Paradoxul Olbers, de ce noaptea este ... neagră

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 27/06/12, 09:21

nlc a scris:99.999999% nu este 100%, deci lumina se ciocnește indiferent de ce din rahatul care alcătuiește restul de 0.000001%. Deci atenuare, nu uitați că vorbim despre miliarde de ani lumină distanță, reduse în Km, ceea ce face mult!

Este chiar corect.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 27/06/12, 10:12

de fapt, „negrul” perceput de oameni este tot ceea ce nu se află între 400 nm și 800 nm, adică în vizibil.

Totuși, marea majoritate a radiațiilor electromagnetice se află în infraroșu, în special lumina captată de praf, reemisă de cele mai multe ori în infraroșu. Pentru ca un corp să re-emite în vizibil, trebuie să fie ca soarele nostru, în jur de 5000°C. Acest lucru este foarte rar, doar stelele reușesc acest lucru, iar lumina lor vizibilă se degradează enorm în infraroșu pe măsură ce călătorește prin Univers.

La acestea se adaugă și alte fenomene: lumina nu se propagă instantaneu, stelele nu trăiesc pentru totdeauna, un număr bun de galaxii se îndepărtează de ale noastre și lumina lor este „deplasată” spre roșu (deplasare spre roșu)... există și găuri negre. ...

Alte fenomene, poate necunoscute, pot contribui la absorbția radiațiilor... Nu știm totul...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 27/06/12, 10:15

Remundo a scris:„Negrul” nu este „clar” din punct de vedere științific. : Cheesy:


Hee hee hee! : Cheesy:

+1 pentru restul!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 27/06/12, 12:29

Remundo a scris: sunt si gauri negre...
.


Bine, o s-o fac:

găurile negre sunt deranjante.

: Lol:
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 27/06/12, 16:34

Oh excelent :P
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 27/06/12, 22:32

O da, e greu!

Imagine

Desproges și Devos trebuie să se întoarcă în mormintele lor! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 28/06/12, 11:51

Remundo a scris:Înainte de a mă gândi la răspunsul la întrebare ...

Este esențial să se definească ce înseamnă prin „negru” ... : Idee:

„Negrul” nu este „clar” din punct de vedere științific. : Cheesy:


Este adevărat, în mod ciudat, mulți termeni populari din știință duc la concepte eronate sau simplificatoare excesive.

De exemplu, „gaura neagră” (sau corpul Schwarzschild) nu este o „gaură”, ci mai degrabă o stea, pe care ar trebui să o numim mai degrabă „stea neagră”.

Un alt exemplu cu Big Bang-ul (care nu este o explozie) prezentat ca fiind geneza Universului în timp ce este imposibil să se determine ceva despre „momentul zero” (chiar dacă acest termen poate avea vreo semnificație).

La fel cu materia neagră, care nu are culori...

Un must-see despre găurile negre:


http://www.youtube.com/watch?v=A_KBd0kSlAc
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 28/06/12, 23:03

link foarte bun despre găurile negre, mulțumesc Sen No Sen 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 29/06/12, 00:22

sen-no-sen a scris:Un must-see despre găurile negre:

http://www.youtube.com/watch?v=A_KBd0kSlAc


Documentar științific despre Creația lui Allah PUTERNICUL


Ah :?:

In orice caz, foarte interesant, iar tipul este placut de ascultat, explica bine!!

In rest in legatura cu teoria big bang-ului, nu prea stiu ce sa cred despre ea, pur si simplu pentru ca oricum nu raspunde la nicio intrebare!! Dacă într-adevăr a fost un big bang la un moment dat, ok, de ce nu, dar atunci, ce a fost înainte? Și dacă acest big bang a avut loc într-un anumit punct, ce era în jurul lui? Nimic? Ce este nimicul? Nu e nimic, gol? Bine, dar cum este posibil din punct de vedere tehnic să ai un vid... până la infinit? Cum ne putem imagina că universul ar putea fi infinit? Și dacă s-a terminat, ce se află în spatele lui?
Mi-am pus de multe ori toate aceste întrebări și mi le pun de îndată ce mă întind în miezul nopții în mijlocul naturii pentru a observa universul... Și toate aceste întrebări, nimeni, nici măcar oamenii de știință, nu le va face. sa poti raspunde vreodata!! Nu mai mult decât religia nu va putea răspunde, pentru că dacă toate acestea au fost create de vreun „zeu”, cine este el, unde este, de unde ne observă și de ce? Și cine l-a creat? Toate acestea nu au sens!

Așa că singurul răspuns valid la toate aceste întrebări, l-am găsit chiar eu, din lipsă de ceva mai bun: așa este, este conceput pentru!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/06/12, 06:05

Cine l-a „studit”? : Cheesy: : Mrgreen:

Asta a făcut ...>

: Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178