Mașina cu hidrogen regenerabilă: viitorul?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de sicetaitsimple » 03/05/19, 21:09

bardal a scris:Și pentru cei 500 TWh, este consumul de energie al transportului (cu excepția transportului aerian), nu importurile de petrol. Transportul greu (mărfuri + pasageri) reprezintă mai mult de jumătate din aceste 500 TWh ... nu 30%.

În ceea ce privește 500TWh de transport rutier, sunt de acord (nu l-am confundat niciodată cu importurile de petrol ....), este ordinea de mărime corectă pentru motorină + benzină.
Pe de altă parte, sursele pe care le-am găsit îmi spun aproximativ 30% din consumul de motorină (fără consum de benzină în transportul greu) pentru transportul greu. Aveți altele mai specifice?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de sicetaitsimple » 03/05/19, 21:47

Acestea fiind spuse, nu este nevoie să-ți pierzi inima! Schimbul de idei și cifre este motivant!

În cel mai bun caz și recunoscând că „am dreptate”, va dura cel puțin 10 ani pentru ca 10% dintre camioanele comercializate să fie H2, cel puțin 20 de ani mai mult pentru ca 100% să fie H2 și încă 20 de ani pentru ca flota de motorină să fie absorbită. Acest lucru ne conduce la linia de jos spre 2070, dată la care nici voi (bine cred?) Nici eu nu voi putea confrunta relevanța prognozelor noastre!
Dernière édition alin sicetaitsimple 03 / 05 / 19, 21: 49, editate 1 ori.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de Bardal » 03/05/19, 21:48

Nu, nu am unul mai precis; acest tip de statistici par extrem de rare și bine ascunse ... Este păcat ... cred că 30% este proporția dintre motorina grea și combustibilul total; dar sunt departe de a fi sigur ... Uleiul scade în fiecare an pentru toate utilizările care nu sunt legate de transport (cu excepția produselor petrochimice legate de producția de materiale plastice).
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de Bardal » 03/05/19, 22:00

sicetaitsimple a scris:Acestea fiind spuse, nu este nevoie să-ți pierzi inima! Schimbul de idei și cifre este motivant!

În cel mai bun caz și recunoscând că „am dreptate”, va dura cel puțin 10 ani pentru ca 10% dintre camioanele comercializate să fie H2, cel puțin 20 de ani mai mult pentru ca 100% să fie H2 și încă 20 de ani pentru ca flota de motorină să fie absorbită. Acest lucru ne conduce la linia de jos spre 2070, dată la care nici voi (bine cred?) Nici eu nu voi putea confrunta relevanța prognozelor noastre!


Nu, nu e nevoie să-ți pierzi inima ...
În al doilea punct, într-adevăr, factorul „timp” are o anumită importanță în această poveste a încălzirii globale.
Ceea ce mă înspăimântă în legătură cu proiectul „hidrogen” (pe care îl dezbat în prezent în cadrul unui plan regional) este timpul necesar pentru a construi un sector complet capabil să satisfacă nevoile. Eu personal îl estimez că are aproximativ 10-15 ani și tot trebuie să te bazezi pe energia electrică disponibilă, care nu este un lucru dat. Soluția „electrică” poate fi inițiată mâine, tehnologia, comercializarea și industrializarea, diseminarea începând deja; în plus, energia este disponibilă în cantitate suficientă pentru următorii 10 ani ...

Vom aștepta chiar mai mult de 10 ani pentru a iniția această tranziție?

NB Nu vreau să fac prognostic; Vreau mai ales să influențez alegerile care trebuie făcute și care, trebuie spus, se întârzie să se facă ... Este urgent!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de sicetaitsimple » 03/05/19, 22:16

bardal a scris:Nu, nu am unul mai precis; acest tip de statistici par extrem de rare și bine ascunse ... Este păcat ... cred că 30% este proporția dintre motorina grea și combustibilul total; dar sunt departe de a fi sigur ... Uleiul scade în fiecare an pentru toate utilizările care nu sunt legate de transport (cu excepția produselor petrochimice legate de producția de materiale plastice).


Trebuie să faceți câteva calcule pentru a ajunge la aproximativ 30%:
http://www.fntr.fr/lactualite/actualite ... se_tid=All
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de Bardal » 04/05/19, 06:05

Da, am avut și eu acest link; dar conduce la 50% pentru vehiculele grele de marfă și nu la 30%; trebuie să ținem cont de linia galbenă (transport străin PL și pasageri), este motorină consumată în Franța, importată și producătoare de CO2 aici, nu în altă parte ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de sicetaitsimple » 04/05/19, 10:24

bardal a scris:Da, am avut și eu acest link; dar conduce la 50% pentru vehiculele grele de marfă și nu la 30%; trebuie să ținem cont de linia galbenă (transport străin PL și pasageri), este motorină consumată în Franța, importată și producătoare de CO2 aici, nu în altă parte ...


??? Da, desigur, dar în gri nu este total, ci doar VP.
Cu alte cuvinte, în 2014, PL francez în jurul valorii de 6, PL străin în jurul valorii de 3, VP în jur de 19, ponderea vehiculelor grele = (6 + 3) / (6 + 3 + 19) = în jur de 30%.
Nu?
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de Bardal » 04/05/19, 19:21

Cifre de încredere, aparent, din anul 2015, pot fi găsite aici:
https://www.statistiques.developpement- ... ports-2016

Consumul de transport ar fi 15,75 MTep (all inclusive) și cel al autoturismelor 23,68 MTep (inclusiv 16,73 în păcură), ceea ce ne aduce la un total de 39,43 MTep, sau aproximativ 458 TWh; prin adăugarea diverselor consumuri (cale ferată, metrou, transport maritim, transport aerian etc.) ne aduce aproximativ 500 TWh de transport. Transportul de mărfuri și transportul colectiv de călători ar cântări în total 183 TWh și cel al autoturismelor 275 TWh pentru hidrocarburi.

Mi se pare un pic regretabil faptul că aceste cifre sunt atât de greu de găsit și nu au fost urmărite la Minister din 2016; care spune multe despre lipsa de interes și absența aproape completă a unei politici de combatere a emisiilor de gaze cu efect de seră în acest sector esențial.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de sicetaitsimple » 04/05/19, 20:21

bardal a scris:Cifre de încredere, aparent, din anul 2015, pot fi găsite aici:


Vă mulțumesc de la sursă, dar ați putea totuși să-mi răspundeți că ați interpretat greșit graficul, nu este rușine să se întâmple!

Mai ales cu această sursă dacă ne ținem de șosea și motorină, care a fost subiectul, în 2015 ajungem la 7,56MTe pentru vehicule peste 3,5t pentru un consum total de motorină „rutieră”. de ordinul 33 la 34MTeh. Mai degrabă 25% atunci.

Foarte surprins și de consumul „redus” de motorină pentru transportul urban de călători (0,29Tep). Mă întărește în opinia mea că înlocuirea se va face de preferință cu electricitate / baterie.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Hidrogenul RE: viitorul?




de moinsdewatt » 04/05/19, 22:40

Mobilitatea hidrogenului: 11 proiecte selectate în toată Franța

AFP publicat pe 04 mai 2019

Ministerul pentru Tranziția Ecologică și Incluzivă și Agenția pentru Managementul Mediului și Energiei (Ademe) au selectat 11 proiecte de mobilitate a hidrogenului care pot beneficia de sprijin financiar public.

Apelul pentru proiecte „Ecosisteme de mobilitate a hidrogenului”, lansat în octombrie, este „un real succes” și reflectă „un interes fără precedent pentru desfășurarea hidrogenului”, au salutat ministerul și Ademe într-un comunicat de presă.

Până în prezent au fost depuse 24 de proiecte în toate regiunile metropolitane, reprezentând o investiție potențială de 475 milioane de euro, dintre care 11 au fost selectate.

Proiectele selectate vor face acum obiectul unei evaluări aprofundate pentru a determina sumele de sprijin public care le vor fi acordate.

Aceste proiecte se referă la înființarea de flote captive de vehicule cu hidrogen (mașini, autobuze, vehicule ușoare sau grele, tomberoane menajere) sau la înființarea stațiilor de distribuție a hidrogenului și a infrastructurii de producție.

Acest apel pentru proiecte rămâne deschis până pe 18 octombrie și va beneficia de o a doua declarație.

Ministerul și Ademe reamintesc, de asemenea, că un alt apel pentru proiecte privind hidrogenul a fost lansat în februarie 2019. Dedicat proiectelor pentru producția și furnizarea de hidrogen fără carbon pentru clienții industriali, are 50 de milioane de euro și este deschis până pe 18 iunie.

https://www.connaissancedesenergies.org ... nce-190504
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162