Comparație încălzire de masă cu lemn, păcură, gaz și pelete?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
tomgey
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 163
Înregistrare: 13/10/10, 23:06
Locul de amplasare: Nord
x 2




de tomgey » 27/01/12, 22:22

dedeleco a scris:Peletele care trebuie depozitate necesită mai multă investiție decât lemnul și ocupă mai mult spațiu.


OK pentru prima parte a propoziției.
Dar peleți care ocupă mai mult spațiu decât lemnul, l-ai văzut pe Dédé jucând asta? Aș vrea să-mi arătați cum un kWh de lemn ocupă mai puțin spațiu decât un kWh de peleți!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 28/01/12, 05:31

tomgey a scris:Dar peleți care ocupă mai mult spațiu decât lemnul, l-ai văzut pe Dédé jucând asta? Aș vrea să-mi arătați cum un kWh de lemn ocupă mai puțin spațiu decât un kWh de peleți!


În principal lemn stricat căzut din reciclare...Nu știu unde locuiește Dédélco..Dar în zona mea nu prea sunt multe de strâns, se vinde tot ce este lemn de foc. Primăriile gestionează vânzarea tăierilor lor de copaci, proprietarii privați defrișează totul fără niciun scrupul, pădurile de stat sunt zero pierderi...bătrânul meu a lucrat în silvicultură în ultimii 15 ani de muncă..Vă garantez că ceea ce el ars in primii ani a fost evaluat diferit la sfarsit...Si acum cu peletii...e chiar mizeria care ramane...si nu se mai arde ci se zdrobeste si se lasa la fata locului la compost... Mai sunt Au mai rămas câteva dimensiuni private... dar asta nu va fi foarte mult în ceea ce privește KW...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
kitikoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 24/01/10, 20:29
Locul de amplasare: 42330 (Loira)




de kitikoi » 06/02/12, 09:29

Bonjour à tous,

Cititor avid al acestui lucru forum, dar săracul poster, aș vrea doar să subliniez prețul peleților pe care îi plătesc. Locuiesc în Loira, lângă Saint Etienne. Am centrala mea Okofen de 3 ani (postul despre monitorizarea timpului de funcționare Okofen este cartea mea de noptieră) și l-am procurat de la un producător de la început (nu un comerciant!). Plătesc 187 € pe tona de peleți livrat... Mă simt de parcă sunt extrem de norocos..?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 06/02/12, 10:10

lejustemilieu a scris:
leboncaramel a scris:Dar atunci, de ce să folosești pelete când lemnul este mult mai ieftin?

2 kg de pelete la 0.6 € = 10 KWh
2.5 kg de lemn (fag) la 0.1975 € = 10 KWh

Acest sistem permite automatizarea, simplu :D (și, de asemenea, reglarea temperaturii)


Și aș adăuga că eficiența celor mai bune sobe pe peleți se apropie de 95% ceea ce este pur de neimaginat într-o sobă obișnuită pe lemne, cu excepția cazului în care bineînțeles dacă cumpărați o sobă scandinavă sau o sobă cu teracotă la un preț mai mare decât media. magnitudine de la 2000 € la 10.000 € fiecare!

miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 06/02/12, 10:18

În sfârșit, când observăm :D
Văd că mulți oameni cumpără câțiva pungi de peleți în magazinele de bricolaj.
Oamenii ăștia au o sobă mică pe peleți, mai ieftină decât o sobă pe ulei și, neavând spațiu, merg să-și ia încălzirea din două în două zile.
Lemnul este exclus, nu există spațiu pentru depozitarea a 5 sau 10 metri cubi de lemn.
Pe scurt, nu este cel mai bun pentru ei, pentru că de multe ori trebuie să-și folosească mașina pentru a-și lua peleții. Dar au considerat că este mai ieftin decât păcura.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 06/02/12, 15:45

bine vazut!

Sunt "norocos" sa am o terasa de 1.5m/4m unde pot pune 500kg de combustibil, am incercat lemne in cantitati mici este foarte scump si apoi ca m-am tratat cu o calitate veche all-burner, la un pret foarte competitiv , am incercat antracitul si acolo, revelatie! o tonă de bună calitate costă aproape de două ori mai mult (2-400 €) decât produsele din magazine, dar cărbunele durează de două ori mai mult!

10kg de negustor de carbuni - origine germana - dureaza 16 ore!
10 kg de origine din Africa de Sud? din China? dureaza doar 9/10 ore!

In plus, al doilea genereaza mai multa cenusa, asa ca comandam de la "micul" comerciant si primim calitate europeana care incalzeste si rezista si mai mult suntem livrati la tine acasa si intr-o punga de hartie de 10kg!
Și merg sus și pun totul deoparte pentru tine... toate beneficiile deoarece nu există manipulare murdară, punga de 10 kg se potrivește prin partea de sus a întregii sobe, fără praf și performanță excelentă :P
QED

Miau și cele mai bune salutări :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231