Viața extraterestră: urme străvechi ale prezenței lor?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Viața extraterestră: urme străvechi ale prezenței lor?




de lejustemilieu » 20/12/11, 08:17

bonjour,
Tocmai am găsit o serie de „rapoarte” care par serioase, la trecerea prin pământul nostru, de la vizitatori externi.
Pentru a vedea totul, este nevoie de timp (ore, cred).
http://www.dailymotion.com/video/x5m2lk ... el-page-10
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/12/11, 09:16

Ceea ce se blochează este logistica! Câți ani lumină distanță este prima planetă locuibilă? Cu prognozele cele mai optimiste, ar fi necesar să se stabilească o bază posterioară pe ultima planetă a sistemului solar și să o mențină operațională mai mult de cincizeci de ani. Nu putem ajunge acolo într-adevăr, fără a face un prim "salt de cip", apoi după aceea, pentru a ajunge la un alt sistem solar, ar fi nevoie de o călătorie de 40 de ani, fără nicio posibilitate de întoarcere ... Sau altfel ar fi nevoie de nave capabile. călătoriți aproape un secol, autosuficienți în alimente și combustibil, precum și în întreținerea operațională! Vă las să vă imaginați coșmarul unei astfel de călătorii (în special pentru echipele de întreținere ...) :şoc: Cine se înscrie să plece ... Ca să nu mai vorbim de radiația suferită atunci când nava folosește gravitația sistemului solar pentru a folosi gravitația pentru a se propulsa mai departe ... Tehnologic, problemele nerezolvate de la Fukushima, în continuare, trebuie să fie gnognotte ...

Dacă ar fi putut supraviețui, atunci când se vor întoarce vor fi bătrâni, iar pe pământ timpul va trece foarte, foarte repede ... Nu am făcut calculele, dar toată lumea o suspectează, călătorind cu viteza luminii timp de 80 de ani. , trebuie să reprezinte câteva secole!

Singura ipoteză posibilă: teleportarea! Dar, în acest caz, nu este nevoie de o navă spațială (deși ...). Se pare că CERN ar fi detectat urma bosonului „x”, cel care transformă energia în materie ... Cărămida supremă a universului? Ceea ce unii numesc „particula lui Dumnezeu” (ca titlu Times) ... Putem oricând să visăm că într-o bună zi vom reuși ...

Deci, deocamdată .... În ceea ce privește fezabilitatea, nu putem avea decât probleme cu luarea în considerare a acestei ipoteze.

Recunoscând că este posibil ... Cum rămâne cu „timpul scurs” în teleportare VS „timp real” pe Pământ? Pentru că atâta timp cât „târâm” cu viteza luminii ... : Mrgreen: : Cheesy:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 20/12/11, 09:37

Tocmai am terminat al doilea videoclip,
Este în regulă, nu există teorii discutabile, ci doar fapte, descoperiri, cercetări istorice.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/12/11, 09:49

Îmi pare rău, LeJuste, dar m-am oprit la 1 minut și am praf când vorbește despre numere mari ...

Telescopul care ar vedea 4000 miliarde de ani lumină când Universul are doar 13.7 miliarde de ani? Râd încet ...

Mai rău atunci în secundele următoare: o nebuloasă plasată la ... 18 miliarde de ani lumină fotografiată de același telescop? Fie vreau, dar următoarea conversie este greșită ...

Dacă 1 an lumină = 9 * 10 ^ 12 km (care este chiar în jur), 18 miliarde de AL nu merită cu siguranță 18 * 10 ^ 21 km ... ci 16 * 10 ^ 22 km

Nu mă încurajează să urmăresc în continuare acest „documentar” ...

Despre universul observabil: http://fr.wikipedia.org/wiki/Univers_observable

De vreme ce Universul nostru este de aproximativ 14 miliarde de ani, lumina emisă de o stea nu a putut călători mai mult de 14 miliarde de ani. În consecință, lumina care vine de la cele mai îndepărtate obiecte pe care le putem detecta, la limita părții observabile a Universului nostru, va fi nevoie de 14 miliarde de ani pentru a ajunge la noi. În acest timp, lumina va fi călătorită exact 14 miliarde de ani lumină și, prin urmare, acest număr fixează convenabil dimensiunea părții observabile a Universului nostru.
Dernière édition alin Christophe 20 / 12 / 11, 09: 51, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/12/11, 09:51

Întrebarea nu este „qui"nici unul"de ceDar "comentariu"! : Cheesy:

Dar, desigur, science fiction-ul este fascinant!
Dernière édition alin Obamot 20 / 12 / 11, 09: 55, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/12/11, 09:53

lejustemilieu a scris:Tocmai am terminat al doilea videoclip,
Este în regulă, nu există teorii discutabile, ci doar fapte, descoperiri, cercetări istorice.


Vă faceți rău ... dacă faptele dovedite sunt la fel de false ca numerele anunțate în primele minute ... acest videoclip este bun pentru coșul de gunoi! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 20/12/11, 09:59

Obamot a scris: Pentru că atâta timp cât „târâm” cu viteza luminii ... : Mrgreen: : Cheesy:

Are sens să presupunem că civilizațiile care ar putea fi cu milioane de ani înaintea noastră sunt doar la nivelul nostru tehnologic și nu au abordat problemele tehnice pe care le ridicați?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 20/12/11, 10:01

Christophe a scris:În acest timp, lumina va fi călătorită exact 14 miliarde de ani lumină și, prin urmare, acest număr fixează convenabil dimensiunea părții observabile a Universului nostru.


Mă întreb cum să știu cât de departe a trecut lumina care ne ajunge acum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/12/11, 10:06

[Glumă] Da, imaginează-ți că un „fund mare” ca mine s-a gândit la asta (!) : Cheesy:

Deși, tocmai am slăbit cinci kilograme, hahahaha .... [modul glumă OFF]

Putem pleca de la principiul că putem rezolva întrebări tehnice, dar nu „spațiu-timp”. Deocamdată ... și mult timp (pentru totdeauna) este inamovibil. Lasă-mă să explic.

Așadar, putem fi capabili să facem călătorii foarte lungi și să rezolvăm toate întrebările logistice ... găsind noi materiale inteligente, capabile să se „autorepară” în greutate zero sau orice altceva ... (de ce nu, până la urmă ...) sau foarte scurt cu teleportarea ... Dar timpul petrecut în spații de timp diferite, nu. Deocamdată și conform legilor fizicii, așa cum stau de la Newton la Einstein până astăzi, parcă am fi vrut să trecem prin Soare fără să fim arși!

Degetul mic îmi spune că peste un milion de ani, 1 oră de timp pământesc va fi întotdeauna o oră de timp pământesc ...
Dernière édition alin Obamot 20 / 12 / 11, 10: 10, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 20/12/11, 10:09

Christophe a scris:Îmi pare rău, LeJuste, dar m-am oprit la 1 minut și am praf când vorbește despre numere mari ...
Telescopul care ar vedea 4000 miliarde de ani lumină când Universul are doar 13.7 miliarde de ani? Râd încet ...]

Comentatorul pare să se confunde cu numerele. El susține o gamă de 4 miliarde de ani lumină pentru acest telescop, ceea ce pare corect. Dar pentru fotografiile cu galaxii, cred că trebuie să înțelegeți „milioane” și nu miliarde.
Originea legendei „zeilor din ceruri” mi se pare bine ilustrată și poate să îi intereseze pe cei care sunt noi la acest subiect.
Dernière édition alin Cuicui 20 / 12 / 11, 10: 31, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204