Fabricarea unei sere de grădinărit

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 06/05/12, 11:48

Superbă sera!

Aproape te-aș putea invidia dacă nu aș avea unul.
:P

Care este diametrul tuburilor?
Care sunt dimensiunile serii?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 06/05/12, 11:55

sugestie:
Cilindrul, probabil, se uzează, deoarece își pierde gazul și, prin urmare, este suficient să îl înlocuiți pentru a-l reactiva.

Un gaz volatil ușor, cum ar fi acetonă sau chiar cu un punct inferior de trecere a lichidului, vaporii, în jur de 20 ° C, ar trebui să funcționeze.

Chiar butanul sau propanul sub presiune adecvată, slab până la foarte rece, ar trebui să funcționeze, deoarece presiunea crește foarte repede cu T.

Trebuie să vedeți forța cilindrului și diametrul acestuia, care îi fixează presiunea și natura gazului lichid (P (T)).

Eroare totală, este o ceară solidă lichidă, „ceară”:
http://www.baylissautovents.co.uk/shopc ... nformation

și wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wax_thermostatic_element


Ar trebui să fie suficient să îl înlocuiți rece cu cantitatea potrivită, dacă se deteriorează.

Autoventurile sunt acționate prin extinderea unei ceară minerală. Ratele ridicate de expansiune sunt concentrate peste schimbarea fazei solid-lichid. Pistonul funcționează direct în contact cu ceara și cea mai scăzută temperatură pe care am putut-o folosi până acum este de aproximativ 55 ° Fahrenheit. Alte ceruri și amestecuri de ceară pot fi utilizate pentru a da temperaturi mai mari de deschidere.

Vâscozitatea ceară provoacă o histerezis care dă o diferență de temperatură de 5 ° Fahrenheit la 10 ° Fahrenheit, deschizându-se până la închidere, deși aceasta poate fi posibil redusă prin amestecarea atentă a cerii.

Timpul de răspuns este oarecum guvernat de sarcina pe piston. Energia pentru a muta sarcina este colectată din împrejurimi și este guvernată de suprafața tubului în care este conținută ceara. Pentru unitățile mai mici folosim un tub simplu din aluminiu, dar pentru cele mai mari folosim un tub care este înotat atât pe exterior cât și pe interior. Ceara este un conductor slab al căldurii.


și un furnizor al acestei „ceară”:
http://www.paramelt.com/files/Pdf/dilav ... 012_03.pdf

și măsurători precise:
http://www.sasolwax.com/sasolwaxmedia/B ... fin_en.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4




de bleusideral » 06/05/12, 20:46

bun Delaco; bun studiu al sistemului!
fără să intru prea mult în accelerație, aș dori să experimentez pur și simplu cu aerul dintr-un cilindru pentru a alimenta un cilindru, cunoscând expansiunea aerului fierbinte, cred că ar trebui să funcționeze cu o rezervă de aer cald care furnizează un cilindru ... într-un sistem foarte ermetic desigur!
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 06/05/12, 21:14

Aerul nu va funcționa, deoarece diametrul mic care necesită o presiune mare zeci de bare (măsurarea forței necesare și diametrul pistonului cricului este esențială), iar variația lui P cu T nu este suficient de brutală, deoarece la fel ca RT / V liniar în T aproximativ.

La fel de bine puteți lua parafină lichidă care se solidifică la aproximativ 20 ° C sau păcură foarte grea, care se modifică cu 10% în volum la lichefiere.
0 x
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 06/05/12, 21:18

Bună seara
De asemenea, este posibil să se adapteze un sistem ca acesta: http://www.ebay.de/itm/Feuerungsregler-Feuerzugregler-Holzkessel-3-4-/280598619032?pt=Systemkomponenten_Heizung&hash=item4154fb2398, nu este prea scump și poate fi ușor ajustat și deconectat.
A+
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 06/05/12, 22:22

Acest lucru există de cel puțin 80 de ani și este foarte clasic, la cazanele pe lemne, fără electricitate și este mult mai ușor cu o gamă mult mai mare de T între 60 și 100 ° C.
Dar nu între 18 și 25 ° C, mult mai dificil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4




de bleusideral » 07/05/12, 10:03

bonjour

pentru cilindru cred că o gamă de T ° 30 până la 60, nu a fost verificată, acetonă ar fi, așadar, mai potrivită!

Iepure: este o seră clasică de grădină de piață, tuburile galvanizate de aprox.60, distanța arcurilor de 2m, am 5 arcuri complete (sunt în două părți), deci 10m lungime și 6 m lățime (inițial aveau 8 m, dar lipsă de spațiu și înclinate cu mijloacele marginii dintre doi copaci și reduse la 6, acesta este motivul pentru care nu sunt foarte regulate și că pentru a ajunge din urmă am plasat Distanțieri din teflon pentru a „egaliza” firele de tensiune și a nu avea un capac deformat!)

estimare pentru o seră similară în nou între 1500 și 2000 €
al meu: acoperi jumătate cumpărat nou: 90 € (75m²), cealaltă am avut-o gratis
stâlpi, tuburi și șuruburi: am luat câteva pentru o seră de 14 m, am încă un adăpost pentru rulota mea! : 250 €

ușa: recuperată în tâmplărie, aluminiu și sticlă securizată
fațada din față cu ușa: "foi" ondulate din fibră de sticlă anti-UV la un magazin mare brico: 60 €
total 400 €!
pentru un obiectiv care se plătește singur într-un an: creșterea plantelor și cultivarea legumelor, fructe pentru mai puține plante: producție mai răspândită, tratament mai redus, productivitate mai mare, udare prin picurare micro și mulcire iarna
+ un 50% din plante ornamentale și garduri vii

voila voila
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/05/12, 15:55

pentru cilindru cred că o gamă de T ° 30 până la 60, nu a fost verificată, acetonă ar fi, așadar, mai potrivită!


peste 30, la 40 ° C, plantele se sfărâmă și mor, ca și noi, în 2003 cu valul de căldură !! Cu bătrânii noștri care i-au verificat, cu morți !!!

Deci este necesară deschiderea la o temperatură maximă de aproximativ 30 ° C.

Câtă putere este necesară? cateva kilograme ???
Care este diametrul pistonului, mai mic de 1cm pentru a vedea fotografiile ???

Acetonă 1 bar la 56 ° C, prea mare pentru 1 kilogram pe cm2 de piston și la 20 ° C la, 228Bars !! Variația nu este imensă și rapidă.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Ac%C3%A9tone

Aveți nevoie de un lichid într-un punct inferior:
eter?
T la 1bar cu 35 ° C mai aproape, dar la 20 ° C presiune 0,56 Bars destul de mare.
http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89ther ... A9thylique

dacă diametrul pistonului este suficient pentru a avea forța necesară, pentru a fi măsurată, acesta poate funcționa cu un prag de deschidere precis.

Eterul explodează ușor cu aerul (accidente obișnuite în chimie).

Parafina lichidă, la topirea la aproximativ 25 ° C, mi se pare mult mai puternică pentru un diametru mic.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 07/05/12, 16:00

dedeleco a scris:
peste 30, la 40 ° C, plantele se sfărâmă și mor, ca și noi, în 2003 cu valul de căldură !! Cu bătrânii noștri care i-au verificat, cu morți !!!

Deci este necesară deschiderea la o temperatură maximă de aproximativ 30 ° C.


Sărmanul Dede!

Evident, nu aveți o seră pentru a concluziona că plantele mor la această temperatură!


Am vârfuri de 65C în vârful serii mele, unde plantele de roșii rămân foarte sănătoase chiar și la această înălțime!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/05/12, 16:12

Am vârfuri 65C în partea de sus a serii mele

nu mult timp, ca și noi în saună, transpirați, compensând prin evaporarea completă a apei care se răcește și, dacă este prea lungă, fără suficientă apă pe pământ care ajunge, roșia moare ofilită și supraîncălzită !!!

Roșia este din țară fierbinte, cu apă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 104