Arată Este în aer cu energie

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/07/12, 17:13

Fakir a scris:
Deci, poate, instalarea dvs. este integrată în cadru, dar totuși mi se pare foarte scumpă!

Mai degrabă cred că firmele se umplu singure ...



Poate că nu l-am scris suficient de clar: este prețul „clădirii” inclus - structura clădirii, nu accesoriile clădirii (aceasta este o tarabă care găzduiește vițeii tauri).

Prin urmare, este într-adevăr un preț oarecum exagerat. Dar, deoarece structura a fost adaptată (forma acoperișului cu o singură pantă, ceea ce nu am fi făcut fără PV, desigur; sarcini de panou etc.), este dificil de comparat.

Panourile sunt tratate pe partea inferioară, pentru a preveni condensarea animalelor (panourile sunt impermeabile).

De asemenea, a trebuit să tragem un cablu mare peste 400 de metri, cred ...

Etc ..

Ce am vrut să spun:

a) prețurile date nu sunt „nebunești” chiar dacă putem discuta (așa cum se întâmplă din păcate în multe medii care sunt în continuă exagerare pentru a ține publicul în suspans! Audiență !!!)

b) nu putem reduce dezbaterea doar la costul panourilor (cu excepția faptului de a fi acoperiș și electrician sau de a electriza magazia sa de grădină!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/07/12, 17:21

lejustemilieu a scris:Nimic asemănător cu betonul:
http://www.solarlog-home2.eu/pvluc/

:D


Am pus linkul către site-ul nostru pe un alt fir: http://www.sunnyportal.com/Templates/Pu ... lang=fr-FR

Dacă găsiți un site greșit, căutați „Sunny Portal”, în „instalații de acces gratuit”, tastați: „Franța” în țară, apoi 67210 în cod poștal, apoi „Exploatare EPLEFPA Obernai”.

Atenție: semnalul este transmis de Wifi (antene direcționale), au existat mai multe defecțiuni de transmisie (din nou o „dragoste la prima vedere”!); producția totală etc. nu sunt exacte (cifrele pe care le-am dat se bazează pe facturare).
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153