Cazan ionic cu consum redus, energie curată

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Cazan ionic cu consum redus, energie curată




de bleusideral » 18/12/11, 14:27

Un alt subiect interesant pentru viitor, va înlocui PAc și alte încălzitoare care au devenit clasice, dar prea dependente de electricitate?


http://www.chaudieres-ioniques-paca.fr/ ... rticuliers
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 18/12/11, 18:45

Nu înțeleg comentariul dvs. asociat acestui echipament, puteți clarifica?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 19/12/11, 01:18

Scăpătând înșelătoria, eficiență de 99%, identică cu cea a unei rezistențe comune la încălzire de câțiva € în casa ta !!

ils ar trebui să se încălzească cu un accelerator sincrotron ca CERN de zeci de miliarde de euro sau puțin mai mic de câteva milioane de euro, dar cu electronii care se rotesc și migrează la 300000km / s, mult mai repede !!!


Eficienta energetica
aproape de 100%!

Cazanele ionice Galion-Galan refac 98% din energia consumată sub formă de căldură. Performanță destul de excepțională, chiar și la temperaturi extreme (spre deosebire de energia geotermală
Economii reale de energie, vizibile imediat

Tehnologia brevetată a cazanelor ionice face posibilă încălzirea unui volum de apă de 5 ori mai rapid decât un cazan tradițional pe gaz sau pe petrol. Cu regulamentul său electronic de înaltă tehnologie, economia de energie este imediat vizibilă pe factura dvs.

Ușor de instalat, chiar și pe o instalație existentă

Dimensiunea foarte mică și greutatea redusă (de la 17 la 25 kg) permit cazanelor ionice Galion-Galan să fie instalate rapid, chiar și într-o cameră mică sau pe o instalație existentă și fără modificări majore.

Cazanele ionice Galion-Galan sunt primele cazane electrice cu consum redus. Principiul ionizării este de a excita ionii folosind un câmp electric. Electronii migrează cu viteză foarte mare (280 km / s) și crește foarte repede temperatura mediului înconjurător.



Rossi are un randament mult mai bun, ajungând la 40000% în loc de 98 %% !!
Un CAP poate avea 300 până la 500% !!!

Uimitor ce poți smulge oamenii !!!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 19/12/11, 21:29

Acesta a fost sensul întrebării mele, mulțumesc Dede a reacției tale.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Cazan ionic cu consum redus, energie curată




de moinsdewatt » 24/12/11, 16:11

bleusideral a scris:Un alt subiect interesant pentru viitor, va înlocui PAc și alte încălzitoare care au devenit clasice, dar prea dependente de electricitate?


http://www.chaudieres-ioniques-paca.fr/ ... rticuliers


Asta e bine, ne arăți că sunt întotdeauna atât de mulți oameni care să-i facă pe alții.

PS un efect de încălzire electric Joule la o eficiență de 100%.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
DC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 46
Înregistrare: 01/07/11, 23:58
x 2

Re: Cazan ionic cu consum redus, energie curată




de DC » 11/02/13, 02:47

„lessdewatt” „bleuideral” Un alt subiect interesant pentru viitor, va înlocui PAc și alte încălzitoare care au devenit clasice, dar prea dependente de electricitate?


http://www.chaudieres-ioniques-paca.fr/ ... rticuliers
Asta e bine, ne arăți că sunt întotdeauna atât de mulți oameni care să-i facă pe alții.

Eficiență 100% încălzire electrică cu efect Joule
.
bonjour,

La ce să mă gândesc cazane cu ionizare electrică IONISE © ?
http://www.chaudiere-ionise.com

Aceeași poveste?

Randamentul publicitar este supraevaluat?

În cazul meu, economia se referă probabil la instalarea preexistentă a radiatoarelor, a conductelor și poate și a rezervorului de expansiune și a circulatorului.

Argumentele prezentate în altă parte mi se par bine întemeiate și deloc neglijabile în cazul meu (pivniță mică cu acces direct în sufragerie):

- cameră de cazan limitată
- funcționare absolut silențioasă
- sistem fiabil a cărui longevitate pare a fi dobândită fără întreținere
- în asociere cu producția de energie electrică fotovoltaică verde, excesul de consum curent probabil nu ar trebui să topească portofoliul la fel de mult ca și creșterea exponențială a prețului produselor petroliere

Extrase din site:

1. Cazanul electric IONISE © monitorizează continuu producția sa de calorii adoptând în același timp aceeași proporție din consumul său de energie, rezultatul variației factorului de rezistență al apei încălzite din circuit:

- Consumul de energie variază între 35 și 70% (în funcție de rezistența apei, mai mare odată cu creșterea temperaturii)
- Puterea dispozitivului se adaptează automat în aceeași proporție, ca și când ar exista mai multe mașini cu puteri diferite (de la 1, 2, 3, ..., 24, 25 kW) și că sistemul permanent alegeți cel mai potrivit, fără niciun dispozitiv, de singura chimie a apei.


2. Comparațiile consumului dintre cazanul IONISE și încălzitoarele tradiționale evidențiază economiile care se pot face:

- pe de o parte, cazanul IONISE beneficiază de o putere ideală, 1 kWh consumat este mai aproape de 1 kWh de încălzire.
- pe de altă parte, creșterea prețului combustibililor fosili în comparație cu energia electrică crește diferența în costul achiziționării combustibililor în timp


Vă mulțumim că ne-ați împărtășit experiența :?

DC
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/02/13, 10:24

Aceeași poveste da: constă în încălzirea apei cu electricitate, pentru aceasta nu este nevoie de o navă spațială, este suficientă o rezistență simplă.

Fara interes.

> Randamentul anunțat este supraevaluat?

Probabil că nu, dar și rezistența ...

> În cazul meu, economia se referă probabil mai mult la instalarea preexistentă
> radiatoare, conducte și pot fi, de asemenea, rezervorul de expansiune și
> circulator.

Dacă aveți deja un circuit de încălzire, instalați un cazan de apă (gaz de condensare, pelete etc.)

Încălzirea electrică (care include cazanele electrice de apă) este justificată numai atunci când prețul său scăzut de instalare compensează consumul ridicat de euro pe utilizare, de exemplu:

- cameră de 12 m2
- a doua casă folosită 2 săptămâni pe an
- regiune cu un climat foarte blând, astfel încât încălzirea va fi utilizată foarte puțin
- și bineînțeles, colibă ​​foarte bine izolată, de tip pasiv, care în mod normal nu are nevoie de încălzire, dar punem totuși unul sau două calorifere pentru siguranță, chiar dacă nu vor fi niciodată utilizate.

> în asociere cu producția de energie electrică fotovoltaică verde,
> consumul excesiv de curent probabil nu ar trebui să se topească
> portofoliul

Tâmpenie pură. Dacă doriți să faceți apă fierbinte cu soarele, utilizați panouri termice, care sunt mult mai ieftine, iar randamentul este de cel puțin 5 ori mai mare.

Iar cel mai profitabil loc pentru a-ți pune banii pentru economii nu este o înșelătorie ionizată, ci izolație.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 11/02/13, 11:56

Salut,

Nu vreau să intru în dezbatere dacă funcționează sau nu, ci doar să vorbesc despre principiul funcționării.

dacă am înțeles corect desenul, există un corp de încălzire care include, prin urmare, o circulație a apei, iar în mijlocul acestui corp de încălzire doi electrozi care, prin urmare, fac posibilă crearea unui arc electric, care, prin urmare, va permite încălzi apa ....

Ca un circuit HT vezi Tht.

Într-un spațiu foarte mic, care nu ar fi cel al unei case, are sens o prioritate, mai ales dacă folosiți doar puțină apă, pentru că îmi imaginez că în spațiu astronauții nu au nu 10000 de mii de litri de apă cu ei ??? dar suficient cât să mănânce și să bea și se reciclează, deci o cantitate mică de apă să se încălzească de fiecare dată.

Acum, ceea ce nu stăpânesc deloc este raportul de putere extractibil între 220, prin urmare, intensitate scăzută, tensiune joasă de 12 volți, dar intensitate mare transformată în tensiune înaltă intensitate foarte (foarte) mică (vezi intensitate scăzută ?? foarte periculos mai ales) ????

Faptul de a utiliza tensiune înaltă (arc electric) pe apă ar putea avea o eficiență sau o viteză de acțiune mai bună) decât să ai o suprafață de schimb (rezistență)?

(în funcție de configurație, unele persoane nu pot aduce rezervorul prea aproape de baie, de exemplu, așa că devine necesar dacă nu vor să curgă apa cu 2 minute înainte să fie fierbinte, să producă apă fierbinte la început aproape de utilizare până ajunge apa din balon ...
de aceea aveți nevoie de un mic încălzitor de apă instantaneu, dacă este posibil ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
DC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 46
Înregistrare: 01/07/11, 23:58
x 2




de DC » 11/02/13, 17:14

BobFuck a scris:Încălzirea electrică (care include cazanele electrice de apă) este justificată numai atunci când prețul său scăzut de instalare compensează consumul ridicat de euro pe utilizare.


Tâmpenie pură. Dacă doriți să faceți apă fierbinte cu soarele, utilizați panouri termice, care sunt mult mai ieftine, iar randamentul este de cel puțin 5 ori mai mare.


Mulțumesc pentru această intervenție rapidă marcată în colțul bunului simț, mulțumesc și pentru că ați adoptat un ton mai puțin agresiv ...

Întrebarea economică este, fără îndoială, că 1 Kwh mă va costa prin încălzirea cu peleți sau cu ulei?
Ce mă va costa 1 Kwh prin electricitate, știu deja dacă 1 kWh consumat este de fapt aproape de 1 kWh de încălzire („Consumul de energie variază între 35 și 70%”, contradictoriu, nu?!).

Nu doresc să cuplez instalația mea de încălzire centrală la producția de apă caldă menajeră, am deja un încălzitor de apă conectat la un rezervor de propan.

DC
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 11/02/13, 17:34

DC a scris:„Consumul de energie variază între 35 și 70%”, contradictoriu, nu?!
Nu, nu contradictoriu.
Când consumul scade, producția de căldură scade, de asemenea, în aceleași proporții.
IONISE © a scris:de parcă am avea mai multe mașini cu puteri diferite (de la 1, 2, 3, ..., 24, 25 kW)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 151