Viabilitatea ecologică a combustibilului de etanol?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 28/02/12, 08:32

chatelot16 a scris:
Nu știu ce este în E10, logic dacă pun E10 în locul lui E85 ar trebui să funcționeze mai puțin prost decât benzina ... ei bine nu, E10 funcționează mult mai rău decât „benzină ... mai este ceva, nu ni se spune totul ... trebuie să existe, pe lângă etanolul de 10%, un aditiv care să semene mai bine cu benzina și care are un efect secundar ciudat în cele 2 ori


Negativ. În E10 există aceeași benzină și același etanol ca în E5 și E85. Doar ratele de injecție care diferă.

4.60 pentru E5. 7.60 pentru E10. Între 45% și 80% pentru E85...
Acesta este în Franța continentală pentru stațiile de service supermerdier.

Benzina de bază etanolabilă (e5 și e10) este o benzină specifică. rafinat astfel încât, odată ce etanolul încorporat în el, caracteristicile sale finale sunt aceleași cu cele ale sp 95.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/02/12, 09:23

chatelot16 a scris:Am văzut ieri în știri că o fabrică de producere a etanolului cu grâu a fost construită datorită subvențiilor și abandonată pentru că nu era profitabilă


Deoarece acest lucru nu se reduce la aspectele tehnice ale motorului multicombustibil...

Aceasta nu este incompetență (sau cel puțin nu numai atât): este demonstrația a ceea ce am spus mai sus.

Fabricile au fost planificate în urmă cu 4 sau 5 ani (planul Villepin) într-un moment în care nimeni nu prezisese creșterea prețului cerealelor.

Vai, grâul și porumbul au aprins. De atunci, cu materiile prime în flăcări, fabrica nu mai era rentabilă.

În orice caz, vă reamintesc că această profitabilitate a ținut doar pentru că am comparat pe de o parte prețul benzinei cu enormul TIPP cu „bioetanol” în mare măsură scutit de taxe!

Deci: modelul de biocombustibil de prima generație merge direct în perete.

Incompetența este acolo: nefiind „văzut” datele macro (și în special că în absența malthusianismului, ne îndreptăm spre... o creștere a prețurilor la produsele agricole).

@citro

De acord cu formula ta: mașină electrică + dezvoltarea producției „regenerabile”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/02/12, 09:34

Doar pentru cei interesati:

- in urma cu cativa ani, pretul cerealelor era in intervalul 80/100 euro pe tona

- aici porumbul din ultimii 3 ani: http://www.terre-net.fr/cours_marchesV2 ... 56&idMAT=2

- aici grâul peste 3 ani: http://www.terre-net.fr/cours_marchesV2/point_entree.asp?idRub=2156&idMAT=2

- și rapiță: http://www.terre-net.fr/cours_marchesV2/point_entree.asp?idRub=2156&idMAT=2

(În timpul răposatului meu Xantia TD, am folosit ulei de rapiță cumpărat cu 0,89 de la un hard-discounter; astăzi, este 1,4...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 28/02/12, 09:46

Did67 a scris:
Incompetența este acolo: nefiind „văzut” datele macro (și în special că în absența malthusianismului, ne îndreptăm spre... o creștere a prețurilor la produsele agricole).


Bine de acord...de ani de zile strig tare și clar: planeta nu va putea susține mult timp o asemenea suprapopulare care mănâncă și vrea să călărească...
Did67 a scris:@citro

De acord cu formula ta: mașină electrică + dezvoltarea producției „regenerabile”.


La fel de generalizabil ca și biocarburanții de prima generație...
Resursele minerale necesare construirii bateriilor si panourilor solare sunt departe de a fi inepuizabile pe planeta... Pentru litiu de exemplu va pune apa la pretul aurului in zonele de extractie..Si nu este nevoie doar de asta pentru a face baterii..Ai nevoie si de ulei sau rasini vegetale pentru energie, alte metale...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/02/12, 12:17

în orice caz nu vom putea continua să risipim energie ca astăzi

când combustibilul este de 100 de ori mai scump vom călători mai puțin și ne vom organiza altfel

fabricarea combustibilului cu produs agricol imposibil de a face cantități comparabile cu ceea ce consumăm astăzi ar putea deveni utilă, pentru a face cantitatea mult mai mică cu care ne vom mulțumi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/02/12, 23:40

Christophe a scris:
citro a scris:Da, așa sunt percepute de către experți celula de combustibil și sectorul hidrogenului.
Există mulți experți de mai mulți ani în domeniul ecologiei, așa că :) 8) : Cheesy:
Este o certitudine. Imagine
Doar pentru cazul meu, după ce am dezbătut pe larg aici despre „conceptul de vehicul electric” și aspectele teoretice și fizice ale acestuia.
Am intrat apoi în practică și am validat avantajele acestui mod de transport.

Câți sunt inginerii de la forum, pasionat de dorința de a avansa Pantone, hidrogen, cercetare solară... și așa mai departe, sunt atât de multe subiecte abordate aici.

Toată această muncă de reflecție, schimburi, măsurători și calcule efectuate de membrii forum oferiți-ne o anumită expertiză în multe domenii.

Tu însuți, dragul nostru webmaster, ai putea revendica în mod decent statutul de director de proiect, lector, coordonator de echipe de cercetători...
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/03/12, 19:09

Macro a scris:
La fel de generalizabil ca și biocarburanții de prima generație...
Resursele minerale necesare construirii bateriilor si panourilor solare sunt departe de a fi inepuizabile pe planeta... Pentru litiu de exemplu va pune apa la pretul aurului in zonele de extractie..Si nu este nevoie doar de asta pentru a face baterii..Ai nevoie si de ulei sau rasini vegetale pentru energie, alte metale...


1) Pentru panouri, cu siguranță este multă energie, siliciu (chiar dacă numele sună „științific”, nu este niciodată doar... nisip), dopat cu urme de anumite metale... Dacă nu mă înșel.

2) Într-adevăr, pentru baterii devine puțin mai complicat... Dar nu e doar litiu...

3) Gândurile mele au fost foarte, foarte rezumate în această formulă: mașina electrică fără producție regenerabilă mi se pare o fundătură comparabilă cu „biocombustibilii” de prima generație... Cu producție regenerabilă (în special fotovoltaică), este mai fezabil. Rămâne problema depozitării
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134