Doparea apei pentru un audi A6 2.5l V6 TDi

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/03/12, 21:30

fag69 a scris:
alaniesse a scris:...
Cel mai simplu: ceață electrică cu 3 capete cu apă cu osmoză inversă, în cutie de plastic cu o capacitate de 3 litri. (găsiți loc în compartimentul motorului)
Furtunuri de silicon de 12 mm, u cupru care trebuie realizat prin 2 cleme din oțel inoxidabil imediat după colector, tub de venturi din oțel inoxidabil pentru al pune după filtrul de aer.

Nu mai sunt adăugate 2 distanțieri din oțel inoxidabil pentru a muta înapoi sondele lambda.


Bună alaniesse,
Văzusem pe cineva (poate tu) într-o postare vorbind despre un sistem ca acesta. Aveți o schemă sau fotografii ale sistemului dvs.?
Pentru sonda lambda nu există niciunul pe diesel, mi se pare nu?
Această soluție pare (așa cum explicați) destul de simplă de implementat, îmi puteți spune mai multe STP?


AMHA alaniesse editează doar Gillier Pantone sau derivate în visele sale ....

Flytox dacă îți urmez raționamentul despre povestea de jos. Am tot interesul să pun reactorul mult mai jos decât difuzorul (pe țeava de eșapament), astfel încât apa să nu poată crește.


Exact și dacă aveți de ales să poziționați reactorul mai vertical sau cu o pantă bună decât orizontal, funcționarea este mai stabilă / previzibilă și va ridica mai puțină flotă. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
alaniesse
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 19/03/11, 10:47
x 2




de alaniesse » 09/03/12, 23:32

Pantona este o instalație de gaze.
Inițial, pantonul a fost fabricat pentru a opera generatoare, cositoare, motoare pentru bărci.
La mașini, pantonii nu funcționează.
Sunt dopatori ai apei.
Este un adaos de ceață la temperatură foarte ridicată.

În panton, facem un amestec de benzină, apă ..... nu există benzină, .... prin urmare dopăm cu ceață de apă pură.

Ceața electrică este perfectă pentru acest lucru.
Atâta timp cât aveți apă cu osmoză inversă. asta e tot.

„reactorul” este doar un tub lipit de evacuare care acționează ca un încălzitor.

tubul din admisia de aer după ce filtrul de aer are grijă de vid.

Nimic știință de rachetă.
Totul este ușor.

Departe de un panton cu carburator și totul ingerabil.
0 x
fag69
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 06/03/12, 15:13




de fag69 » 10/03/12, 06:01

Alaniesse, am înțeles că sistemul propus pentru mașini este un Gillier Pantone care este un derivat (o îmbunătățire) a Pantonei.

Sistemul pe care îl propuneți pare, pe hârtie, simplu și eficient, dar ați creat unul?
Și atunci apa distilată nu poate face trucul?

A priori oamenii care au asamblat un kit nu sunt numeroși sau nu vor să se facă cunoscuți (poate din cauza lipsei de rezultate)

Încă aștept să văd un sistem real pentru a merge mai departe. Sunt în Rhône și până acum nu s-a prezentat nimeni.
Sunt gata să fac câțiva kilometri pentru asta, așa că aștept.
0 x
alaniesse
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 19/03/11, 10:47
x 2




de alaniesse » 11/03/12, 08:22

Da și nu.

Dopajul nu este cu adevărat panton.
Pantonul merită cu adevărat atunci când alimentăm motorul direct cu producerea unui gaz prin reactor.

Sper să arăt în curând un generator care funcționează la 92% apă, cu un super reactor.

Acolo, pentru mașini, este dopaj.
a-ți pune un panton este aproape inutil.
Funcția de creștere a vaporilor de apă foarte fierbinte este în poziție. (Un panton trebuie să aibă apă adăugată la benzină. Cu excepția celor care spun să monteze un panton pe mașini, faceți-i să ruleze cu apă pură)

sau facem apă cu un cazan lângă toba de eșapament. o adevărată mizerie de instalat. foarte greu de dezvoltat.

fie un ceață electric este utilizat printr-un transformator de 12 volți-24 volți.

Misterele funcționează în mod normal la 24 de volți (puteți utiliza funcția de 12 volți la ralanti.

după ce este un tub gol sau prevăzut cu o bară mică în interior, care va încălzi aburul și va permite să fie absorbit de motor.

cutia de scule, sau orice alt container, va avea ceața cu 3 capete sub capota mașinii, aceasta va fi conectată la tubul de încălzire împotriva tubului de evacuare, apoi la duza venturi, prin conducte din silicon (găsim Tub de 12 mm pe eBay uk ieftin)

simplu, ușor de pus sau de dat jos.

Da, apa distilată și apa RO sunt cam același lucru.
0 x
fag69
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 06/03/12, 15:13




de fag69 » 12/03/12, 11:01

Ok, ok alaniesse
Teoretic sistemul dvs. arată bine, dar vă rog să văd.
Caut pe cineva care ar putea să-mi arate un sistem (Gillier Pantone, HHO ...) montat pe un vehicul care să mă facă să consum mai puțin și, prin urmare, să economisesc și, prin urmare, să poluez mai puțin.
Nu am văzut încă nimic în zona mea în afară de cele care rulează în ulei de prăjit, ceea ce este destul de incomod.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202