Rotiți în ulei de friteu! Observați amatorilor!

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH




de hurl22 » 23/03/12, 11:59

Ei bine, ne găsim fără un „difuzor” roule ma frite pentru a conduce acest atelier, așa că vom face tot ce putem cu ceea ce avem, dar dacă unul dintre voi este disponibil să vină și să facă puțin demo, va fi cu mare bucurie!

Ha și în provocare, este mâine în jurul orei 17:XNUMX ...

http://www.couventalternatif.com/
0 x
Proiectele mele în paralel: http://poeleabois.perso.sfr.fr
DanielleAUDI-A4-99
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/05/12, 05:37

AUDI A4 TDI 1.9 - quatro de la 99 + ulei + novice




de DanielleAUDI-A4-99 » 17/05/12, 14:10

Bonjour à tous!
În cele din urmă, încep, am pus un pic de ulei cumpărat de la o asociație de reciclare în rezervorul meu. Întrebarea mea este cât de mare pot ajunge ca procent?
Pot turna direct în rezervor? Mai multe informații contradictorii cu privire la acest subiect. Cine are experiență?
Bineînțeles că am un carburator BOSCH ....
Nu am schimbat nimic ... în motorul meu. Ar trebui făcut ceva mai mult?
Fac o mulțime de lucruri verzi, dar mecanica, nimic, îmi schimb roata, lichidul de spălat și gata!
Deci, de data aceasta, eu sunt cel care are nevoie de sfaturile tale!
Vă mulțumesc foarte mult pentru că nu m-ați lăsat să stau prea mult (sunt neexperimentat în această problemă, dar nu prea prost, totuși ..) și că mi-ați dat răspunsuri serioase.
Aștept cu nerăbdare sfatul dvs. de limbaj simplu.
Vă mulțumesc foarte mult pentru planetă.
Danielle
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/05/12, 15:01

: Mrgreen: Bine ai venit Danielle.
Adăugarea AUDI A4 TDI 99 în porecla ta înseamnă că te-ai căsătorit pe viață cu această mașină (excelentă)? :?:
În caz contrar, ar trebui să vă schimbați porecla atunci când schimbați mașina. :|

Procentul de ulei și comportamentul sistemului dvs. de injecție depind în principal de calitatea uleiului vegetal.

Acum câțiva ani dețineam un A4 TDI din 96 și nu aș fi îndrăznit uleiul vegetal într-un sistem de injecție directă.

Ați găsit pe pânză alte motoare TDI ale grupului VAG identice cu ale dvs. care funcționează cu ulei? :?:
0 x
DanielleAUDI-A4-99
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/05/12, 05:37

AIE




de DanielleAUDI-A4-99 » 18/05/12, 07:05

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
Într-adevăr, aș fi putut alege o altă poreclă, mai ales că nu sunt un fan al mașinii, a fost doar pentru a atrage atenția oamenilor grasi care ar avea acest tip de vehicul.
De fapt, înainte de a începe am fost să consult o listă de vehicule testate, a mea este una dintre ele. (oiliomobile) În plus, am primit câteva sfaturi, uneori m-au liniștit, alteori îngrijorați. Problema forums este că fiecare are certitudinile, îndoielile și trebuie să te hotărăști cu asta. Avantajul este de a avea exact aceste mărturii.
Așa că caut, din nou și din nou ... și tocmai am descoperit acest site care mi se pare că reunește oameni serioși în vederea mai multor discuții.
Mașina mea are 190 km și rulează foarte bine. Deci, nu prea am vrut să o schimb. Cu toate acestea, dacă nu poate funcționa cu petrol, va trebui să regret să mă despart de el, pentru că este într-adevăr o decizie pe care am luat-o, în special cu plăcerea de a scăpa puțin din sistemul productiv și poluant. asta ne este impus și, de asemenea, reducerea costurilor mele.
Aici, nu sunt căsătorit cu mașina mea, te liniștesc!
Cu toate acestea, sunt recunoscător pentru lucrătorii care pun energie și know-how și sunt conștient că materialele care o compun provin de pe planeta noastră. Ca atare, are valoare pentru mine. În plus, îmi permite să mă mișc ... pe măsură ce frigiderul meu se păstrează și mașina de spălat îmi oferă timp să fac alte lucruri. Acestea sunt dispozitive care ne servesc bine. Nu uit asta și fac tot posibilul să le reziste cât mai mult timp în stare bună de funcționare. Cu toate acestea, ele nu sunt prețioase ca oamenii și rămân obiecte. Nu-mi pasă de modele și de cererile pentru consumatori.
Uleiul din mașina mea este un element în orientarea mea către viața ecologică în conștientizarea fragilității ecosistemului nostru.

Bonne Journée
Danielle
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/05/12, 07:19

bonjour,
Un mic sfat, nu turnați niciodată uleiul direct în rezervor,
Mai întâi trebuie diluat într-o cutie, cu motorină.
Când vine vorba de% tage, spunem adesea 30% fără riscuri.
Nimic asemănător unui motor Mercedes vechi și bun ca André : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
DanielleAUDI-A4-99
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/05/12, 05:37

atât de frumos!




de DanielleAUDI-A4-99 » 18/05/12, 15:54

Vă mulțumesc pentru procent, pe care l-am știut deja. Dar totuși mulțumesc oricum.
Pentru ceilalți, am recitit forum pe această temă. Gelos, egoist, fără împărtășire, frică să nu-ți ajungă !!!
Pentru asta murim, de aceea nu ieșim din asta. Împărtășirea se înmulțește, nu este o rușine pentru ambele părți.
Mâine va fi lumina zilei, dacă nu este suficient ulei, vom vedea, vom găsi altceva! Personal? Am plătit 70 de cenți pe litru, nu este ieftin!
Cer sfaturi, dar încep să mă îndoiesc că voi găsi vreunul.
Pacat, ma voi uita in alta parte! Pe altul forum ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: IEA




de Am citro » 20/05/12, 23:44

DanielleAUDI-A4-99 a scris:Mașina mea are 190 km și rulează foarte bine. Deci nu prea am vrut să o schimb.
... Nu-mi pasă de modele și de cererile pentru consumatori.
Uleiul din mașina mea este un element în orientarea mea către viața ecologică în conștientizarea fragilității ecosistemului nostru.
Înțeleg și împărtășesc întreaga dvs. abordare. Suntem mulți în această privință forum să fi făcut la fel.
:D
Acestea fiind spuse, este o asumare de riscuri și corespunde mai mult (fără a face sexism primar) comportamentului masculin, pentru simplul motiv că statistic, persoanele care se angajează în aventură au înclinații de a-și ocupa timpul liber. sub capota automobilelor ...
:P
Fără a fi sectar pentru toate acestea, a merge pe petrol este, de asemenea, un pic ca a intra în religie, a începe să conteste ordinea stabilită sau, în orice caz, a dori să schimbe modul în care se fac lucrurile, ceea ce nu este contradictoriu cu respect pentru munca depusă.
Audi A4 este exemplul perfect al unei mașini care a arătat producătorilor francezi un nivel de calitate și siguranță, care au devenit repere pentru industria globală.
Oricum, nu pot spune dacă este mai bine să mergi la petrol (este astfel să dobândești o experiență îmbogățitoare, dar riscantă) sau să te separi de această mașină și să te miști diferit.

La rândul meu, mi-am înlocuit Audi TDI cu mașini GPL, apoi cu mașini electrice (o aventură mult mai riscantă) și mă gândeam să închiriez un vehicul pentru călătorii pe distanțe lungi.
Am ajuns să găsesc, la prețul fierului vechi, un monovolum pe benzină cu 8 locuri.
A consumat mai puțin de 9 litri la 100 km la 130 km / h peste cei 1300 km parcurși pe acest WE cu 7 pasageri + bagaje.
Nicio mașină diesel sau benzină actuală nu este capabilă să consume 4,5 litri la 100 km pe autostradă și ne-ar fi luat 2 pentru a face această călătorie.

Asta pentru a spune că, dacă folosiți Audi-ul dvs. pentru a conduce zilnic singur la bord, în funcție de tipul de traseu, se poate dovedi contraproductiv ... și revânzarea sa se va dovedi mai relevantă, în ciuda tuturor calităților acestei mașini.
:?: : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 21/05/12, 06:58

Ce motor este pe acest A4 TDI?
90,110,150cp ..

Dacă este un 2.5TDI 150 nu recomand uleiul din acest motor peste 30% fără modificarea motorului.

Dacă este un 1.9TDI 90 puteți merge până la 50% DOAR pe cursuri lungi

Este esențial să faceți un amestec omogen înainte de a-l turna în rezervor ...

Dacă nu știi cum să schimbi singur filtrul de combustibil pe marginea drumului noaptea pe timp ploios. Evitați să folosiți ulei, deoarece la acest kilometraj rezervorul și circuitul de injecție vor fi dezbrăcate de uleiul pe care urmează să îl introduceți și filtrul dvs. se va înfunda rapid fără avertisment ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
DanielleAUDI-A4-99
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/05/12, 05:37

FILTRU DE ULEI




de DanielleAUDI-A4-99 » 21/05/12, 09:01

Mulțumim Macro pentru sfaturi.

1 litru9 - TDI - Quattro de 99
81 KW-
ch110-
rpm 4100

Filtrul de ulei, trebuie schimbat prima dată, cred?
Iată ce am făcut.
După ce am făcut o mică cercetare, am pus aproximativ 10% în rezervor, am turnat direct (aie ..) apoi am condus 400 km de autostradă) fără nicio problemă. Apoi, am făcut schimbul de ulei + filtrul de ulei.
De atunci, am introdus motorină fără petrol și am condus foarte puțin. Unii m-au speriat ...
Cel mai frecvent sfat este să nu depășești 10% iarna și 30% vara și să adaugi ulei când fac o călătorie lungă.
Ești primul care îmi vorbește despre 50%, sunt sigur că asta mă interesează ...

Am și un RENAULT EXPRESS vechi pentru călătorii scurte, grădinărit și alte nevoi voluminoase și, dintr-o dată, aș putea să-l folosesc puțin mai mult, dacă ar fi mai bine decât celălalt să funcționeze cu ulei.

Uite, Y ARRIBAREN, așa cum spunem noi în occitană! Înseamnă „vom ajunge acolo” cu forța de a insista ...

Bună ziua.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 21/05/12, 09:10

Macro a scris:Ce motor este pe acest A4 TDI?
90,110,150cp ..

Dacă este un 2.5TDI 150 nu recomand uleiul din acest motor peste 30% fără modificarea motorului.

Dacă este un 1.9TDI 90 puteți merge până la 50% DOAR pe cursuri lungi

Este esențial să faceți un amestec omogen înainte de a-l turna în rezervor ...

Dacă nu știi cum să schimbi singur filtrul de combustibil pe marginea drumului noaptea pe timp ploios. Evitați să folosiți ulei, deoarece la acest kilometraj rezervorul și circuitul de injecție vor fi dezbrăcate de uleiul pe care urmează să îl introduceți și filtrul dvs. se va înfunda rapid fără avertisment ...


Macro, nu sunt recomandate toate cele 2.5 TDI sau mai ales cele 150 (dacă nu mă înșel există încă 163 și 180)?

Este din cauza VP44?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 185