Renovarea, instalarea stingătorului de stropitori

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/09/12, 14:52

Protecția de bază pasivă împotriva incendiilor este foarte eficientă în împărțirea riscului la 10 la 100 !!

Nu fumați, nu supraîncărcați firele electrice cu energie, respectând puterea maximă pe priză și firele prelungitoare în general 10A sau 2KW !!
Având întreruptoare și siguranțe de 30mA.
Prin faptul că nu puneți hârtii sau haine pe dispozitivele electrice sau transformatoarele pentru a le bloca orificiile de ventilare și a le bloca răcirea, ideal pentru incendierea.
Este bine să eliminați transformatoarele sau alte dispozitive care se încălzesc prea mult (pentru lămpi sau altele pentru că atunci sunt prost concepute).

Prin evitarea materialelor inflamabile în casă, cum ar fi materialele plastice etc.

În cele din urmă, instalând un paratrăsnet, așa cum am făcut după ce am primit fulgerul cu un foc pe care l-am oprit rapid în 2 minute cu un furtun de grădină.
Spinklerele nu m-ar fi protejat, pentru că nu la locul potrivit, la mansardă.
Incendiul nu ar fi început dacă un cauciuc ar fi fost inflamabil !!

Riscul de fulgere nu este neglijabil pe o casă aproximativ mai mare de 1/10 într-o viață, de fapt și mult mai mult în anumite locuri care atrag fulgerele, vârfurile sau litoralul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/09/12, 16:20

Deledeco are dreptate: prevenirea este mai bună decât vindecarea.

- nu vă asigurați prea puțin, asigurați și conținutul.
- stingător automat deasupra arzătorului cazanului (aproximativ 250 euro, poate primi un contact de alarmă)
- aruncați grămezile de carton și țesături
- nu vă bazați pe instalațiile electrice vechi, în special standardul francez ....
- dacă este necesar, recalculați întrerupătoarele "cât mai exact posibil"
- faceți cazanul măturat și întreținut anual
- acordați atenție depozitării lichidelor inflamabile

și te vei teme doar de cocktail-urile molotov și de fulgerele cu bile :D

Este vorba despre raportul valoric:

dacă sunteți domnul tuturor: asigurarea dvs. este acolo
dacă aveți opere de artă în valoare de milioane: vindeți una și faceți echipă ca un profesionist.

Totul depinde de standarde și de pompieri: în Belgia, (Philippeville) unul dintre clienții mei a închiriat 2 apartamente deasupra măcelăriei sale: pompierii au necesitat uși de incendiu, detecție profesională centralizată a incendiilor, extinctor, iluminat de urgență și contract de întreținere.

La casa surorii mele (10 apartamente), pompierii tocmai au cerut 2 uși de incendiu suplimentare și transformarea zidurilor rezistente la fum care se deschid spre scara în pereți de incendiu.
(există deja detectare centralizată, scări rezistente la foc, scări de urgență, iluminat de urgență: este o fostă casă de vârsta a 3-a)

Notă pentru prietenii noștri:

o ușă de incendiu este din lemn și arde încet. Este echipat cu „pistoane” care îl țin închis în mai multe puncte când temperatura crește. Trebuie acordată o atenție deosebită realizării cadrului ușii pentru a evita arderea prea rapidă și scurgerile de fum.

Dar, să repetăm, totul este pentru a salva vieți! Clădirea și echipamentul, nu ne pasă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/09/12, 17:27

antoinet111 a scris:Bună băieți, încerc să instalez o rețea de aspersoare acasă (bucătărie, băi, garaj), dar nu găsesc o modalitate de a opri apa atunci când focul este oprit automat, ar avea ai vreo sugestie?

Nu am avut niciodată un incendiu în casa mea, dar în jurul meu, și asta nu e grozav ...

Mărfuri.


hi,

Din nou și din nou: Mai bine sigur decât rău!

Adaug un strat ... ignifug : Cheesy:

Din moment ce știm că ceea ce declanșează Sprinklerul este bula mică care servește drept deschidere a supapei și care este declanșată DOAR când temperatura este ridicată deoarece se topește, este deja prea târziu, deoarece acest lucru indică faptul că focul a dispărut deja! Deci Sprinklerul nu este folosit atât pentru a stinge focul, cât pentru a încetini progresul acestuia.

Prin urmare, vă sfătuiesc să investiți mai ales în prevenire:

- detectoare de fum (diferite tipuri);

- alarme infraroșii (sau orice altceva);

- iluminat de urgență în caz de întrerupere a curentului;

- lista verificărilor de rutină care trebuie făcute (în special la ieșirea din casă);

- instalați un "tăiere de siguranță" eficientă, mai bună decât un sprinkler în caz de lipsă, deoarece va reduce curentul înainte de a atinge pragul critic al unui incendiu, deoarece reduce curentul instantaneu în cazul unei probleme (și care nu riscă „ajunge la punctul în care anumite cabluri vor exploda și vor lăsa curentul să curgă fără a fi întrerupte ... Sau încălziți dincolo de pragul critic, așa cum sugerează Dedeleco. Sau nu ca o siguranță: tăiați, ci trop tard, ca în cazul arcurilor electrice sau ce nu ...)

- nu fumați în casă (acum admitem cu ușurință că fumăm afară, în timp ce acum câțiva ani era imposibil să-l impunem) ... Sau așezăm scrumiere în locuri sigure și fixate pe perete, deci este sigur, chiar dacă suntem atenți la oaspeții fumători ...

- în prevenire activă: puneți TOATE dispozitivele pe plăci de oțel inoxidabil sau materiale ignifuge și departe de orice material combustibil: deci, dacă arde, rămâne limitat la dispozitivele în cauză (atenție la cablurile de alimentare, poate arde, de asemenea). Pentru că, contrar credinței populare, o priză împământată nu garantează că un suc scurt nu va da foc casei!

- eliminați toate materialele inflamabile în apropierea unei surse de căldură.

- puneți toate bateriile învechite pentru reciclare (și cele care nu sunt ca Li-on sau altele, într-un recipient rezistent la foc, precum oale de teracotă ... Și pentru a trata ca sursă de căldură: departe orice obiect / acoperire inflamabil. ..)

- nu puneți cârpe înmuiate în ulei într-un sertar (deoarece gazele degajate pot determina aprinderea spontană).

- efectuați măturarea periodică a coșului de fum (o dată pe an).

- Evident, dacă aveți copii, trebuie să puneți toate chibriturile, brichetele și alte produse inflamabile sub cheie ...!

- au stingătoare acolo unde sunt necesare: bucătărie, lângă un coș de fum etc.

- ați realizat în mod corespunzător instalații electrice (aveți grijă de bricolajul de casă care va fi detectat rapid în caz de dezastru, caz în care asigurarea nu va plăti sau nu va plăti prost) și nu aveți cabluri electrice care rulează peste tot ... conducte / unghiuri izolate.

- scăpați de toate mobilierele și accesoriile inflamabile și înlocuiți-le cu ceva care nu va arde.

- evitați covoarele, chiar și perdelele și pardoselile netratate împotriva focului ... (Aveți grijă în special la încălzitoarele electrice).

- Respectați întrebările referitoare la izolație, (polistirenul reprezintă un mare pericol, în timp ce vată de celuloză este, în principiu, neinflamabilă).

- dacă aveți un garaj, puneți și un extinctor acolo (o mașină conține un rezervor de benzină și poate arde ... așa că deconectăm bateria când nu este folosită !!! Este b_A ba ...)
EDIT: (câteva puncte menționate deja)

Toate acestea presupun în primul rând să aibă ordine în treburile sale. : Mrgreen:

Atunci sprinklerul nu este recomandat, deoarece, în funcție de tipul de foc, focul nu se stinge cu apă! Sunt de acord cu faptul că, în anumite cazuri, apa este mai rea decât răul (în special cu ulei care o agită sau dacă se vaporizează creând fenomene de flashback) ...

Dar punctul fundamental este că trebuie să acționăm în amonte (să facem tot posibilul pentru ca focul să nu aibă șanse să izbucnească ȘI / SAU să se răspândească) și asta se aplică tuturor stropitoarelor din lume.

Cu siguranță trebuie să existe un „Ce stiu eu"dedicat acestui subiect?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 25/09/12, 17:39

Deci Sprinklerul nu este folosit atât pentru a stinge focul, cât pentru a încetini progresul acestuia.



Beauf-ul meu este un tehnician de sisteme de stingere a incendiilor și vă asigur că în multe cazuri focul se stinge la sosirea pompierilor.


Daunele cauzate de apă depind de locul în care sunt amplasate aceste sisteme și când este planificată recuperarea apei, nu există daune prea mari!


Există întotdeauna sisteme Co2 care nu fac daune, dar sunt foarte scumpe, sunt folosite în sălile serverelor de calculatoare.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/09/12, 17:43

Bună Alain G!

Ok, trebuie să apărăm friptura fratelui, nu! : Cheesy: : Mrgreen: [glumă "OPRIT"]

Dar apoi explicați-ne cum pot pleca sprinklerele dacă nu există deja o creștere suficientă a temperaturii ( :D )

Oricum, nu am un interes deosebit în apărare - indiferent dacă și-au perfecționat sistemul sau nu, chiar nu-mi pasă - deoarece tocmai atrăgeam atenția asupra faptului că măsurile preventive, în general, sunt luate în amonte! Când focul a prins, este puțin târziu să ne gândim să-l facem ...

Aceasta este ceea ce mulți dintre noi am spus și am gândit mai sus!

Acesta este principalul lucru, amha. : Lol: 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/09/12, 18:05

În orice caz, aspersorul este mai presus de toate EXPERIMENTAL DECORATIV!

Îmi imaginez strigătele de bucurie ale doamnei când te duci să le instalezi acasă : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Alain G a spus:

- nu puneți cârpe înmuiate în ulei într-un sertar (deoarece gazele degajate pot determina aprinderea spontană).


Într-adevăr, uleiul de mobilier (pin, cred) de pe pânză de bumbac se aprinde spontan.

Anecdotă: când am instalat stropitoarele la clientul meu mecanic (cerința pompierilor), le-am întrebat cu un zâmbet obraznic celor 2 tipi care agitau locul de 3 săptămâni bune: „și cum îți verificăm treaba?”.
"nu vă faceți griji, mi-au spus: se face cu aer comprimat. Venim cu un compresor mare"
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/09/12, 18:06

Obamot a scris:
- scăpați de toate mobilierele și accesoriile inflamabile și înlocuiți-le cu ceva care nu va arde.



Este acceptabil în afaceri, dar nu și pentru persoane fizice.
Mobilierul clasificat (M1, M2, M3) costă o avere.
Cel mai bun este să limitați potențialul caloric (evitați depozitarea hârtiei, a produselor inflamabile, a diferitelor obiecte etc.).
În rest figurează foarte repede ...



Alain G a scris:

My beauf este tehnician în stingerea incendiilor și vă asigur că în multe cazuri focul se stinge la sosirea pompierilor


În Franța, reglementările EAE (stingerea automată a apei) impun un debit de 2,5 până la 30 de litri pe capete de aspersoare, ultimele sale udări cuprinse între 9 și 16 m2, astfel încât să putem înțelege că focul este calmat rapid ...
Cu toate acestea, după cum a menționat Obamot, rolul sprinklerului este mai presus de toate de a împiedica înaintarea focului.
Există, de asemenea, tehnologii similare, cum ar fi elementele de construcție irigate (perdele de apă) utilizate în principal în teatre și cinematografe.



Daunele cauzate de apă depind de locul în care se află aceste sisteme și atunci când este planificată recuperarea apei, nu există daune prea mari!

Încă o dată, acestea sunt investiții destul de grele, care pot fi concepute doar în contextul unor suprafețe mari.
Pentru daunele cauzate de apă, aceasta variază de la câteva mii la câteva sute de mii de euro ... pentru a evita milioane de pierderi.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 25/09/12, 18:35

Bună, băieți, tocmai m-am dus să văd o stație mare de pompieri (Pontivy), băieții nu cunosc nicio casă de locuit echipată, dar nu comentează acțiunea curativă în afară de faptul că intervențiile pe care le au de făcut în astfel de cazuri sunt de obicei succese.

în ceea ce privește măsurile preventive, mulțumesc pentru listă foarte interesant că ai făcut-o, l-am copiat și l-aș aplica cu grijă.

toate aceleași siguranțe active mă interesează puternic, am găsit sprinklere noi din oțel inoxidabil pentru 20 € pdp în 5. (LBC)

un lucru foarte important cred că este cantitatea de apă, nu este necesar să aduceți o cantitate uriașă de apă
exemplu: http://www.directindustry.fr/prod/fike- ... 42412.html
http://www.youtube.com/watch?v=0Ot4pby2D7o
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/09/12, 19:06

Puteți, de asemenea, să vă inspirați din documente profesionale, dintre care există o mulțime de lucrări pe woueb:

http://www.icsi-eu.org/francais/dev_cs/ ... cendie.pdf

http://www.deparisnet.be/incendie/SOBAN ... die_fr.pdf

Mașină atenţie, lista trebuie completată cu celelalte sfaturi din acest fir (a mea nu este completă, departe de ea)

Iată o idee că este bună! Să mergem să găsim pompierii, într-adevăr ...

Dar mă îndoiesc că ți-au spus multe, pentru că sunt atenți la ... piromani: așa că nu renunță la sfaturi (îmi vei spune că acest lucru este cam normal pentru un pompier : Cheesy: )

Dar puteți încerca întotdeauna în organizațiile naționale de prevenire a incendiilor, există în unele țări!

Pe de altă parte, există un truc radical pentru casele bine izolate, este aerul condiționat cu oxigen epuizat... Astfel mutăm punctul de aprindere și focul care trebuia să se producă nu mai / nu mai are loc (punctul de aprindere ...). Nu mai am detalii, dar se pare că este foarte eficient!

Asta fac în avioane, biblioteci mari, cinematografe, teatre și muzee, chiar și în anumite supermarketuri etc.

Este foarte eficient, exact atunci când nu ești acolo!

Și este inofensiv pentru organismul uman (pentru că nu sărăcim sub o anumită proporție, ceea ce înseamnă că aerul rămâne respirabil ...)

Iată această soluție, întotdeauna inovatoare, dar care există de câțiva ani:
http://www.info.expoprotection.com/site ... 227345.htm
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 25/09/12, 19:38

Alain G a spus:

Referirea:
- nu puneți cârpe înmuiate în ulei într-un sertar (deoarece gazele degajate pot determina aprinderea spontană).


Bună Elefant!

Nu eu am spus asta, dar hei!





Urma să vorbesc despre ceața făcută cu un Karcher care limitează foarte mult daunele cauzate de apă, dar Antoinet111 a postat deja o legătură, ar putea fi declanșată cu sonde de temperatură și supape de înaltă presiune pentru fiecare zonă.

La limita apei de ceață cu efect de seră ar fi mult mai puțin costisitoare, dar ar necesita mult mai mult!
Dernière édition alin Alain G 25 / 09 / 12, 19: 40, editate 1 ori.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 58