Manipularea și interpretarea studiilor științifice

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/12/11, 15:08

Homeopatia în principiile sale inițiale nu este științifică, o versiune a credinței influențată de descoperirea în același timp a vaccinului împotriva variolei foarte clar, dusă la extrem, într-un moment în care atomii erau complet necunoscuți.
Devine o credință de tip vindecător aplicată în lipsa a ceva mai bun pentru a satisface nevoia de afecțiune, îngrijorare și credință a bolnavilor.

Chiar și în alopatie oferim medicamente, uneori periculoase, cum ar fi Mediator pentru a pierde în greutate (ineficient, dar periculos ascuns) și multe altele, pentru sSatisfaceti nevoia pacientilor de medicamente chiar inutile, bolnav care nu poate pleca fara nimic, metoda identica cu homeopatia !!

Mi s-au administrat medicamente pentru durere, pentru lucruri mărunte, pe care nu le-am luat niciodată, pentru că voința scade durerea cu 10 rezistând !!

Când vedem rețete de 10 până la 20 de medicamente homeopate (fără pericol), ne întrebăm cum poate crede medicul, pentru că este o șansă pură, de ceea ce se întâmplă în capul medicului în acest moment, o altă consultație de la același pacient în același timp, ar fi dat o altă rețetă !!
Este identic cu vindecătorii, o credință !!
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/12/11, 15:13

Dede, tu care ești maestrul științei, ai dovedit că ceea ce ne repeti de 10 ori peste asta forum a fost real? Adică, alergarea și tăierea lemnului pe vreme rece îmbunătățește sănătatea? : Cheesy:

La rândul meu, pentru a judeca homeopatia nu mă bazez pe judecăți personale, ci pe experimente care au fost efectuate în număr.

http://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2004/sem02/0910/sa_8057_homeopathie_cancer_fibromyalgie.htm a écrit :Ei au comparat un produs utilizat în mod convențional, trolamina (conținută în faimoasa Biafină, de exemplu), cu un medicament homeopat: calendula. Și, din cei 128 de pacienți din studiu, dermatita a fost semnificativ mai puțin abundentă la cei care au primit tratament homeopat.


Mai mult decât atât, Dede crede că plantele sunt, de asemenea, sensibile la efectul placebo
Rezumatul http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20028717 a scris:De exemplu, un preparat homeopatic de arsen a făcut posibilă creșterea ratei de germinare a boabelor de grâu contaminate anterior cu arsenic real, ca și cum ar fi fost „vindecați” de contaminarea lor.


rezumatul lui BELON P .; BANERJEE A .; KARMAKAR SR; BISWAS SJ; CHOUDHURY SC; BANERJEE P.; DAS JK; PATHAK S.; GUHA B.; PAUL S.; BHATTACHARJEE N.; KHUDA-BUKHSH AR Remediul homeopat pentru toxicitatea arsenului? : descoperiri bazate pe dovezi dintr-un studiu dublu orb controlat placebo randomizat la om. Știința mediului total 2007, 384, p.141-150] a scris:În India, un studiu a făcut posibilă evaluarea acțiunii unui medicament homeopat asupra pacienților otrăviți cu arsenic prin ingestia de apă contaminată. Rezultatele arată o scădere notabilă a concentrațiilor de arsen în sânge și urină și o îmbunătățire a simptomelor de intoxicație a pielii.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/12/11, 15:33

rolul legiuitorului este de a recunoaște existența acestuia (ca și în cazul acupuncturii, osteopatiei etc ...)

osteopatia rezistă mult mai bine decât homeopatia și o puteți practica singură fără să o cunoașteți cu bunul simț științific de bază:
ca să-mi slăbesc genunchiul sau să-mi pun hernia discului la loc cu sciatică !!

Acupunctura are o anumită cotă de coerență în principiul său de a excita un punct pentru a schimba pragul durerii, astfel încât noi toți să vedem asupra noastră !!

Homeopatia are doar efectul placebo și nevoia pacientului de ascultare sau afecțiune de către medicul său, ca dovadă clară!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 04/12/11, 16:05

Găsesc propoziția ta:
și nevoia pacientului de ascultare sau afecțiune de către medicul său ...
foarte interesant. Ea spune multe despre brutalitatea blândă a relațiilor umane care caută refugiu într-un serviciu plătit ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 04/12/11, 17:14

Osteopatia rezistă mult mai bine decât homeopatia și o puteți practica singură fără să o cunoașteți cu bunul simț științific de bază:

Nu știam că bunul simț era științific și, în plus, elementar, învățăm în fiecare zi.
Nu este un proces dublu-orb randomizat, singurul experiment științific credibil! este suficient pentru a-și pierde bunul simț de bază (dar nu științific, desigur) :|
ca să-mi slăbesc genunchiul sau să-mi pun hernia discului la loc cu sciatică !!
osteopatie in 3 lectii? : Idee:
Acupunctura are o anumită cotă de coerență în principiul său de a excita un punct pentru a schimba pragul durerii, astfel încât noi toți să vedem asupra noastră !!

Cu excepția faptului că nu ați putea ține un astfel de discurs dacă acupunctura (considerată șarlatanie atunci când a fost introdusă în Franța, dar oamenii de știință se învârt ca niște vânturi în vânt, atunci!) Nu ar fi ajuns tolerat cum ar fi homeopatia sau osteopatia!
Este amuzant acest arbitrar!
Un mic sfat: nu țineți acest discurs unui acupuncturist, dacă nu doriți să păreați ridicol în ochii lui.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/12/11, 19:08

Referirea:
ca să-mi slăbesc genunchiul sau să-mi pun hernia discului la loc cu sciatică !!

osteopatie in 3 lectii?

da, nu mă duc la osteopat, pentru ceea ce pot rezolva cu bun simț, în timp ce alții își petrec viața pentru același lucru la osteopat, ca o fiică a surorii soției mele, în familia mea, care, pentru a slăbi un genunchi al fiicei copilului ei, a văzut o mulțime de medici incapabili să slăbească fără daune, înainte de a descoperi un osteopat miraculos, pe care îl va vedea tot timpul.
Și totuși este o mecanică elementară.

Eu, genunchiul meu blocat uneori, imposibil de mers, timp de 40 de ani (cu unele mișcări extreme) sunt desfăcute de fiecare dată cu mișcarea potrivită; vecin cu unul care a rămas cu prea mult joc, tocmai modificat pentru a-l pune la loc, bucurându-se de această piesă inteligent !!
Alții, în locul meu, ca și în familia mea, rămân blocați de ani de zile, forțând și deteriorând genunchiul blocat care împiedică complet mersul, deoarece este imposibil să-l prelungiți fără să forțați !!
Cu peste 40 de ani în urmă, a apărut în judo și am petrecut un sfert de oră bun găsind mișcarea potrivită, ceea ce nu este evident, pentru ao pune la loc cu mare ușurare! !
Trebuie să profiți de ceea ce simți, să fii un vecin al mișcării care s-a blocat prin prea mult joc, pentru a-l pune la loc.

Același lucru este valabil și pentru sciatica mea, acum 17 ani, care a devenit sciatică, pe un forehand în extensie în tenis !! Cu fiecare pas dureros am simțit întreaga călătorie de la nervul sciatic la picior !!
A doua zi, după o noapte dureroasă, încă blocată de acest disc herniat, am jucat din nou tenis, la fiecare pas dureros, pentru a mă regăsi în mișcarea care se mișcase, sărind în extensie, dar în direcția opusă, pe dos!
Odată cu al patrulea contratimp, discul a fost repus în poziție, cu o ușurare enormă !!!

Cu această ușurare, cine
nu este un studiu dublu-orb randomizat, singurul experiment științific credibil
nu discutăm deloc: înainte de clopin clopan, cu fiecare pas dureros ca pe ouă (unii ar fi luat o mulțime de tablete inutile) și la 20 de secunde după, ușurați, alergăm în jur !!
Osteopații cu instrumente osoase fac acest lucru, mecanica de bază a punerii la loc, de care mulți medici nu sunt total conștienți de imposibilitatea de a descoperi ceea ce nu au fost învățați (mărturie în familia mea, strânsă între medici, care nu mă informaseră) de această dificultate înaintea osteopatului miraculos) !!

Principiul de bază este: daca s-a blocat prin deplasare brusca, il putem pune la loc prin acelasi tip de miscare abia modificat !!!!

În acești 17 ani, sciatica a amenințat întotdeauna (joc de disc), dar, am spatele muscular mult mai bine, (ciclism intens în sus) pentru a menține totul la locul său (fundamental) și nu forțez mâinile la maxim. tenis (rotații limitate) !!.
Alții au mers cu siguranță la spital, pentru mai puțin decât mine, și au operat, ca vecinul din fața uneia dintre casele mele, el foarte tânăr !!
Acum 17 ani, moda era încă departe de a face hernia de discuri să se miște rapid așa cum este acum (3 luni la baza patului erau la modă în jurul anului 1980 și acum 17 ani câteva săptămâni pline de analgezice) !!
prin urmare Aplic metoda științifică peEu, și funcționează, dar destul de mulți oameni sunt incapabili de o analiză atât de exactă a senzațiilor lor, a mecanicii lor interne, pentru a rezolva probleme simple, în ciuda emoțiilor durerii !!
Ne putem da seama chiar și de modele medicale false !!
osteopatie in 3 lectii?


Nu am impresia că janic a asimilat această metodă științifică de bază !!

Acupunctura are o bază reală și dată fiind complexitatea ei chineză, cu siguranță destul de arbitrară.
Vedem clar o astfel de decantare în vestul acupuncturii.

De exemplu, pentru sciatica mea, un punct de acupunctură a fost indicat chiar sub picior la capătul nervului sciatic, deci cu o anumită realitate și o eficacitate asupra mea de tipul pe care l-am scris: schimbarea pragului durerii prin excitație local și, prin urmare, nu foarte puternic.
Reinstalarea mecanică este incomparabil mai definitivă și imposibilă prin acupunctură, alopatie obișnuită cu medicamente sau homeopatie.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 04/12/11, 19:19

De exemplu, pentru sciatica mea, un punct de acupunctură a fost indicat chiar sub picior la capătul nervului sciatic, deci cu o anumită realitate și o eficacitate asupra mea de tipul pe care l-am scris: schimbarea pragului durerii prin excitație local și, prin urmare, nu foarte puternic.
Reinstalarea mecanică este incomparabil mai definitivă și imposibilă prin acupunctură, alopatie obișnuită cu medicamente sau homeopatie.

un acupuncturist care nu ar căuta mai întâi dacă nu există nicio problemă mecanică, nu ar fi demn de practicat .... științific!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/12/11, 19:31

amuzant:
Dede, tu care ești maestrul științei, ai dovedit că ceea ce ne repeti de 10 ori peste asta forum a fost real?
Adică, alergarea și tăierea lemnului pe vreme rece îmbunătățește sănătatea?

pentru că vorbeam despre o răceală care venea, venită de la soția mea (l-a aruncat prins în magazine), ieri și în această după-amiază și astăzi, în jurul orei 17:3, m-am dus să-mi fac exercițiul intens zilnic (pe care nu îl aveam făcut greșit ieri!) de a alerga de 200 ori pe un deal de scări în pădure pentru XNUMXm de cădere verticală, ceea ce te face să transpiri intens, și minune nu mai simt frigul dezvoltându-se, ci parcă s-ar fi terminat !!

Unul dintre fiii mei, cel mai mare, pentru a-și păstra un loc de muncă a trebuit să accepte un loc de muncă mai manual, cu multă mișcare afară în frig, în loc să fie în fața unui birou !!
Se descurcă mult mai bine, mai subțire și are mult mai puține răceli și gripă decât în ​​spatele unui birou !! acestea sunt propriile lui cuvinte !!!
Așa că trebuie să repet
a dovedit că ceea ce îți repet de 10 ori peste asta forum a fost real?
pe mine, fiul meu și soția lui,
și că pot confirma cu o avalanșă de articole științifice !!

O problemă, pentru soția mea, cu frigul ei, nu am putut să o fac să se miște cu intensitatea necesară, (sudoare mare) și de aceea are o răceală furioasă care o împiedică să găsească voința de mișcare !!!
Nu am reușit ca ultimul meu fiu să-l facă să se miște și să alerge cu intensitatea necesară (sudoare mare) și are mai multe răceli și necazuri de iarnă !!!
CQFD !!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 04/12/11, 20:01

mărturia dvs. nu este foarte pasteuriană, ci susține mai degrabă punctul de vedere al lui Béchamp potrivit căruia microbul, virusul și alți agresori externi nu sunt determinanți. Conținutul de oxigen din sânge este suficient pentru a le neutraliza ca la rabie sau tetanos ... și restul!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/12/11, 21:03

Pentru articolul citat de indy49 de la italieni din Napoli, Milano și Bologna, specializat în găsirea efectelor homeopatice, interesante, mai puțin deranjante decât transmutația biologică (factorul 7 în concentrațiile de fier pe care vrem să le reproducem având în vedere enormitatea sa ), Observ că efectul este foarte slab cu câteva procente, că semințele de cereale moi din grâu pot germina la 100 ° C !! ceea ce mă lasă perplex și solicită verificarea încrucișată a acestei rezistențe a unei semințe de cereale care germinează la temperatura apei clocotite, bună pentru gătit-o în pâine ??? !!!

Având în vedere procentul scăzut, reprezintă multă muncă de reprodus în alte laboratoare, în afară de homeopatie.
Pentru mine, nu convingător, ca multe publicații cu efecte slabe, nu convingător, ca cel al lui Beneviste.

Indy49 ar fi putut da linkuri complete către alte articole.

Oricum, dacă homeopatia are o anumită validitate reală, cum ar fi transmutațiile biologice sau non-biologice de fuziune la rece, trebuie să ne schimbăm total cunoștințele. Iar modelele oferite sunt noroioase și vor trebui clarificate.

Ca să vă convingeți, aveți nevoie de efecte clare, importante, reproductibile, ca genunchiul meu care se blochează și se desface ușor în mod repetat, în funcție de mișcări !!

In cele din urma :
mărturia dvs. nu este foarte pasteuriană, ci susține mai degrabă punctul de vedere al lui Béchamp potrivit căruia microbul, virusul și alți agresori externi nu sunt determinanți. Conținutul de oxigen din sânge este suficient pentru a le neutraliza ca la rabie sau tetanos ... și restul!

Este foarte pasteurian, nu conținutul de oxigen din sânge, ci un virus determinant (fără el, chiar și în frig, nu avem nimic, fără să mergem să colectăm un virus din magazine și Béchamp este fals) și sistemul imunitar (creierul și el), care este stimulat de exerciții fizice (dovedit în publicații), încălzind toate părțile corpului, rece dacă nu în repaus, nas, tuburi bronșice prin stimularea circulației sângelui și a metabolismului (noi devine roșu la față cu transpirație) și faptul dovedit că virusul frigului se înmulțește mult mai puțin rapid la cald (din cauza febrei) decât la frig (factor uriaș descoperit și de Pasteur pentru microbii la găini la 42 ° C) ), care explică senzațiile de frig la început, cu virusul care manipulează reglarea noastră termică spre frig, pentru a se dezvolta mai repede.
În trecut, confruntat cu această răceală la începutul gripei sau frigului, mi-aș înmuia picioarele în apă foarte fierbinte, dar exercițiile intense sunt mult mai eficiente în schimbarea cursului, deoarece întregul corp vede metabolismul și temperatura crescută.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82