Paradoxul Olbers, de ce noaptea este ... neagră

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 29/06/12, 21:43

sen-no-sen a scris:Big Bang-ul a constat din energie, la un volum teoretic zero și la o temperatură infinită (Insist asupra teoretic, pentru că în realitate exista cu siguranță o limită).


Suntem de acord, dar dacă există o limită, ce se află în spatele ei, aceasta este întrebarea și această noțiune te face să te ameți !!

sen-no-sen a scris:Pentru a fi în mijlocul a ceva aveți nevoie de un spațiu anterior ... care nu exista!


Aceasta este îngrijorarea, cum este posibil să nu existe nimic și, dintr-o dată, totul începe să existe ...


sen-no-sen a scris:
Ei bine, dacă universul a fost inițial concentrat într-un punct infinit dens și fierbinte, de ce s-a extins brusc?


Încă nu știm de ce explodează un vulcan?


Comparația dvs. cu vulcanul nu mi se pare grozavă, dacă vulcanul explodează, știm de ce, suprapresiune!

sen-no-sen a scris:Trebuie să știi despre ce vorbim, ce este timpul?
A existat dintotdeauna timpul?
Vremea a avut faze de accelerare sau chiar de încetinire?
Noțiunea de început și sfârșit necesită timp, cu excepția cazului în care admitem că timpul a apărut la un moment 0, nu poate exista „înainte”, cu excepția cazului în care este invocat un timp anterior sau un timp , un fel de eternitate care scapă de orice calcul.


După părerea mea, timpul a existat dintotdeauna, de altfel nu am fi ajuns niciodată acolo !! Pentru că dacă nu există timp, nu există niciun motiv pentru care timpul să înceapă într-un moment specific. Este aproape la fel de paradoxal și fascinant ca și faptul că infinitul poate exista.

sen-no-sen a scris:Faptul că a existat un univers în contracție nu invalidează faptul că universul nostru actual se extinde pentru toate acestea.
Neavând toate datele, nu știm dacă acest lucru este posibil sau nu.


Oricum, chiar cred că am citit undeva că, împotriva tuturor așteptărilor, expansiunea universului se accelerează, cum este acest lucru posibil, deoarece contrazice chiar principiul gravitației și atracția reciprocă a maselor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 30/06/12, 12:11

nlc a scris:

sen-no-sen a scris:Încă nu știm de ce explodează un vulcan?

Comparația dvs. cu vulcanul nu mi se pare grozavă, dacă vulcanul explodează, știm de ce, suprapresiune!


Vulcanul explodează din cauza suprapresiunii, ok, dar cauzat de ce?

: Arrow: Gazele care urmează temperaturi ridicate, ele însele cauzate de degradarea elementelor radio și de frecare în scoarța terestră etc ... dacă te întorci cât mai departe poți ajunge ... la big bang.
Scopul științei fiind de a merge mereu mai departe, limita ultimă pentru moment este big bang-ul.
La fel ca și pentru erupția vulcanică, când am crezut odată că este mânie divină, știința a găsit explicații, putem ajunge într-o zi să găsim o explicație pentru big bang.



După părerea mea, timpul a existat dintotdeauna, de altfel nu am fi ajuns niciodată acolo !! Pentru că dacă nu există timp, nu există niciun motiv pentru care timpul să înceapă într-un moment specific. Este aproape la fel de paradoxal și fascinant ca și faptul că infinitul poate exista.


Așa cum am spus mai sus, nu spune întotdeauna sau niciodată!
Poți să-mi dai întotdeauna definiția cuvântului? De ce depinde întotdeauna termenul?
Crezi că timpul este absolut?


Oricum, chiar cred că am citit undeva că, împotriva tuturor așteptărilor, expansiunea universului se accelerează, cum este acest lucru posibil, deoarece contrazice chiar principiul gravitației și atracția reciprocă a maselor?


Ceea ce ați citit este destul de corect, Universul într-adevăr se extinde, în cele din urmă vorbim despre „Big Rip” (mare rupere) ca o posibilă finalitate a universului.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 30/06/12, 15:03

sen-no-sen a scris:într-o zi s-ar putea să ajungem să găsim o explicație pentru big bang.


Sau nu : Lol:

sen-no-sen a scris:Așa cum am spus mai sus, nu spune întotdeauna sau niciodată!
Poți să-mi dai întotdeauna definiția cuvântului? De ce depinde întotdeauna termenul?
Crezi că timpul este absolut?


Timpul este subiectiv, dar dacă există un punct de plecare pentru timp, cum a început cronometrul? În opinia mea, paradoxul este că, dacă nu ar exista timp, nu ar fi putut fi un punct de plecare la timp !!

sen-no-sen a scris:Ceea ce ați citit este destul de corect, Universul într-adevăr se extinde, în cele din urmă vorbim despre „Big Rip” (mare rupere) ca o posibilă finalitate a universului.


Da, se extinde, știm asta de multă vreme, dar noutatea pe care am citit-o este că expansiunea accelerează mai degrabă decât încetinește.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 30/06/12, 18:57

nlc a scris:
sen-no-sen a scris:într-o zi s-ar putea să ajungem să găsim o explicație pentru big bang.


Sau nu : Lol:


Sau nu într-adevăr! : Lol:

Timpul este subiectiv, dar dacă există un punct de plecare pentru timp, cum a început cronometrul? În opinia mea, paradoxul este că, dacă nu ar exista timp, nu ar fi putut fi un punct de plecare la timp !!


Este într-adevăr teoria paradoxului lui Zenon, cu cât se apropie mai mult de „momentul zero”, cu atât acesta „scapă” fără a putea fi atins vreodată, este o teorie apărată de Thibault Damour et Marc Henneaux.

Timpul nu este un subiect dat până acum, Einstein a demonstrat noțiunea de spațiu-timp și influența pe care gravitația o are asupra sa.
De exemplu, timpul nu „curge” în același mod la nivelul mării sau la vârful unui munte (diferențele sunt evident imperceptibile la scara timpului uman).
Cu toate acestea, într-o logică a Universului bloc, timpul nu există așa cum am putea gândi la el în conformitate cu logica noastră de zi cu zi ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 02/07/12, 10:35

O conferință video obligatorie pe ... Ora:

Cei doi vorbitori: Etienne Klein și Marc Lachièze-Rey:

http://www.cea.fr/recherche_fondamentale/le_temps_entre_realite_et_illusion
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 02/07/12, 10:46

Încerc să mă uit la asta în seara asta, deocamdată ...... fără timp !! : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91