Trucuri de bricolaj: îmbunătățiți un exercițiu cu premiul I!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/06/12, 10:41

Perforatorul lor este de 50 de euro, și puzzle-ul lor cu laser și este grozav...

Cât despre originea reală a produselor: ne înțelegem : Cheesy: Dar este la fel și cu majorele...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/06/12, 11:11

Avantajul chinezei low-end este o bună interschimbabilitate a pieselor: chinezii nu sunt originale, ele copiază cu precizie

marile branduri sunt invers! Ei creează în mod intenționat modele ciudate în care totul este special!

de exemplu, cumpăr adesea burghie de 500w doar pentru a recupera declanșatorul cu variator de viteză, și îl montez în modele de burghie mai vechi, mai solide, care nu aveau variator: se potrivește bine pentru că chinezii au păstrat forma declanșatorului care era clasică... iar restul burghiilor imi dau piesa de schimb!

de exemplu am observat la brico depot: pret burghiu, 8,5 euro... pret mandrina cu cheie noua filet 13mm 1/2x20UNF 12euro: mandrina singura este mai scumpa decat toata burghia, si este exact la fel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 20/06/12, 12:06

Obamot a scris:Perforatorul lor este de 50 de euro, și puzzle-ul lor cu laser și este grozav...


Poate pentru chinuri... Când vrei să faci ceva mai greu... Te face să-ți pierzi sufletul foarte repede...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/06/12, 12:24

Da, dacă ne comparăm cu Hilti, dar nu văd multe pe șantiere din cauza cositului. Dar tot ai fi surprins de calitatea lor, nu costa mult sa incerci.

Dar răspunsul tău are sens, la fel ca și al lui Chatelot.

Ei bine, în orice caz, permite unui meșter să înceapă (se plătește de la primul loc de muncă la acest preț...) și/sau să aibă un instrument de rezervă!

Confirm că punch-ul Parkside se învârte încet, l-am folosit zilele trecute. Puteți pune fie o mandrină cu blocare rapidă, fie o cheie. Prin urmare, este studiat pentru a...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 20/06/12, 12:36

Șurubelnițele mele în general crapă pentru că le folosesc pentru a înșuruba șuruburi de tip 6 sau 8x 80 sau șuruburi cu cap H în mecanica auto...Le blochează complet la capătul filetului..A reușit chiar să rupă șuruburile.șurub pt. fixarea motorreductorului in carcasa... : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/06/12, 13:18

Indraznesc sa sper ca intr-o zi te vei indrepta catre o solutie cu compresor.

Sunt lucruri grozave pentru tine! 8)
Dernière édition alin Obamot 20 / 06 / 12, 13: 24, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 20/06/12, 13:24

Perforatoarele chinezești sunt luate din pricepere, care era de bună calitate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 20/06/12, 14:04

Obamot a scris:Indraznesc sa sper ca intr-o zi te vei indrepta catre o solutie cu compresor.

Sunt lucruri grozave pentru tine! 8)


Deoarece am echipament pentru montarea și echilibrarea roților, am și un compresor și o cheie de impact profesională...
Dar pe cele 6 sau 8 șuruburi...Crăpătură...nu mai multe șuruburi...Și compresorul este suficient de mare pentru a fi...moderat transportabil... : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/06/12, 19:11

Obamot a scris:Pentru Flytox: dacă a ta este veche: ați încercat să o desfaceți pentru a o unge? Pe a mea îmi oferă renovarea, iar diferența este spectaculoasă. (Aveți grijă la demontare: trebuie să aveți grijă și să examinați cu atenție locația tuturor arcurilor de retur și a altor comutatoare, pentru a reasambla totul ca înainte: acestea tind să iasă din carcasă în timpul - și odată - demontate: eventual luați fotografii! Avertizez că nu este întotdeauna ușor!)


Burghiul meu (cel din fotografie) are mai mult de 30 de ani (nu prea folosit pentru ca folosirea presei de burghiu este adesea mai judicioasa). De fapt, nu a fost niciodată demontat și lubrifierea lui ar putea fi pusă sub semnul întrebării. : Mrgreen: , dar nu a găurit niciodată corect un perete, chiar nou, pe de altă parte a ars vario-ul imediat după sfârșitul garanției :se încrunta: Un alt vario de la modelul de mai sus l-a inlocuit avantajos (mai mult cuplu).

Celălalt burghiu de mână este o calitate „plastoc” Bosch cu reductor și mai greu....forează pereții mai puțin rău decât cealaltă în configurația originală, dar nu există fixare rigidă/metal pentru a atârna un baros/ciocan : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/06/12, 19:37

[spunem asta, spunem asta si apoi regretam] : Mrgreen: Incearca sa ungi si vei vedea...

În general, nu este nevoie să te dai peste cap pentru a căuta altele noi, am folosit masa mare de reziduuri care colonizase carcasa și am rea aplicat toată grăsimea aia grea pe roți!

Și merge la păr :P : Mrgreen: (câine câine.)
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130