Problema Okofen - siguranța termică PE1

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2




de Dhaulagiri » 04/01/12, 21:35

Poate că îl voi converti, în curând, pe primul: un rezident al satului meu, care avea datele mele de contact după semn.

M-a sunat zilele trecute pentru a-mi pune câteva întrebări. Mi-am dat seama cât de lipsiți de temei erau unii dintre ei. Totuși, recunosc, m-am întrebat la fel. Mă gândesc la clasicul "Cazanul meu actual este de 25kW. Vă recomandăm un cazan de 15kW: o să fiu rece?". Mi-ar plăcea cu adevărat să înțeleg călătoria intelectuală care ne pune în situația de a investi o sumă mare într-o metodă de încălzire pe care credem că nu o încălzește suficient.

L-am invitat să vadă instalația mea. Cel mai greu va fi, probabil, să nu-l îmbete, purtat de mine, deoarece risc să fiu după explicațiile mele pasionale.

Pentru a închide subiectul firului, i-am spus că am citit experiențele tale pe larg și că absența unor probleme majore la diferitele tale instalații (6 ani pentru Did!) M-au liniștit. Problema în cauză aici, deși neplăcută pentru Aurelwine, are o importanță minoră. Bateți pe lemn, astfel încât anul acesta să nu dezvăluie altele mai importante : Cheesy:
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2




de Dhaulagiri » 04/01/12, 21:44

Apropo: Aurelwine, nu ai fi făcut o poză? Da, știu, pe 31, când nu avem încălzire și avem oaspeți, avem alte lucruri de făcut în afară de imagini. Dar eu sunt un „vizual”, eu ...
0 x
„Dacă nu există nicio soluție, se datorează faptului că nu există nicio problemă” monedă Shadok.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/01/12, 09:54

dhaulagiri a scris:În timp ce discutăm aici, mă alătur doar pentru a vă dori un an nou fericit, cu un gând special pentru aceia dintre voi care m-au sfătuit cu doar un an în urmă și datorită cărora sunt foarte cald astăzi fără gaz, fără petrol și (aproape) fără nuclear. Păi da, tot trebuie să aprinzi caserola ...

A+
Dhaulagiri


Bună ziua „alpinistului din sud”!

La mulți ani, de asemenea, cu aceste „informații” despre evoluția cazanului de peleți de cogenerare de la Okofen, care va intra în teste de pre-producție:

http://www.okofen-e.com/de/okofen-e/oek ... izung.html


Câteva elemente preluate de pe site-ul dedicat proiectului (în germană):

- puterea arzătorului de peleți este de 12 kW, producția de 11 kW termică + 1 kW electric ... Pentru moment, doar această putere este dezvoltată (Striling de 1 kw a fost dezvoltat de o altă companie și este deja vândut: vezi Microgen)

- într-o casă unifamilială, acest lucru ar putea face posibilă producerea a aproximativ 1 kWh până la 500 kWh electric (acasă, 2 m² până la aproximativ 000kWh / m². an pentru încălzire, adică 200 kWh termic, ceea ce ar produce 100 kWh electric)

- deci iarna putem reîncărca o mașină electrică în timp ce încălzim ...

- ceea ce este interesant este că, spre deosebire de fotovoltaice, acest lucru se produce atunci când nevoile de energie electrică sunt, de asemenea, la maximum

- costul pre-seriei (care va intra într-un test „la scară completă” în scurt timp) este estimat la 23 - 000 de euro pentru setul complet franco fabrică, inclusiv taxe (inclusiv siloz, hidraulic etc.). Tamponul este integrat.

- nicio întreținere planificată pe stirling; întreținere „normală” anuală pe SMART

- a fost dezvoltată curățarea automată a schimbătoarelor stirling

- dimensiunea nu este semnificativ mai mare decât cea a clasicului SMART


Fără un tarif alimentat subvenționat (sau subvenții specifice pentru achiziții de „cogenerare”), va fi dificil de amortizat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 07/01/12, 10:33

Aceștia sunt doi foști colegi pe care i-am „contaminat”, un Okofen și un KWB, instalatorul a schimbat între timp furnizorul (motiv comercial! Restructurarea rețelei?).

Totuși, peleta blocată a lui Aurelwine mă strigă ...
Am măsurat cu ohmmetrul:
Peletă ne-arsă, 10 Mohms, neconductivă.
Peleți carbonizați (scrumiera este lăsată în ploaie, umedă), 8-10 kohmi, nu foarte conductivă.
Dacă specialiștii pot explica?

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
roy1361
x 17




de roy1361 » 07/01/12, 10:57

bonjour,

Nu a fost mai degrabă pentru că peleta a blocat rotația motorului pe care l-a declanșat ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/01/12, 10:59

Cred că expresia Aurelwine „aruncă plumbul” este abuzivă.

Fără îndoială, ca majoritatea dintre noi, este vorba despre un întrerupător diferențial la 30 mA: peletele, chiar slab conductoare, au provocat un curent de scurgere către „corpul” cazanului, deci la sol. .

Deci, rezistențele dvs. sunt compatibile, dacă nu mă înșel, cu o scurgere mai mare de 30mA.

Ar trebui să calculez U = RI. Să mergem: deci I = U / R = (220 / 10) în A = 000 mA (ah nu ...). Cu 22 o friză (8/220) = 8 mA

Cu incertitudinile, acest lucru trebuie să fie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 07/01/12, 11:07

OK, nu mă gândisem la întrerupătorul de 30mA, nu acasă pe circuitul de încălzire.
Va rămâne de văzut dacă peleta a fost carbonizată și unde anume a fost blocată.
„Cârlâm”, dar iarna, avem timp de când cazanul „funcționează lin”, nu mai este nimic de urmărit : Evil:

Pentru Roy, dacă motorul se oprește, există un dispozitiv de siguranță care oprește cazanul fără a tăia curentul în casă. S-a întâmplat acasă.
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/01/12, 17:39

Dacă ar trebui să o fac din nou, nu aș pune 30mA pe circuite precum priză în sub-osl, garaj, în exterior ...

Am o serie de terminale afară pe o alee, unul este folosit ca refugiu pentru forumeste cine s-a stabilit acolo (trebuie să le placă oțelul inoxidabil și câmpurile electromagnetice, vor înțelege furnicile!); brusc, ocazional, disjuncție generală!

Voi trece la 12 V, cu un transformator care „va separa” circuitele, cu exteriorul la 12 V fără pământ conectat. Deci 12 V mă protejează și brusc, mai multă „măsurare” a scurgerilor ... Și voi pune LED-uri ... Puțină muncă, dar voi evita să izbucnesc și să economisesc (NB: pe internet, în „ camping-caravaning "de la unele site-uri cu becuri, există 12 V pe bazele E27 sau E14 - dacă cineva este interesat)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 08/01/12, 18:33

(trebuie să le placă oțelul inoxidabil și câmpurile electromagnetice, vor înțelege furnicile!)

B. WERBER a scris trei cărți pentru a înțelege furnicile:
-Formicile 1991.
-Ziua furnicilor 1992.
-Carta secretă a furnicilor 1993. :P

A citi.

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/01/12, 21:18

Bună seara Okofen.
Dacă specialiștii pot explica?

o piesă carbonizată, dacă se încălzește puțin, își vede rezistența scăzând rapid și, prin urmare, curentul depășește 30mA.
Materialele carbonizate oferă termometre de rezistență frumoase, nu foarte fiabile. În plus, rezistența măsurată este o funcție a suprafeței de contact cu metalele, iar dacă această suprafață este mică cu puncte de ohmmetru, rezistența este crescută.
Mai mult, prin îndepărtarea granulei blocate, aceasta a fost crăpată și rezistența a crescut !!!
Toate aceste motive înseamnă că curentul a fost mai puternic decât ne imaginăm după aceea.
O peletă foarte umedă este mult mai puțin rezistentă, mai ales dacă din ghinion a pătruns în ea o gunoi higroscopic, cum ar fi boabele de sare etc.
De fapt, este cu siguranță ghinion.
Deci fizica acestui avatar este complexă.


Am o serie de terminale afară pe o alee, unul este folosit ca refugiu pentru forumeste cine s-a stabilit acolo (trebuie să le placă oțelul inoxidabil și câmpurile electromagnetice, vor înțelege furnicile!); brusc, ocazional, disjuncție generală!

amuzant, pentru mine este cutia mea poștală pe care o adoră și, de asemenea, terenul de reproducere pentru plante noi plantate până la punctul de a ucide acești arbuști prin tăierea contactului dintre rădăcini și sol.
Există chiar și un șobolan care mă mănâncă plicurile (lipici bun de pește).

De fapt, furnicile adoră cuiburile gata făcute, adăpostite de soare, în întuneric, umed, accesibile, unde se poartă de departe, pline de sol pentru cuibul lor de coconi, foarte liniștit. Solul umed conduce conducta curentă.
Este mai bun decât șobolanii care mușcă firele electrice sau străpung furtunurile de grădină?

Prin urmare, aceste terminale sunt ideale pentru ele, cum ar fi cutia mea de scrisori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204