MYRTE Corsica, stocarea energiei solare în hidrogen

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/01/12, 20:34

Projetheus a scris:Totuși, mă întreb, de asemenea, foarte serios dacă această vitrină tehnologică nu există „doar pentru a arăta tuturor că este cu adevărat foarte dificil și nu este profitabil să se facă fără combustibili fosili și energie nucleară”. Un exemplu de contra-frumos la 21 de milioane de euro. Cine spune mai bine?


Există cu siguranță o parte din asta!
Altfel nu văd de ce nu s-ar fi construit un demonstrator turn vortex la același preț, dar hei, nu mare lucru, îi vom cumpăra de la chinezi peste câțiva ani ... :x
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/01/12, 20:41

Citiți raportul declarat, în referințele mele Obamot nu citește:
https://www.econologie.info/share/partag ... Q2mzB0.pdf

Pentru un proiect mare, care să nu-și asume niciun risc, au ales soluții bine dezvoltate dovedite, comerciale și, prin urmare, nu terenul, care este total disprețuit, niciodată realizat, fără interes financiar, deoarece gratuit și perpetuu.

Cilindri solizi atât de mari sub presiune ridicată, adevărate bombe gata să explodeze, dacă metalul obosește când este fierbinte, prin urmare pentru a monitoriza și menține în mod constant, cu o viață finită, o chirie industrială.

În orice caz, este necesar să realizăm treptat, ca orice proiect nou, copii inteligente și simple ale www.dlsc.ca , un potențial enorm deja, de a încălzi solarul fără vară pentru iarnă și perpetuu fără CO2, nici nuclear, nici pericole, apoi să-l realizăm la temperatură mai mare și volum mai mare, de asemenea, treptat, evident.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/01/12, 21:06

Prefer literatura colegilor mei decât a ta:
http://library.epfl.ch/
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/01/12, 02:22

Obamot a scris:Prefer literatura colegilor mei decât a ta:
http://library.epfl.ch/


problema mare :
tezele (pe internet) și lucrările sunt foarte slab clasificate, nimic pe teme și, prin urmare imposibil de găsit munca la EPFL.ch pe acest subiect, pe care o consider foarte subestimată, de la depozitare termica in pamant !!

Deci, este mult mai bine să luați literatura din toată lumea accesibilă pe internet, , care nu este al meu, pentru că nu am acces la cărțile EPFL !!
Și numai la tezele din tragere la sorți în alfabet în această salată !!!

Deci, este mai bine să citiți vulcanologii de pe vulcani, care stochează căldura spontan.

În caz contrar, EPFL nu este foarte transparent ca multe universități franceze și, prin urmare, este mai ușor să privești în altă parte a lumii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/01/12, 11:06

aaah, dar nu știi încă NEBIS ...>, care este creat pentru crocs _... uh .. oameni ca tine ... : Lol:

Cu 4.2 milioane de melodii, ar trebui să găsiți ... : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/01/12, 17:12

Obamot a scris:aaah, dar nu știi încă NEBIS ...>, care este creat pentru crocs _... uh .. oameni ca tine ... : Lol:

Cu 4.2 milioane de melodii, ar trebui să găsiți ... : Mrgreen:


Nu știu, dar inutil, deoarece dă
nu sunt disponibile

pentru:
http://recherche.nebis.ch/nebis/action/ ... &vid=NEBIS
Thermische Nutzung des Bodens: Beispiele und Berechnungs-Methode: realizarile și instrumentele de calcul: Förderungsprogramme Promostock "Saisonale Kälte / Wärme Speicherung" = Programul de promovare Promostock "Depozitarea sezonieră a căldurii și a frigului": lucrările seminarului, Zürich, 1 decembrie 1993 = Utilizarea termică a subsolului
Jean-Christophe Hadorn Förderungsprogramme Promostock "Saisonale Kälte / Wärme Speicherung" (Schweiz) Aktionsprogramm Energie 2000 (Schweiz) Program Energie 2000 (Switzerland) Program Energie 2000 (Switzerland) Seminar "Utilizarea termică a subsolului: Realizări și instrumente de calcul" (1993; Zurich)
1993

nu sunt disponibile



În cel mai bun caz avem
Conectați-vă pentru a crea o solicitare

și trebuie să faci parte din bibliotecă ca Obamot, arătând laba albă !!

Razui bolul !!

Cunoașterea tuturor lucrurilor speciale pentru fiecare țară din lume (sute) este imposibilă, iar google este mult mai bun, dar nu pare să fie legat de google, probabil din motive stupide de drepturi de autor, așa cum fac și francezii !!


În cele din urmă, de ce Obamot nu pune aceste frumoase teze EPFL accesibile pe econologie ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/01/12, 20:51

Funcționează, am deschis un cont nou pentru un prieten săptămâna trecută. Dacă vrei, pot încerca pentru tine. O fac de bunăvoie.

Motivul pentru care nu postez mai multe este simplu. Vorbesc doar despre ceea ce știu și fii atent la restul. Atunci învățarea este ceva individual (motivație, pedagogie adecvată, responsabilitate etc.), așa că nu văd rostul. Acesta este motivul pentru care ai complet dreptate în partea de jos, despre accesibilitatea la cunoaștere. Așadar, recunosc că site-urile precum wikipedia sunt excelente pentru popularizare (dar trebuie să săpați puțin mai adânc), deși, ocazional - dezinformarea din anumite sfere de influență dăunătoare - transmit și informații: false, și / sau incomplete și / sau părtinitoare. Prin urmare, trebuie să fiți întotdeauna vigilenți (dar același lucru se aplică anumitor lucrări din bibliotecile naționale ... Deci, totul trebuie luat cu un bob de sare dacă doriți să rămâneți ascuțiți ...)
Deci, când nu știu, mă abțin să-mi dau o părere, cu excepția forum „Filosofia” sau sunt doar idei și / sau ipoteze (motiv pentru care nu particip la anumite fire, sau altfel cer politicos o explicație : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: )

PS: pentru pedagogie, nu mi se pare necesar să fac prozelitism științific. Acestea sunt ramuri foarte dificile, deci nu este nevoie să-i descurajezi pe cei care vor să se implice (în cele din urmă vor ajunge acolo destul de curând pe cont propriu. :? pe de altă parte, încurajarea nu este niciodată prea mare ...)
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 14/01/12, 13:42

sen-no-sen a scris:Având în vedere soarele din Corsica, mă întreb dacă nu ar fi fost indicată mai bine energia solară concentrată?
Proiectul costă 21 de milioane de euro la fel!Cu toții trebuie să salutăm inițiativa, sperând că nu va fi o simplă vitrină fără viitor.


Da, într-adevăr, am citit 21 de milioane de euro pe Enerzine.

Este un număr absolut Enorme. Toate acestea pentru a obține 560 KWp în energie solară PV și pentru a pune 200 KW înapoi în vârf cu o celulă de combustibil.

Pentru a fi competitiv, ar fi necesar să eliberați toate acestea la 2 sau 3 milioane de euro.
Deci va trebui să transformăm aceste studii aplicate de cercetare și dezvoltare la nivel industrial. Nu este ușor și nici imediat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 14/01/12, 15:01

De ce să-l păstrăm simplu atunci când îl putem face scump și complicat?

Evaluarea este simplă:

Soare + apă + material = combustibil curat inepuizabil: Hidrogen și derivații săi

Cei care au cartea „energia solară” de Jean-Luc Perrier din 1981 (Ed. 3) vor fi recunoscut fraza de pe copertă.

În ceea ce privește electroliza, aceasta indică faptul că cea a vaporilor de apă este aproape de 90%. Aburul produs acționează o turbină care acționează un alternator care produce electricitatea necesară pentru electroliză.
Pentru aceasta nu este nevoie de o celulă de combustibil scumpă, rămânem pe tehnologia mai simplă.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/01/12, 16:41

Randamentul de fotovoltaic -> hidrogen sau alt combustibil aproximativ egal cu cel al vegetației naturale spontane libere, stocate spontan gratuit, doar pentru a fi preluate, dar mai ieftine, !!!!

A face petrol sau gaz cu alge, lemn, curățarea plantelor, ieftin peste km2, la soare și gazificator, este cu siguranță mai eficient și mai simplu !!!! (există funcțional cu mult lemn abandonat sau aruncat peste tot ca să putrezească).


Astfel, demonstrăm că regenerabilele nu sunt profitabile, scopul acestui tip de proiect, în favoarea nuclearului.

Pentru a stoca, este mai bine să aveți plante sau alge, simple peste km2, sau altfel, stocarea căldurii solare intense concentrate în Corsica subteran (oglinzi mult mai ieftine decât fotovoltaicul cu performanțe mai bune), este gratuit, pentru a-l converti după necesități cu randament bun (pentru că o singură conversie) în forma utilă, electricitate către baterie sau gaz.
Această depozitare este o generalizare la o temperatură mai ridicată merg spre www.dlsc.ca pentru a încălzi cu căldură solară de vară pentru iarnă, cu performanțe mai bune decât sistemele prezentate în postările anterioare, pentru că fără conversii inutile în diferite forme de energie, fiecare cu randamente slabe care se înmulțesc !!

Este uimitor cum puteți cheltui mulți bani pe proiecte cu randament redus, în comparație cu randamentul mai simplu, mai ieftin !!!
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 265