Doping pe 2,8l JTD 2005 127 CP

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
chris59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 04/07/12, 03:03
Locul de amplasare: Nord, Avesnois
x 1




de chris59 » 10/11/12, 13:25

salut

Cod: Selectați toate

Citation:
La section totale de passage pour l'air fait combien ? AMHA le mousseur en série avec ta grille ne sert à rien sinon à freiner un peu plus l'air.


le tube fait 23 mm de diamètre intérieur .

L'idée c'était d'avoir la section de passage à l'endroit le plus "étranglé". Par exemple 10 trous de 1.5 mm à l'extrémité du tube plongeur ?


Am înțeles că am făcut prea multe găuri, am suflat în ea cu gura frânele ei nu prea ai dreptate Am făcut-o din nou cu 10 găuri de 1.5 pentru a vedea.

De fapt, pe bubbler, de ce clocotește în apă? este pentru că există o depresiune la nivelul orificiilor de fum!

Bonne Journée
0 x
Trăiască ecologia
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 10/11/12, 21:24

AMHA necesită o restricție undeva în amonte pentru ca reactorul să funcționeze în aval în vid. : Idee:

Puteți efectua această restricție direct pe orificiul de admisie a aerului (soluția dvs.) sau după acesta (de exemplu, dacă doriți să adăugați aer suplimentar înainte de reactor). Important este să știm că acest lucru are un efect semnificativ asupra funcționării reactorului și că această restricție este bună pentru a-l putea modifica indiferent de locația sa, pentru a încerca lucruri diferite, diametru, număr de găuri etc. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
copra
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 09/12/07, 10:38

pantone gillier




de copra » 13/11/12, 21:30

bună seara
a trecut mult timp de când nu am spus cuvinte.

E o treabă drăguță că faci ore întregi de pregătire a materialelor care nu sunt luate la întâmplare, bine făcute.

Am petrecut un plan compact în această seară pentru omogenizarea reactorului GNV (nu neapărat să urmez pe benzină mică)

două lucruri animă circuitul o depresiune puternică și îl pot anima printr-o presiune dacă a folosit un gaz de eșapament, este necesar ca generatorul să poată colecta o variație de presiune și să funcționeze în mod constant pe o gamă diferită de 500 a 3000trs / min până la 2 bare.

conexiune de admisie înainte de turbo (dacă turbo)

2.8 ducato poate scădea 8 și 7.3 l / 100 kms

CDL

Chris
0 x
economie corectă
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: pantone gillier




de Flytox » 14/11/12, 21:07

Buna copra

copra a scris:Am făcut un plan compact în seara asta omogenizarea reactorului gnv. (nu neapărat să urmeze benzina mică)


Nu am găsit linkul despre care vorbiți :strigăt: ???
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chris59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 04/07/12, 03:03
Locul de amplasare: Nord, Avesnois
x 1

potrivit 2013




de chris59 » 23/07/13, 11:23

salut tuturor!

În aprilie nu am mai făcut teste foarte concludente din nou, am coborât la 12 l.

aici sunt fotografiile mele montate și după demontare

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mă întreb dacă nu ar trebui să trimit admisia direct din oala mea verde fără să trec prin reactorul care este adăpostit în evacuare.

Pentru informații

pentru a-mi testa temperatura am un „pistol de leneș” mic, temperatura peretelui exterior este adesea la 61 ° C nivelul apei observat după demontare este de 4 cm (făcusem teste în atelier nivelul a fost identic, ceea ce înseamnă că sistemul de plutire este fiabil) și oala mea are un diametru de 150 mm

puținul oțel sau oțelul pe care l-am pus a provocat rugină.

Vă mulțumesc anticipat pentru ideile voastre
0 x
Trăiască ecologia
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: potrivit 2013




de Flytox » 23/07/13, 21:56

chris59 a scris:salut tuturor!
În aprilie nu am mai făcut teste foarte concludente din nou, am coborât la 12 l.

Focusul nu s-a terminat ... :|

chris59 a scris:aici sunt fotografiile mele montate și după demontare

Imagine


Arată ca supă de ceapă : Mrgreen: Este și partea reactorului corodată / plină de depozite?

Mă întreb dacă nu ar trebui să trimit admisia direct din oala mea verde fără să trec prin reactorul care este adăpostit în evacuare.


În mod normal, funcționează cu reactorul .... dar acest test este, de asemenea, interesant.

Pentru informații
pentru a-mi testa temperatura am un „pistol de leneș” mic, temperatura peretelui exterior este adesea la 61 ° C nivelul apei observat după demontare este de 4 cm (făcusem teste în atelier nivelul a fost identic, ceea ce înseamnă că sistemul de plutire este fiabil) și oala mea are un diametru de 150 mm


61 ° mi se pare puțin slab pentru a putea evapora un minim de flotă. Bubblerul dvs. are o suprafață bună și este în plin tiraj sub vehicul și se răcește poate puțin prea mult, cu izolație termică puteți obține cu ușurință câteva grade prețioase. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chris59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 04/07/12, 03:03
Locul de amplasare: Nord, Avesnois
x 1




de chris59 » 23/07/13, 22:23

buna seara flytox
mulțumesc pentru răspunsurile rapide.

Am vorbit cu un prieten în această dimineață, mi-a spus că din biberon aveam aburi umezi, dar din reactor trebuia să am abur uscat, deci e mai bine să merg de la biberon direct la intrare.

Pentru supa (mai degrabă roșie) am rulat-o în aprilie și am demontat bubblerul săptămâna trecută, așa că apa a stagnat de atunci.

Pentru a vedea reactorul în care am suflat (cu gura), aerul iese fără reținere.

Pentru temperatura pe care am luat-o cu a lui

Imagine

Nu știu că pierd mult, nu putem vedea bine, dar bubblerul este până la înălțime, trebuie să ia toată căldura marelui 2.8 l și colectorul nu este foarte departe.

Îmi voi modifica bubblerul pentru a-l face din oțel inoxidabil 100% și nu voi mai folosi reactorul pentru următorul test.

Crezi că cei 4cm de apă sunt buni? + - ??

Crezi că rezervorul meu de lichid de răcire este suficient de mare pentru a încălzi?

Ce ați pune pentru a izola bubblerul?

Încă un foarte mare mulțumire pentru ajutor.
0 x
Trăiască ecologia
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/07/13, 21:52

chris59 a scris:Am vorbit cu un prieten în această dimineață, mi-a spus că din biberon aveam aburi umezi, dar din reactor trebuia să am abur uscat, deci e mai bine să merg de la biberon direct la intrare.


Abur uscat care iese din reactor ... poate, cum vede prietenul tău asta?

.... trebuie să ia toată căldura marelui 2.8 l este colectorul nu este foarte departe.

AMHA sub vehicul tirajul este suficient de puternic încât să se răcească prea mult.

Crezi că cei 4cm de apă sunt buni? + - ??

Dacă funcționează da : Mrgreen: , de la o configurare la alta, în funcție de aspirație etc .... veți avea nevoie de + sau -. Nu sunt sigur că este critic. :strigăt: Pe de altă parte, apa prea rece asigură că nu funcționează.

Crezi că rezervorul meu de lichid de răcire este suficient de mare pentru a încălzi?

????

Ce ați pune pentru a izola bubblerul?

Spumă „cauciucă” de izolație a conductei de încălzire centrală. Taie, modelează și se lipeste bine, suportă ușor 100 °, nu este prea scumpă, susține hidrocarburile și plutește la minimum.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chris59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 04/07/12, 03:03
Locul de amplasare: Nord, Avesnois
x 1

izolare cu bule




de chris59 » 17/08/13, 21:20

salut

Am îmbunătățit etanșeitatea bulei pentru a avea un plan de îmbinare mai bun, am tăiat o șaibă cu grosimea de 5 mm și am forat 7 găuri de 1.5 în tub pentru intrarea aerului.

Imagine

Imagine


Așa cum am spus anterior, am îndepărtat reactorul și am introdus biberonul direct la intrare, am urmat sfatul tău pe care l-am izolat.

Imagine

Am făcut aproximativ 1500 km (de verificat) am consumat aproximativ 8 litri de apă.

Simt că am ceva mai multă putere, dar cred că am consumat la fel de mult motorină ca și fără bec.

Am dezlipit reactorul din oală și l-am desprins.

Mi-am dat seama că țeava de cupru fusese spartă și că în interiorul țevii era multă var.

Imagine

Imagine

Concluzie:
- Vreau să pun reactorul înapoi în tubul de evacuare.
- Cred că ar fi nevoie de mai mult spațiu în reactorul meu, diametrul axei este 18 și diametrul tubului 20, cred că pentru a pune 17 a se vedea 16 și a lăsa 20 pentru tub.
-Pentru a nu mai sparge țeava de cupru, mă gândesc să instalez furtunuri sanitare.

buna seara, multumesc anticipat.
0 x
Trăiască ecologia
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/08/13, 16:29

bonjour
La motorul 300d diesel 3 litri 125cp consumul de apă este de aproximativ 1,2 litri la 100 km
golul de aer cuprins între 1,5 și 2 mm (măsurătorile sunt exprimate în inci), lungimea tijei în jur de 150 mm.
Prea strâns se înfundă cu apă tare prea mare, devine mai puțin eficient.
Funcționând în apă de ploaie, adăugați puțin oțet, acest lucru reduce zdrobirea și face sistemul mai funcțional)
Niciodată nu a avut o tijă atât de murdară cu calcar chiar și după 30 km?

Când aveți ansamblul complet de barbotaj al reactorului, nimic nu ar putea fi mai ușor decât să faceți un test de barbotare cu admisie directă (aveți grijă dacă aveți un motor turbo, rotorul de aluminiu nu ia picături de apă sau adaugă prea mult oțet.
Bubblerul direct fără reactor nu a obținut niciodată rezultate măsurabile? (poate vei reuși? ține-ne la curent)

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163