Moară de apă, energie hidraulică și încălzire centrală

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
patrice24
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 23/02/12, 11:26

Moară de apă, energie hidraulică și încălzire centrală




de patrice24 » 23/02/12, 15:48

Bună ziua tuturor din comunitatea Econologică
Am descoperit site-ul dvs. și cred că am găsit comunitatea acolo care îmi va permite să îmi dezvolt proiectele.

Sunt un proprietar recent și fericit al unei mori de pe un râu și am decis să fac din ea un laborator pentru utilizarea energiei regenerabile la un cost mai mic. Pe scurt ecologic. Am deocamdată proiectul de utilizare a energiei hidraulice pentru a transforma în energie calorică pentru a încălzi această clădire care consumă foarte multă energie, deoarece este mare și prost izolată.

Voi încerca să elaborez ideile și problemele pe care le întâlnesc pentru a lansa aceste proiecte cu fotografii și / sau videoclipuri, dacă este posibil, în sprijin și mă bazez pe comunitatea Econologilor pentru a mă antrena și a mă ajuta să merg mai departe.

Moara are acum încălzire centrală cu ulei, cu 20 de calorifere masive din fontă. O instalație frumoasă, dar care consumă un maxim și costă maxim. Prin urmare, mi-a venit ideea să folosesc energia râului care trece sub moară. Obiectiv Ecolo, Econo, Durabil și regenerabil, care spune mai bine ???

După cum puteți vedea în aceste prime fotografii, râul este suficient de larg și debitul său este suficient chiar dacă altitudinea rămâne scăzută. Moara este echipată cu supape, dintre care 1 sunt protejate de grile, în dreapta din fotografie. Sistemele de roți și roți au dispărut, dar ar fi suficient să reinstalați roțile pentru a putea folosi energia.
Întrebarea este: da, dar cum, deoarece dispozitivele sunt numeroase și există unele constrângeri.
constrângere1: sifonul de sub moară vezi desenul secțiunii
constrângere 2: ușoară scădere chiar dacă fluxul este ok
constrângere 3: creșterea apei care ajunge în mod regulat în partea de sus a arcadelor. A se vedea linia roșie pe imagine de ansamblu și putem ghici acest nivel în partea dreaptă a fotografiei cu diferența de culoare.

Ideea mea este să folosesc o roată pentru a plasa sub arc și condusă de forța curentului care trece pe sub lopeți, care transformă un generator care va crea curent care va alimenta o rezistență care va încălzi apa circuitului de încălzire și care va circula datorită pompei cazanului care va funcționa în sine sau nu, în funcție de puterea furnizată.
Acolo cred că există 2 posibilități
1) O roată orizontală probabil să fie ca roata originală instalată în sifon și care este ținută de o axă verticală fixată pe peretele sifonului (vezi desenul)
2) O roată verticală cu axa orizontală care poate fi fixată pe pereții arcadei sau pe lopă în sine, cu condiția ca lopeea să monteze roata să nu se ridice pe acoperișul arcului.

Problema este cum să transformăm această energie printr-un sistem care, eventual, trebuie să poată fi submersibil în timpul apelor în creștere (câteva ore până la 2-3 zile).
Treceți printr-un generator care va furniza o rezistență sau o alternativă cu un sistem cu efect Joule?
Am navigat timp de câteva ore și am găsit exemple de sisteme descrise pe acest site, dar nu sunt sigur că pot fi suficient de puternice pentru proiectul meu. Tamburul unei mașini de spălat cuplat la un generator auto, de exemplu?

Atât de mult pentru un prim mesaj, vă mulțumesc anticipat pentru ideile dvs. luminoase, sfaturile și împărtășirea experienței.
La dispoziția dumneavoastră dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de detalii suplimentare.

Din punct de vedere economic

imagine de ansamblu asupra morii
Imagine

vedere a supapelor cu creșterea nivelului apei
Imagine

desen în secțiune a unei valve cu sifon
Imagine

desen în secțiune a posibilității roților
Imagine
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 23/02/12, 16:35

O idee ca asta, apropo, dacă asta te poate ajuta în demersul tău.

Dacă scopul tău este doar încălzirea, îți sugerez să studiezi următorul principiu.
Rotiți o roată care se freacă în interiorul unei băi de ulei.
Randamentul ar trebui să fie mai bun.
Această idee mi-a venit pentru că și eu a trebuit să transform căldura într-o sursă hidraulică.
Nu am trecut niciodată la faza practică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/02/12, 16:53

philxNUMX a scris:Rotiți o roată care se freacă în interiorul unei băi de ulei.
Randamentul ar trebui să fie mai bun.
Fără îndoială: eficiența este mult mai bună decât trecerea prin electricitate.

Uleiul nu este nici măcar esențial: un sistem de plăci care se rotește în apă este, de asemenea, foarte eficient.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
patrice24
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 23/02/12, 11:26




de patrice24 » 23/02/12, 17:55

Efectul Joule este acela ???
mișcarea plăcilor în apă va încălzi apa pe principiul că apa agitată crește temperatura și că putem circula apoi în circuitul general.
Va trebui să se transforme într-un mod foarte rapid pentru a se încălzi, este reactorul turbo de care am nevoie acolo ...

Aveți un model ca acesta să mi-l arătați? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/02/12, 18:23

patrice24 a scris:Efectul Joule este acela ???
Nu, nu ...
Efectul Joule este încălzirea unui conductor prin trecerea curentului electric.

Acolo, este pur și simplu disiparea prin frecare fluidă.


patrice24 a scris:mișcarea plăcilor în apă va încălzi apa pe principiul că apa agitată crește temperatura și că putem circula apoi în circuitul general.
Aș pune încă un schimbător de căldură pentru a separa circuitele.
patrice24 a scris:Va trebui să se transforme într-un mod foarte rapid pentru a se încălzi, este reactorul turbo de care am nevoie acolo ...
Gândiți-vă din nou, nu este necesar să se întoarcă rapid, este pur și simplu necesar ca paletele să îndeplinească o rezistență semnificativă, de aceea un volum destul de mare de lichid cu palete de suprafață importantă (de aceea este mai compact în ulei).

patrice24 a scris:Aveți un model ca acesta să mi-l arătați? : Mrgreen:
Scuze nu.
Dar ar putea arăta astfel înlocuind motoarele electrice cu transmisii de la roata de moară:
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
patrice24
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 23/02/12, 11:26




de patrice24 » 23/02/12, 19:17

Atât de mult pentru mine Gaston,
Fără efect de joule, ci ceva ca un principiu sau ceva Joule
deci dacă luați un lichid și îl agitați, temperatura crește.

Apropo, dacă luați un lichid mai puțin fluid ca uleiul, va exista mai multă rezistență, deci mai multă încălzire, nu?
Și ce se întâmplă dacă aș pune sistemele de pădure într-o baie de ulei și toate într-o baie mare de apă care va circula în conductele mele.
Ca asta
Imagine

Și ce părere aveți despre recuperarea și utilizarea echipamentului de camion, cum ar fi un retarder hidraulic sau un convertor de cuplu pentru o mașină americană mare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/02/12, 19:48

desigur, putem întotdeauna înlocui alternatorul cu ceva care se încălzește direct

de exemplu, în locul unui alternator de 10 KW, o pompă de apă de 10kw, care transformă apa într-un circuit închis cu un robinet pe jumătate închis: va încălzi apa ... dar va fi necesară izolarea perfectă conducte altfel pierderi de căldură

și întrucât izolarea termică nu este niciodată perfectă, există riscul unei pierderi mai mari de căldură decât a unei pierderi cu un alternator

și cel puțin un alternator nu doar căldură! este tot mai bine!

dar înainte de a face iluzii cu privire la puterea morii dvs. trebuie să o calculați deja: măsurați debitul

Am înțeles lucrul tău pe care îl numești sifon ca suportul vechii turbine cu ax vertical

turbina era în centrul părții descendente și nu așa cum ai desenat-o

o roată este o idee proastă: își pierde toată puterea atunci când nivelul apei crește: un anumit tip de turbină poate rămâne eficient chiar și cu nivelul ridicat
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/02/12, 20:35

patrice24 are idei foarte bune, foarte valide, la fel de frumoase ca moara lui !!!

dar înainte trebuie să știți puterea râului: curgeți în înălțimea căderii.

Pentru a încălzi această casă frumoasă, 20 de calorifere, ai nevoie de multă putere, de zeci de KW, cu excepția faptului că îi dai o izolație foarte bună mai întâi !!

1KW = 1 radiator corespunde la 1000 / 9,81 = 102litri / s care se încadrează de la 1 m și 10KW = 10 calorifere necesită o tonă de apă pe secundă care scade de la 1 m înălțime perfect recuperată (ceea ce nu este cazul pentru o roată de paletă în curent) !!

Deci, pentru a avea puterea a 20 de calorifere, trebuie să aruncați aproximativ 2 tone / s de 1m înălțime pe lame sau pe o turbină (randament mai bun)!!!
Nu am impresia ca debitul este de 2m3 / s iarna uitandu-ma la fotografii ??????

Așadar, la frâna Joule care se încălzește, se vor efectua tone pentru a agita lamele în ulei vâscos, care forțează o mașină mare grea și probabil scumpă.
Folosirea energiei electrice cu un alternator pe o turbină de înaltă performanță riscă să fie mai simplă și nu mai scumpă, deoarece este deja dezvoltată comercial.

În plus, există impozite pe mori, nu sunt neglijabile, care se încadrează dacă devine producător ????
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 24/02/12, 08:31

Dedelco are dreptate, tocmai de aceea nu am mers la practică.
Micul râu pe care îl aveam nu putea furniza decât unul sau două radiatoare pentru o investiție de 2 de milioane EUR.
Pe lângă asta, este necesar să menținem râul pe 2 km în amonte, cred că îmi amintesc.
Ar trebui să consultați drepturile și obligațiile cu privire la funcționarea unei cascade pe un curs de apă.

Atâta timp cât pentru a face energie electrică la fel de mult pentru a o utiliza pentru o cauză mai nobilă decât încălzirea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 24/02/12, 10:07

philxNUMX a scris:Atâta timp cât pentru a face energie electrică la fel de mult pentru a o utiliza pentru o cauză mai nobilă decât încălzirea!
Sau mai degrabă folosiți numai surplusul de încălzire ...

Acestea fiind spuse, investiția pentru un sistem electric este probabil mai mare decât pentru un sistem mecanic.

Și apoi întrebarea inițială a patrice24 legate doar de încălzire ...

În orice caz, trebuie mai întâi:
1) Estimați puterea disponibilă
2) Alegeți tipul de recuperare (roată, turbină, ...)

Odată ce puterea mecanică este disponibilă la capătul arborelui, putem alege modul în care dorim să îl utilizăm.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 327