Trasarea Ray: OptGeo, software interesant

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 03/05/12, 22:03

Decalajul parabolei la 23° nu funcționează mai bine decât un cerc.


Ce vrei sa spui ? Care este legătura cu problema în cauză?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/05/12, 22:11

Pentru a realiza o oglindă a telescopului, lucrăm cu R = 2.ff fiind distanța focală. Pentru o mică deschidere, cercul este foarte aproape de parabolă.

Avantajul cilindrului este că lucrăm doar pe o axă orizontală pentru a urmări soarele.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 03/05/12, 22:39

ex-oceanic a scris:Pentru a realiza o oglindă a telescopului, lucrăm cu R = 2.ff fiind distanța focală. Pentru o mică deschidere, cercul este foarte aproape de parabolă.

Avantajul cilindrului este că lucrăm doar pe o axă orizontală pentru a urmări soarele.


Da.

1- In cazul nostru domnul SHUFFLER a construit receptoare cilindrice cu o raza de 4 cm (sticle de plastic) cu un tub de cupru in centrul sticlei. Și se pare că nu funcționează deloc bine în ceea ce privește reflexia: nicio rază nu se întoarce în tubul de cupru.

2- După cum a spus un vorbitor, era mai bine să punem tubul de cupru la pseudofocalizarea receptorului cilindrului fie în R/2 în loc de R. Am simulat chestia și chiar dacă merge mult mai bine, o anumită rază, când Alpha aparține la [0,+/- 23°] nu revin la conductă.

3- Acum mă întreb dacă ar fi mai bine să luăm R/2 dacă vrem ca atunci când alfa mătură intervalul 0..23° (deci când soarele se rotește) cantitatea de raze primite de conductă să fie maximă (și, în primul rând , presupunând că țeava vopsită în negru absoarbe energia solară indiferent de unghiul la care o primește).

Şoim.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 04/05/12, 06:03

Senzor cilindric parabolic.
Foarte frumoasă.

Imagine
Imagine
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/05/12, 14:02

FALCON_12 a scris:2- După cum a spus un vorbitor, era mai bine să punem tubul de cupru la pseudofocalizarea receptorului cilindrului fie în R/2 în loc de R. Am simulat chestia și chiar dacă merge mult mai bine, o anumită rază, când Alpha aparține la [0,+/- 23°] nu revin la conductă.

3- Acum mă întreb dacă ar fi mai bine să luăm R/2 dacă vrem ca atunci când alfa mătură intervalul 0..23° (deci când soarele se rotește) cantitatea de raze primite de conductă să fie maximă (și, în primul rând , presupunând că țeava vopsită în negru absoarbe energia solară indiferent de unghiul la care o primește).

Şoim.


Urmărind razele soarelui în tigaie (mai simplu decât computerul), vedem asta toate aceste raze pierdute trec între suprafața oglinzii cilindrului sticlei și pseudofocalizarea (punctul cuspic al causticului) , deci modalitatea ideală de a vă recupera cât mai mult este o țeavă cu diametrul R/2 sau D/4 un sfert din diametrul sticlei de jumătate de oglindă, atingând suprafața oglinzii, pentru a colecta de 2 până la 4 ori mai multă lumină pe tubul colector decât fără o oglindă cilindrică.
Daca R=4cm ai nevoie de un tub de 2cm, pe peretele oglinzii sticlei care capteaza maxim lumina, de 4 ori la suprafata la 0° si de 2 ori mai mult aproximativ la peste 20°.

Avantajul acestei soluții este simplitatea ei, care poate fi realizată cu diverse țevi de plastic netede, cu aluminiu sau mylar pe ele, de exemplu PVC diametru 125 împărțit în două, cu țeavă mylar și PVC 32 înnegrită presată pe ea,
sau jumatate teava PVC de 63 cu mylar, cu rezemare de teava de cupru de 14-16 innegrita (lampa neagra fixa) sau teava de plastic neagra de 16, ieftina la picurare, care se va incalzi de cel putin doua ori mai mult, cu curenti de aer asemanatori.

Putem pur și simplu pune acest lucru ieftin în partea de jos a plăcilor romane.
În lumina directă a soarelui, temperatura va fi mai ridicată, cu ușurință pentru un cost foarte mic și o mică modificare estetică a acoperișului.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/05/12, 15:10

Un nor trecând prin fața fundului tăvii mele, adaug link-ul către software-ul acestui merituos autor al OPTGEO și alte software franceze simple:

http://jeanmarie.biansan.free.fr/logiciel.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 04/05/12, 15:21

într-adevăr Dédé,

Simulările plane ale PHRSD au fost simulate cu OptGéo.

Pentru a reflexii 3D, mi-am făcut propriul program pe Maple, vezi aici pe un subiect vechi

Dar un OptGéo în 3D ar fi un iad... 8)

Jean Marie Biansan este profesor de fizică și programator.
0 x
Imagine
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/05/12, 15:33

Dar un OptGéo în 3D ar fi un iad...


trasarea unei raze în 3D nu este dificilă, dar ceea ce înseamnă multă muncă este vizualizarea traseului ei în 3D pe un ecran!!!!

Software-ul de vizualizare gratuit ar fi un mare plus.

Există software pentru iluminarea și redarea obiectelor pe imagini care ar fi potrivit, deoarece este mult mai complex și trebuie doar adaptat.

Erau câteva pe Atari, Amiga trebuie să le găsesc.

http://www.youtube.com/watch?v=bYGxXgwGlFQ

software-ul POV ray este potrivit pentru adaptarea:

http://en.wikipedia.org/wiki/POV-Ray

http://www.povray.org/
Record:
http://library.thinkquest.org/3285/tutorial/intro.html

și, de asemenea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ray_tracing_%28graphics%29

http://www.rocketjam.com/aboutpov.html


altele sunt date de google:
razele de lumină urmărind amiga

https://www.google.fr/search?num=100&hl ... jnIH3yGKb0
0 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 04/05/12, 16:02

Din partea mea, caut un software care să-mi ofere cantitatea de energie primită (sau procentul de raze incidente și/sau suprafață primite) de un receptor pentru o anumită geometrie și culori de receptor/oglindă.

De exemplu si sa luam un exemplu simplu: In problema domnului Shuttler, cu sticla si teava de cupru plasate in R/2 care este procentul de raze primite de teava? deci raportul A dintre suprafața care își aduce razele la receptor și suprafața totală iluminată. De exemplu, am putea găsi A=0.9 în pb-ul domnului Shuttler, ceea ce ar însemna că 90% din lumina interceptată de sistem ajunge la receptor.

Aproximasem acest lucru numărând, cu OptGeo, numărul de raze N1 care ajung în final la conducta de cupru și N numărul total de raze emise de transmițător. Prin urmare, cu A = N1/N. Acest lucru nu ia în considerare ratele de absorbție/reflexie care variază în funcție de unghiurile și caracteristicile cromatice ale obiectelor, dar nu este deja rău.

Am încercat să fac asta cu 3DSMAX, BLENDER și POV, fără succes. Cu ECOTECT am renunțat, a durat prea mult să încep. Nu am timp.

Daca stie cineva vreun software care face asta, ma intereseaza.

Şoim.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/05/12, 16:10

Dernière édition alin dedeleco 04 / 05 / 12, 16: 22, editate 1 ori.
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91