Izolarea plăcii de beton dedesubt pe spațiul de rulare

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
jamesdo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 05/12/11, 11:28




de jamesdo » 04/09/12, 17:22

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 04/09/12, 19:41

Fără a merge prea departe (nu am vorbit despre acoperiș .... Mansardă vie sau gol tehnic de tipul mansonului neizolat sau deja izolat ...?) Aș spune că merită să intrați în izolarea fațadelor, mai ales dacă nu v-ați schimbat încă ferestrele în ferestre duble din PVC-argon ...!

Deoarece economiile de încălzire vor plăti lucrarea în două sau trei sezoane ...

În timp ce nu le facem, le înghețăm ... Și bugetul de încălzire devine fum! Vecinul meu nu, avea un cazan pe bază de petrol de doar douăzeci de ani, la 25 de euro, care deja crăpa din toate părțile! Rezultate, el trebuie să facă treaba ... Schimbă cazanul ... Îl costă o salată, iar iarna viitoare va începe din nou ... încă 000 de rori de păcură care vor fi în fum ... Acum el Își mușcă degetele pentru că nu a făcut treaba, l-am sfătuit atunci, pentru că acum cu siguranță chiar nu are mijloacele ...!

Mébon, trebuie să faci singur izolarea fațadei. Există unele pe care le facem, este realizabil pentru un om bun. Există un fir sau două pe aceasta pentru izolația fațadei, cu fotografii și chiar linkuri către site-uri externe ale celor care au făcut lucrările singuri ...
0 x
jamesdo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 05/12/11, 11:28




de jamesdo » 04/09/12, 20:36

multumesc cu adevarat obamot, mi-ai deschis ochii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/09/12, 22:03

James a scris:[..] Pentru o grosime de izolație de 10cm și o implementare simplă (de unul singur) la un preț scăzut și aproximativ 50m² de suprafață, ce materiale și implementare recomandați?

întrebare subsidiară: este posibil să pulverizați vată de celuloză sub o suprafata orizontala?

Pentru întrebarea subsidiară, nu!
Nu complet categoric, deoarece cineva care stăpânește bine vata pulverizată umedă ar putea încerca (vreau să spun) să facă o proiecție prin felii de 2 până la 3 cm grosime, lăsând-o să se usuce bine de fiecare dată, apoi să înceapă din nou prin rugăciune că totul nu se desprinde ...

Puteți pune vată sub tavan, dar trebuie să creați o structură care să o țină, o cutie pe care o veți umple sub presiune ... Un pic complicată și mult prea scumpă în cazul dvs., dar realizabilă atunci când doriți să puneți 30 cm de exemplu!

Materiale și punere în aplicare: placă din fibră de lemn fixată la ancora cu flanșă ...
Costul materialelor: săpat prin fântână, ar trebui să găsiți aproximativ 8 € / m2 pentru 10 cm, plus aproximativ 1 € / m2 de șuruburi.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jamesdo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 05/12/11, 11:28




de jamesdo » 05/09/12, 07:54

Vă mulțumim Lemnist pentru aceste informații.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 446