 50 m² de panouri solare termice).

Acest lucru se poate face cu parafină sau ulei de palmier și/sau un echivalent a cărui temperatură de schimbare de fază este de aproximativ 35°C.

Acum, doar bilanţul financiar nu este neapărat profitabil
chestiune de alegere, buget, confort sau abordare voluntară.

la fel ca atunci când vă înlocuiți geamul unic, profitabilitatea financiară este în jur de 30 până la 40 de ani, în timp ce câștigul în confort este imediat.

Acum, o locuință de 150 m² perfect izolată și tratată în flux dublu, de exemplu, are nevoie doar de o putere de încălzire mai mică de 5kw la -7°C, care poate fi asigurată de o pompă de căldură foarte mică, vezi un rezervor de apă caldă termodinamică sau o inserție de lemn în plus la o suprafață rezonabilă a hotei solare

Deci, de ce să caut autonomie, mă întrebați pe mine? bine, pentru distracție, sau în cazul unei crize energetice grave de ce nu
sunt mulți care își înființează „blocuri” în subsolul lor

Acolo, știi totul :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Materiale de schimbare de fază: stocarea căldurii solare




de Philippe Schutt » 29/12/18, 17:58

https://dailygeekshow.com/energie-fluide-solaire
Acest lucru ar putea rezolva problema izolației și, prin urmare, ne-ar permite să ne recuperăm vara pentru a ne încălzi iarna.
Principiul mi se pare excelent.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: Materiale de schimbare de fază: stocarea căldurii solare




de izentrop » 29/12/18, 20:30

Mi se pare că noi am provocat deja acest lucru și că problema este catalizatorul și faptul că lichidul trebuie încălzit astfel încât să revină la o temperatură de 84°, care poate fi folosită doar pentru a încălzi apa de la o mașină de spălat sau mașină de spălat vase. https://www.nbcnews.com/mach/science/sc ... ncna930676
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Materiale de schimbare de fază: stocarea căldurii solare




de Philippe Schutt » 29/12/18, 21:48

Oh. Nu am vazut subiectul...
Și pentru încălzire sau ACM, da. Acest lucru reprezintă destul de mult pentru a face un astfel de proiect profitabil.
Nu citesc că trebuie să încălziți lichidul și presupun că vor fi în continuare progrese.
Așa cum stau lucrurile, un calcul rapid îmi oferă un volum de 20m3 pentru o casă mică, bine izolată. Este încă mult dacă trebuie să planificați 2 tancuri. cu excepția cazului în care există o diferență de densitate între cele 2 stări, ceea ce ar face posibil să fii mulțumit cu un singur rezervor.
În orice caz, este mai practic decât trecerea de la solid la lichid cu izolație și încapsulare într-un fluid purtător.
Eu chiar cred în chestia asta :)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: Materiale de schimbare de fază: stocarea căldurii solare




de izentrop » 29/12/18, 22:39

Un articol mai complet https://www.popscience.fr/des-scientifi ... u-a-18-ans
și cel mai recent studiu https://pubs.rsc.org/en/content/article ... c8ee01011k
Aici prezentăm un nou derivat de norbornadienă, care prezintă o bună potrivire spectrală solară, robustețe ridicată și o densitate de energie de 0,4 MJ kg−1.. Folosind un catalizator eterogen, ftalocianină de cobalt pe un suport de carbon, demonstrăm o eliberare macroscopică de căldură record în un sistem de trecere folosind un reactor catalitic cu pat fix, rezultând o creștere a temperaturii de până la 63,4 °C (temperatura măsurată 83,2 °C). Testarea de succes în aer liber arată dovada conceptului și arată că implementarea viitoare este fezabilă. Mecanismul reacției de feedback catalitic este modelat folosind calcule ale teoriei funcționale a densității (DFT) care raționalizează observațiile experimentale.
Cobaltul este rar și scump. :se încrunta: :x
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Materiale de schimbare de fază: stocarea căldurii solare




de Philippe Schutt » 30/12/18, 10:42

Cert e că nu am ajuns încă acolo: diluat cu toluen, o adevărată mizerie, sau cu cloroform nu e pentru indivizi. in plus au facut testul trecand 5 mililitri pe ora prin catalizator, iarasi suntem departe de marcaj. Iar o jumătate de perioadă de 30 de zile nu face mare lucru pentru acumularea vară-iarnă.
Dar principiul de bază este interesant pentru celelalte avantaje ale sale, în special depozitarea la temperatura camerei.
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130