Construiți o turbină eoliană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 11/12/11, 21:58

ai învățat totul despre newton înainte de a învăța să mergi cu bicicleta?
uneori este posibil să alergi înainte de a putea merge.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/12/11, 22:55

Bebelușii fac uneori acest lucru, ca unul dintre nepoții mei:
posibil să alergi înainte de a ști să mergi

și își rupe fețele fără daune, având în vedere dimensiunea lor mică.

În caz contrar, romanii nu au inventat alternatorul pe o turbină eoliană, înainte să înțelegem electromagnetismul și, din nou, a trecut 50 de ani între descoperirea inducției 1830 și 1880 pentru a vedea primele alternatoare.

Așadar, punerea plugului înaintea calului este rareori eficientă.
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH




de hurl22 » 17/12/11, 08:56

Bună ziua ...

Am înțeles ... de fapt, Dedeleco, nu ai fi ucigașul site-ului? Un fel de „moderator”, dar într-o versiune „partea întunecată a Forței”?

Serios, pe cine crezi că ajuti făcând această discuție? Interveniți de multe ori, aveți dreptate, dar partea dvs. „Știu totul, știu totul, nu știți nimic ....”
Dacă știți, răspundeți la întrebări în loc să vă aruncați știința ...
Tam20 nu se va ridica mâine, cumpărați 1000 de euro de echipament fără să întrebați! Și acolo, vine să întrebe și tu nu-l ajuți deloc ...
Tu care știi totul, ai ști cum să-i răspunzi? Pentru că asta îi ajută pe oameni ...
O zi bună
0 x
Proiectele mele în paralel: http://poeleabois.perso.sfr.fr
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH




de hurl22 » 17/12/11, 09:00

Concret Tam20, pentru materialul din spatele turbinei eoliene, vrei să rămâi în 12V sau să mergi la 220V?
0 x
Proiectele mele în paralel: http://poeleabois.perso.sfr.fr
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 17/12/11, 22:17

antoinett111 a răspuns:
un alt lucru, un alternator dă peste 12v, nu este o problemă pentru baterie. atâta timp cât nu-i trimiți 15 sau 16v.

dar este mai bine să cunoașteți caracteristicile bateriei și ale alternatorului (cu redresorul său de ieșire, deoarece bateria vrea doar curent continuu și nu curent alternativ de la laternator), pentru a ști dacă acestea sunt compatibile în tensiune, în max curent și rezistențe interne !!

Alternatorul are o tensiune fără sarcină care scade prin furnizarea de curent proporțional cu rezistența sa internă, astfel încât tensiunea de ieșire este egală cu cea a acestei baterii goale plus tensiunea datorată curentului din rezistența internă a bateriilor.
Acest curent rezultat nu trebuie să depășească curentul maxim admis al bateriei (nici în alternator).
Este mult mai lung să scriem decât să verificăm în realitate cu câteva calcule simple dacă știm un minim.
Uneori, este vorba și de măsurarea acestor rezistențe interne.
De asemenea, o problemă este că tensiunea de ieșire a alternatorului cu redresor variază în funcție de vânt și trebuie să tăiem, dacă vântul scade prea mult, pentru a evita descărcarea bateriei în alternator.

Deci, trebuie să aveți o idee clară asupra asamblării precise, a regulatorului (dacă este diodă simplistă sau sofisticată, cu alternatorul) etc.
0 x
tam20
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/12/11, 15:40




de tam20 » 19/12/11, 17:52

hurl22, de fapt, aș vrea să mă pun pe o baterie auto de 12v și apoi să o repartrir cu un convertor de tensiune de 220v / 300w.
multumesc pentru raspunsul tau curajos !!! :-)
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH




de hurl22 » 19/12/11, 18:30

Ei bine, dintr-un punct de vedere simplu, utilizarea unui alternator pentru a utiliza 12V este bună:
puntea diodă permite să aibă un curent corect pentru o baterie (este făcută pentru ...)
Convertorul face multe lucruri în spatele acestui lucru.

Apoi apar două probleme:

Puterea necesară în funcție de consumul dvs. în 220.
Și problema alternatoarelor care, dacă nu sunt magneți permanenți, consumă curent înainte de a-l produce.

Prin urmare, trebuie să știți în funcție de alternatorul dvs., viteza la care trebuie să se întoarcă și să deducă viteza turbinei eoliene și, prin urmare, dacă acest lucru va fi suficient pentru consumul dvs. ...
Sunteți interesat de alternatorul „derularea” sau modificarea acestuia pentru a face un alternator cu magnet permanent ...

Vă dau doar indicii pentru că studiez (și da dedeleco ...) subiectul ...

Ce tip este turbina eoliană oricum? Construcția casei sau salvarea bodon metal ...
0 x
Proiectele mele în paralel: http://poeleabois.perso.sfr.fr
tam20
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/12/11, 15:40




de tam20 » 23/12/11, 12:56

Am făcut o construcție de casă, dar fără a fi prea scumpă și este o axă verticală.
multumesc pentru toate informatiile tale!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 308