Cum să plasați imagini sau fișiere pe forum ?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Cum să plasați imagini sau fișiere pe forum ?




de Christophe » 15/11/05, 11:26

Pentru fișiere (documente) sau imagini care trebuie inserate în forum cu un link, utilizați funcția ATAȘAMENTE din partea de jos a fiecărei ferestre de editare a mesajelor.

Dacă introduceți imagini de pe un site extern, nu garantăm durabilitatea lor !! Așadar, vă rugăm să evitați această practică.

Pentru videoclipuri, utilizați funcția de inserare video, explicație aici: bistro / phpbb3-1-include-videoclipuri-într-un-mesaj-de-la-forum-t14500.html

EDITĂ PE 10/02/2016: noi funcții ale noului forum, vechiul sistem de fișiere va fi șters în curând
Dernière édition alin Christophe 27 / 02 / 13, 18: 54, editate 25 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 27/02/07, 12:10

bonjour,

Am observat că unele imagini postate pe forum erau disproporționat de mari și cu ecranul mic al laptopului meu de 1024x768 continuu să derulez ... : Evil:

În plus, ISP-ul meu îmi oferă o viteză foarte „variabilă”, ceea ce înseamnă că, pentru a afișa imaginile, uneori am nevoie de răbdare excesivă. Și nu vorbesc despre videoclipuri pe care trebuie să le amân pentru vizionare ...

Primele zile mi-am procesat fotografiile pentru a le trimite cu software de retușare prin reducerea dimensiunii, a numărului de culori etc ... Dar este lungă, dureroasă și nu funcționează întotdeauna. Apoi l-am descoperit pe Irfanwiew care face „procesare în serie”, este mai bine, dar totuși este lung.

Până când am descoperit că sub Windows XP există un truc mult mai simplu pentru a reduce dimensiunea imaginilor de postat pe un forum.

În timp ce camera mea îmi oferă imagini de aproape 1 MB, această tehnică le reduce la mai puțin de 50 KB. Iar pe ecran diferența nu este uriașă.

Nu știu dacă această opțiune funcționează cu toate mesajele sub Windows XP, în orice caz cu Thunderbird funcționează ...

  1. Selectez imaginile de postat apoi fac clic dreapta / trimit la / destinatar
  2. Software-ul meu de e-mail oferă reducerea dimensiunii imaginilor pentru trimitere. Accept :

    Imagine
  3. Se deschide o fereastră de creare a e-mailului (schiță), cu lista de atașamente.
  4. Salvez această schiță fără a adăuga nimic (nici măcar un destinatar!) Și închid fereastra de compunere.
  5. În directorul „schițe” există acum un mesaj necitit. Fac clic pe el.
  6. Fac clic pe lista de atașamente, apoi butonul din dreapta / salvează toate atașamentele
  7. Aleg sau creez directorul unde să le salvez.
  8. Șterg schița care a devenit inutilă.
  9. Trebuie doar să urmați procedura obișnuită (a se vedea mai sus) pentru a atașa aceste imagini.


După ce ați făcut-o de două ori, este mai rapid să faceți decât să citiți din nou această postare : Lol: : Lol: : Lol:

Aici, sper că va putea fi în folosul altora .... Postări bune și imagini compacte frumoase! Ce să extindem forum fără a-i bloca capacitățile de găzduire și a descuraja cititorii condamnați la viteză mică (nu râdeți, vi se poate întâmpla și dumneavoastră :strigăt: )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 09/12/08, 13:10

Câteva sfaturi:

a) Fără imagini sau echivalent !!!

b) Pentru a vă procesa imaginile, utilizați GIMP: http://www.gimp.org/downloads/

c) Pentru a crea cu ușurință un .pdf, utilizați OpenOffice:
http://fr.openoffice.org/about-downloads.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 25/03/09, 15:15

Am adăugat o formular pentru trimiterea videoclipurilor către EconoTV pe pagina de găzduire a fișierelor.

Numai constrângerea de a trimite videoclipuri: să fie înregistrat pe dailymotion.

Pentru cei mai „curajoși” puteți folosi chiar camera web, fiți atenți, fără junk! Maloche, te uit! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 25/03/09, 15:57

crispus a scris:[*] Selectez imaginile de postat apoi fac clic dreapta / trimit la / destinatar
[* Software-ul meu de e-mail oferă reducerea dimensiunii imaginilor pentru trimitere. Accept :
[*] Se deschide o fereastră de creare a e-mailului (schiță), cu lista de atașamente.

Trag atașamentele pe desktop, apoi le trimit la forum.
Apoi șterg e-mailul creat anterior.
De fapt, această procedură mi se pare foarte practică.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 25/03/09, 16:32

Ei bine, cu redimensionarea automată, nu mai redimensionați pe computerul dvs., cu excepția pentru a economisi timpul de încărcare (altfel pierdeți) dacă fotografiile dvs. sunt de 5 MB, de exemplu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Chaboum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 176
Înregistrare: 16/11/08, 01:40
x 2




de Chaboum » 20/01/10, 01:18

buna, acum cand incerc sa trimit o fotografie pe care sa o pun pe forum, Am un mesaj ciudat, care se pare că spune că nu mai am loc ?? posibil ??

ce sa faci atunci ??
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 20/01/10, 10:26

Unde încerci să trimiți? Pe gazdă sau pe galerie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 30/04/10, 10:32

bonjour

participând la forum, verificați în mod regulat linkurile către site-urile pe care le citați, deoarece atunci când dispar de pe net, firul discuției devine uneori dificil de urmat.

profitați la maximum de cazare oferită, inclusiv videoclipuri!

exemplu astăzi 30 aprilie 2010: https://www.econologie.com/forums/post43528.html#43528

vorbind despre OMG-uri, un videoclip de văzut, inexistent în prezent, și acesta este doar un exemplu printre multe altele.

nimic nu vă împiedică să vă editați mesajele vechi pentru a modifica linkurile propuse, pentru a găzdui mici videoclipuri sau imagini astfel încât să rămână accesibile celor care consultă forum.

jeff
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 30/04/10, 10:53

Bună vorbită salut, aș adăuga: „Mulțumesc pentru înțelegere” : Mrgreen:

Pentru videoclipuri există acum youtube dailymotion et cie ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 143