Viața extraterestră: urme străvechi ale prezenței lor?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/12/11, 19:03

Imagine

Înapoi la micii zomverți :D

Deloc convins că religiile sunt capabile să „încetinească” dezvăluirea. De asemenea, Vaticanul a proclamat recent că ET-urile, dacă ar exista, erau frații noștri în Dumnezeu, „ca toți ceilalți”.

Creștinii reformați fără creație gândesc la fel.

Trebuie să recunosc că progresele științifice extind în fiecare zi domeniul de cercetare al curioșilor și împing doar limitele cunoștințelor noastre.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79318
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/12/11, 19:26

elefantul a scris:Imagine


Nu sunt sigur dacă suzeta este într-adevăr termenul tehnic adecvat pentru „estetica sânilor" :D :D

elefantul a scris: De asemenea, Vaticanul a proclamat recent că ET-urile, dacă ar exista, erau frații noștri în Dumnezeu, „ca toți ceilalți”.


Sincer si tu crezi ????

Ne putem aminti câteva fapte ale Vaticanului ... față de oameni (și frații noștri?) În timpul ultimului război mondial?

Sunt un creștin non-creaționist ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 21/12/11, 19:39

Christophe
Sunt un creștin non-creaționist ...
Nici creștin nu este sinonim cu catolic sau protestant. Un creștin este cel care urmează învățăturile lui Hristos Isus așa cum ar fi altundeva de la Buddha sau de la un alt maestru spiritual.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/12/11, 22:46

Oh! încet.

În matematica modernă, teoria mulțimilor, pentru a o spune simplu.

Creștinii sunt toți credincioși care îl recunosc pe Iisus din Nazaret ca fiind fiul lui Dumnezeu și salvator, el este Mesia anunțat în Vechiul Testament (spre deosebire de evrei, care îi refuză orice statut și musulmanii care fac acest lucru). Considerați-l ca profet)

Catolicii, protestanții și ortodocșii fac parte din acest set.

Creaționiștii sunt ansamblul oamenilor care susțin că crearea lumii s-a întâmplat ca în Geneza, capitolul 1. Ei resping teorii precum cele ale lui Darwin sau Monod.

Este de conceput să fie evreu, sau creștin, chiar musulman și creaționist.

Creaționiștii aparțin, așadar, unui set comun cu intersecția care se încadrează în diferitele „religii ale cărții”, dar este posibil să fii creștin, evreu sau musulman fără a fi creaționist. (Din fericire!)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 22/12/11, 09:04

elefant salut
Creștinii sunt toți credincioși care îl recunosc pe Iisus din Nazaret ca fiind fiul lui Dumnezeu și salvator, el este Mesia anunțat în Vechiul Testament (spre deosebire de evrei, care îi refuză orice statut și musulmanii care fac acest lucru). Considerați-l ca profet)

Nu chiar. Catolicismul, precum și protestantismul, precum și ortodocșii consideră că Iisus este însuși zeul întrupat în trupul omului, care mai mult decât doar fiu al lui Dumnezeu. Toți creștinii nu cred că a dat naștere schismei cu preotul Arius care a văzut în Isus DOAR pe fiul lui Dumnezeu. În mod clar arianismul, iudaismul și islamul ar fi teologic mai apropiate.
Catolicii, protestanții și ortodocșii fac parte din acest set.

Dar poate fi numit creștin pagano, mai mult decât creștin, și aceasta este o diferență majoră, deoarece doar o mică parte aplică învățăturile și comportamentul lui Hristos Isus.
Ioan 8:31 Prin urmare, Isus le-a spus evreilor care și-au pus credința în el: Dacă rămâi în cuvântul meu, sunteți cu adevărat discipolii mei;
Ioan 13:35 Dacă aveți dragoste unul pentru celălalt, toți vor ști că sunteți discipolii mei.
Ioan 15:8 Tatăl Meu este proslăvit în aceasta: că ai dat multe fructe și să fii discipolii mei.

DISCIPOL: persoană care urmează doctrina unui maestru, care urmează exemplul sb.
Creaționiștii sunt ansamblul oamenilor care susțin că crearea lumii s-a întâmplat ca în Geneza, capitolul 1. Ei resping teorii precum cele ale lui Darwin sau Monod.

Este prea reductiv, există și aceia, precum Jean Rostand (ateu), care au afirmat că nu cred în evoluția care nu lasă prea mult loc pentru altceva.
Darwin nu s-a poziționat niciodată ca un non-creaționist, dar, fiind în dezacord cu concepția religioasă a timpului său, precum Luther sau Galileo și alții de acolo, aceasta este o diferență majoră. Când Monod, confruntat cu dificultatea de a se referi doar la întâmplare, a inventat noțiunea de necesitate care este la fel de abstractă ca cea anterioară, este suficient să-i citești proza.
Este de conceput să fie evreu, sau creștin, chiar musulman și creaționist.

au alte alternative dacă cred în inspirația divină a textelor lor de referință?
Creaționiștii aparțin, așadar, unui set comun cu intersecția care se încadrează în diferitele „religii ale cărții”, dar este posibil să fii creștin, evreu sau musulman fără a fi creaționist. (Din fericire!)

Tocmai nu! De ce pot fi non-creaționiști? Pentru că ei știu despre religia lor doar câteva predici vagi, puțin catheism și puțină condiționare academică. Dar în teologia biblică nu este posibil și din moment ce cei care au cunoștințe de teologie sunt rare, restul poate crede orice. Într-adevăr, dogma de bază pentru aceste trei religii este că Dumnezeu este creatorul! Prin urmare, este dificil să o crezi și să nu fii creaționist în același timp.
Dar a fost întotdeauna așa de-a lungul istoriei noastre, așa cum a spus regele Solomon: „ Nu este nimic nou sub soare »
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/12/11, 09:14

am spus

pentru simplitate


Ai mare dreptate, dar ieși din subiect!

(Vă reamintesc că vorbim despre micii zomverți aici :D )

și că am abordat subiectul compatibilității credinței în existența lor cu religiile. Unii ar spune, de asemenea, că există urme în Biblie ale intervenției extraterestre.
(îngeri, carul de foc al lui Elisei, cei 2 îngeri ai Sodomei și Gomorei etc ...) dar cred că părăsim subiectul.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 22/12/11, 09:31

Unii ar spune, de asemenea, că există urme în Biblie ale intervenției extraterestre.
(îngeri, carul de foc al lui Elisei, cei 2 îngeri ai Sodomei și Gomorei etc ...) dar cred că părăsim subiectul.
într-adevăr sunt extra-terestre. Este dificil să-l exprimi altfel! Când să știi dacă sunt bărbați verzi sau gri ...? Relația dintre ele este asemănarea lor în toate punctele cu oamenii „vizitați”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79318
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 22/12/11, 09:40

Ar trebui să deschidem o secțiune de teologie (condusă de Janic) despre econologie? : Cheesy:

Pentru mine, îngerii nu sunt ET scuze ... ceea ce nu este uman nu este neapărat ET

În acest caz: fantomele sunt și ET-uri? Nu, mă scuzați !

Așa cum un OZN nu este neapărat ET ... (și este mult mai probabil să nu fie așa ...)

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 22/12/11, 10:31

Christophe a scris:Pentru mine, îngerii nu sunt scuze ET ... ceea ce nu este uman nu este neapărat ET:

Realitatea poate fi mult mai complexă.
Oamenii numesc „îngeri” entități binevoitoare invizibile ochilor noștri (evoluează în dimensiuni diferite de ale noastre). Unele pot fi de origine pământească, altele nu și, prin urmare, pot corespunde multor realități diferite.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79318
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 22/12/11, 10:40

Moué ... deci fantomele, care trăiesc într-o altă dimensiune, sunt ET ???

Acum înțeleg foarte bine la ce te referi, în cazul unei schimbări de dimensiune ... se complică!

Porumb definiția unui extraterestru include noțiunea de Pământ, deci ceva care vine de la altul decât Pământul, care este fizic, așa că trebuie să rămânem în dimensiunea noastră ... de aceea ființele care trăiesc în alte dimensiuni nu ar trebui să poarte numele ET .. (Propun EE: „a fi eteric” : Cheesy:)

Un EA poate fi AND, dar nu invers ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198