Moartea este în luncă: fermierii omoară pesticidele

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 19/04/12, 16:44

îmi pare rău, ar fi trebuit să indic faptul că acesta este raționamentul multor țărani de care am grijă, nu al meu.
chiar ieri am avut acest gen de conversație ...
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/04/12, 17:33

Christophe a scris:
Da, cu excepția faptului că ... toate riscurile pe care le menționezi sunt riscuri individuale agreate (cel puțin pentru majoritatea oamenilor) și de dragul plăcerii! Nu este același lucru cu un risc colectiv suferit ... din motive de bani ... Dezvoltarea acestui lucru ar merita un subiect dedicat ...
..


Ei bine, da, exact, parțial este și o chestiune de bani (grăsimi proaste, tutun, droguri ...).

În problema pesticidelor, există riscul asumat de fermierul care folosește produsele (ceea ce mi s-a părut a fi subiectul despre care vorbim - nu am văzut încă emisiunea, am înregistrat-o). Așa că mi se pare destul de comparabil: continuu sau trec la organic, în raport cu sănătatea mea, este o alegere individuală. Pe măsură ce fumez în continuare. Sau călăresc ca o nebună ...

Prin urmare, fermierul nu mi se pare mai inconsecvent decât mulți oameni care își asumă multe riscuri din motive foarte obscure, inclusiv uneori banii (câștigarea lui).

Sunt de acord că la aceasta se adaugă riscul - puțin dovedit din partea sa - pe care îl determină pe consumatori să își asume.

Când spun că este puțin dovedit, vreau să spun că există riscuri cel puțin echivalente, cum ar fi „particulele emise de motorina”, aditivii la materialele plastice, cum ar fi ftalații, undele de la telefoanele mobile etc.

Deci, acolo, alegerea fermierului, cu privire la acest al doilea risc - cel pe care și-l asumă, refugiindu-se în spatele standardelor - este similar cu cel al oricărui antreprenor care ne face să ne asumăm un risc vânzându-ne produse ale căror inofensivitatea totală nu este dovedită sau „dovedită oficial, ci contestată / discutabilă” ...

Deci, întotdeauna din empatie și nu din convingere, atitudinea fermierilor nu mi se pare mai surprinzătoare, nici mai șocantă, nici mai uluitoare, nici mai neînțeleasă decât cea a milioanelor de oameni, de asemenea încurcați în contradicțiile lor!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/10/13, 13:06

"Fermierul Fabian Tomasi nu a fost niciodată instruit să folosească protecția la manipularea pesticidelor. Astăzi, la vârsta de 47 de ani, este un schelet viu." Astfel începe ancheta agenției americane Associated Press (în engleză) privind utilizarea intensivă a produselor agrochimice în Argentina. Difuzat săptămâna aceasta, raportul indică lipsa reglementărilor și consecințele sale potențiale asupra sănătății (Natacha Pisarenko / AP / SIPA)


Imagine

http://tempsreel.nouvelobs.com/galeries ... cides.html
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Moartea este în pajiște: pesticide care ucid fermierii




de izentrop » 02/10/17, 05:00

Un pic de realism în această lume condus de frică irațională : Wink:
https://www.facebook.com/Agriculture.Environnement/videos/1678619762189564/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 272