Comparație încălzire de masă cu lemn, păcură, gaz și pelete?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
leboncaramel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 04/01/12, 17:28




de leboncaramel » 26/01/12, 20:02

merci beaucoup :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 26/01/12, 20:16

Fabricarea simplă a unui cazan cu ardere inversă
http://www.gulland.ca/homenergy/boiler.htm
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 26/01/12, 21:06

În afara regiunilor foarte împădurite, un metru cub de lemn se vinde cu aproximativ 60 €, care ar fi mai degrabă 0.15 € / kg. Diferența nu este deja atât de mare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tomgey
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 163
Înregistrare: 13/10/10, 23:06
Locul de amplasare: Nord
x 2




de tomgey » 26/01/12, 22:17

Pentru a completa acest lucru, tonă de pelete în vrac este livrată în jur de 230 EUR (chiar dacă în unele regiuni este mai mult de 250-260 EUR). Diferența se micșorează și mai mult.
Pentru a completa Chatelot, celălalt avantaj al peletelor este că avem de-a face cu un produs standardizat (Dinplus și alte certificări) care asigură performanțe optime ale cazanului și limitează emisiile poluante. Într-adevăr, dacă lemnul este considerat neutru în CO2, poate fi poluant dacă este ars în condiții proaste (prea verde, umed, preluat de la un vecin care fumează etc.).
De aici și importanța, atunci când alegeți un cazan pentru bușteni, să aveți grijă cu lemnul pe care îl cumpărați.
Peleta oferă, de asemenea, acest confort suplimentar (care are de fapt un cost) de a avea de-a face, în principiu, cu un produs de calitate constantă.
Cordialement
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/01/12, 22:45

antoinet111 a scris:Dede, depinde de el să-l arunce până la capăt, trimite-ne o postare care să explice cum stochezi, macine, crame și în ce tigaie.
:!:

Chatelot16 a răspuns parțial pentru mine.
Pe de altă parte, au trecut mai bine de 12 ani că, făcând jogging sau ciclism montan, în pădurile din jurul casei mele, văd lemnul putrezit al copacilor frumoși, fără ca nimeni să-i recupereze vreodată !!!

Am văzut chiar și câteva, tăiate, tăiate, puse în grămezi de 0,75m, pe care le lasă să putrezească abandonate pe loc, mult mai mult decât ceea ce puteam să mă ard în 77, abandonat de vecinul meu, care avea plătit (cu subvenții) pentru a curăța uriașele furtuni, renunțând la fața locului !!

Apropo, mă gândesc la o altă grămadă uriașă de copaci tăiați uriași frumoși, îngrămădite, care așteptau întotdeauna camioanele de 11 ani să le ridice, de parcă am vrea să studiem rata putrezirii lor !!!

Vecinii mei mă afumă, dacă nu se satură să-și pună deșeurile în centrul de reciclare, unde văd și bușteni mari și frumoși depuși, care trebuie doar ridicați, atunci când sunt destinați să putrezească.

În cele din urmă, când văd prețul plătit pentru tăierea sau tăierea unui copac mare de către vecinii mei (91) sau un condominiu, 800 €, o zi urcând în el, dacă, la vecinul tău, tundeți gratuit (sau chiar la jumătate de preț 400 €) , ai lemn gratuit (chiar și la un preț negativ de la unu la trei metri cubi la -400 €)

În cele din urmă, aceste bușteni gratuite ard ca cei de la 60 € pe metru cub în inserțiile mele (sau o sobă).

De fapt, prețul lemnului care trebuie ars, este doar cel al muncii pentru a-l colecta și, prin urmare, pentru a face această muncă, foarte bună pentru sănătate, dacă cineva nu se mișcă suficient în fața unui computer, îl face gratuit.

Am făcut-o, pentru că la sfârșitul anului 1999, m-am trezit cu o uriașă neașteptată, acasă, amestecată cu cea a vecinilor mult mai mare (minune că nu a căzut peste casă!) Și având în vedere prețul de 800 € copacul, mi-am curățat răsfățele și, de asemenea, puțin pe cel al vecinilor care căzuseră în casa mea. Chiar, am îndreptat copaci de la 15 la 20m în loc să-i tai !!!
În caz de vânt, este în interesul nostru să cunoaștem bine mecanica forțelor invizibile, pentru că altfel, eliberându-le, un trunchi care se mișcă prea mult te va ucide.

Cu o sobă cu masă (o masă mare de cărămidă de 1T în jurul unei sobe), puteți arde rapid orice (materialul mărunțit arde prea repede) și puteți menține căldura o zi.

Peletele care trebuie depozitate necesită mai multă investiție decât lemnul și ocupă mai mult spațiu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 27/01/12, 09:40

antoinet11 a spus:
pentru uz casnic, acest aspect poate fi evitat prin utilizarea unui cazan pe lemne cu depozitare suficientă pentru a asigura încălzirea pentru o zi minimă.

Aceasta este problema, chiar și cu o rezervă de 24 de ore, trebuie să fiți acolo pentru a o reîncărca ... Ce să faceți în cazul unei absențe mai lungi?

Al doilea punct, buștenii sunt buni când aveți o sănătate bună .... Am făcut „ascuțirea” în tinerețe, mânuim lemnul de 10 până la 12 ori înainte de a-l folosi. Mai multe cenușă și praf ...
Nu este o alegere ușoară în oraș și în perioadele de activitate (muncă).
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/01/12, 10:07

Ce trebuie făcut în cazul unei absențe mai lungi?

Oferiți condiții antigel.
Gaz, electricitate, păcură.
De ce să păstrezi 18 grade în casă dacă ești plecat 15 zile?
Apa din casă trebuie împiedicată să înghețe.
Este parerea mea :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 27/01/12, 10:47

dedeleco a scris:
De fapt, prețul lemnului care trebuie ars, este doar cel al muncii pentru a-l colecta și, prin urmare, pentru a face această muncă, foarte bună pentru sănătate, dacă cineva nu se mișcă suficient în fața unui computer, îl face gratuit.
.


Cu condiția de a-l tăia cu un topor și un ferăstrău (și totuși este necesar să cumpărați și să întrețineți acest material) și să-l transportați la roabă.

În caz contrar, este un ferăstrău cu lanț (cumpărare, întreținere, benzină, ascuțirea uleiului)
Tractor pentru al scoate din pădure și a-l transporta acasă ...

Timpul este liber ... Da, când suntem pensionari ... Dar nu este posibil în special pentru majoritatea dintre noi care mergem la muncă 220 până la 260 de zile pe an ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/01/12, 13:07

Cu această filozofie, nu e de mirare că rata obezității crește.
Când văd că trebuie să prăbușesc copacii mari ai vecinilor mei, pentru că aceștia sunt incapabili să urce o scară fără să cadă de pe ea, având în vedere anxietatea soțiilor lor care spun în repetate rânduri povești de căderi !!!
Deci, cu această filozofie, cineva devine incapabil să facă orice, chiar urcând o scară.

5 ° C este suficient pentru a nu îngheța !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/01/12, 20:05

Automatismul încălzirii face parte din obiceiurile noastre și mulți au senzația de a reveni la epoca de piatră imediat ce este necesar să începeți.
Este bine pentru o sobă decorativă cu lemne, care face parte dintr-un sfert de oră din pădure, cu excepția faptului că suntem livrați tăiați și despicați, nu trebuie să împingem nici.
un încălzitor automat praf, cu combustibil solid, necesită o întreținere riguroasă sau se uzează rapid și puțini oameni din oraș sunt pregătiți sau pot face acest lucru. Există două lumi opuse aici, în contact direct cu natura sau integrate într-un sistem artificial.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236