Căutați un registru de date care contează impulsurile contorului EDF

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
arcsinemaster
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/05/12, 15:03

Căutați un registru de date care contează impulsurile contorului EDF




de arcsinemaster » 01/10/12, 12:13

Buna dragi ecologiști,

Încerc să monitorizez consumul general al casei mele numărând impulsurile de 1Wh ale contorului meu EDF. (un flash al diodei pe contor = 1Wh)

Știu că este posibil să conectați jurnalele de date mici care vor număra aceste impulsuri cu un anumit pas de timp. Am vrut să știu dacă vreunul dintre voi cunoaște un datalogger care corespunde următoarelor specificații:

- capabil să înregistreze numărul de impulsuri la un pas de timp destul de fin (10 secunde, de exemplu

- să aveți suficientă memorie pentru a putea înregistra la un pas destul de fin timp de cel puțin o săptămână fără a fi nevoie să goliți memoria

- fără interfață vizuală, dacă este posibil, caut doar să extrag informații brute.

- ceea ce nu este foarte scump desigur : Cheesy:


De asemenea, am vrut să știu dacă operațiunea de conectare a registratorului de date la contorul EDF este o operație simplă care nu necesită intervenția unui electrician. Îl putem conecta folosind un conector „standard” la contor fără a fi nevoie să manipulăm prea mult contorul EDF?


Am nevoie de acest tip de dispozitiv pentru a putea testa mici algoritmi de procesare a semnalului „de casă” care mi-ar permite, dacă funcționează bine, să-mi separ curba de consum în mai multe elemente distincte. Pentru a-mi efectua operațiunile de procesare a semnalului, aș avea nevoie de un pas de timp destul de fin de aproximativ 10 secunde dacă doresc să obțin ceva potabil.


Multumesc anticipat!

PS: Sunt inginer de cercetare și dezvoltare în domeniul energiei
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 01/10/12, 12:32

Nu poți folosi portul COM al contorului? Aceste informații trebuie să fie accesibile direct în impuls electric nu?
Aici veți găsi o foaie de date completă: https://www.econologie.com/les-compteurs ... -4026.html

Altfel, un contor optic ar trebui să facă trucul ... dar nu am nimic specific în minte acolo ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/10/12, 12:39

o clipire a diodei pe contor = 1Wh


Nu este necesară o conexiune prin cablu, doar un LED în detecție sau fotodiodă sau fototranzistor, protejat de lumină, pentru a detecta clipirea și a număra aceste impulsuri după un amplificator op, cu un contor de bază (circuit CMOS urmat de un card programabil de bază cu câteva fire de intrare). aceste tipuri de montaje abundă pe internet, în franceză, engleză și germană.

Memoria nu va fi saturată prin înregistrarea numărului de impulsuri pe câteva zeci de secunde (8640 de puncte pe zi).

Manipularea contorului EDF este interzisă (sigilată!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/10/12, 13:20

dedeleco a scris:Manipularea contorului EDF este interzisă (sigilată!).


contoare electronice recente nu sunt gratuite! atâta timp cât le-ați plătit deja, puteți utiliza la fel de bine posibilitățile pe care le au

vă mulțumim pentru documentul descărcabil: vedem că există o ieșire aproape RS232 care repetă constant toate informațiile disponibile

acesta nu este RS232 real, ci același semnal ASCII ca amplitudinea 232khz RS50 modulată: acest tip de semnal este mai ușor de transmis pe distanțe mari decât RS232 normal, care este prea sensibil la interferențe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/10/12, 13:29

desigur pentru contorul mai vechi este posibil să se numere fotografiile conduse

nu este foarte inteligent să numeri impulsurile într-un anumit timp: scade calitatea informației: este mai interesant dacă cantitatea de memorie este suficientă pentru a înregistra data fiecărui impuls

este chiar posibil să înregistrați semnalul de pe ledul unui recorder MP3 ca și cum ar fi muzică: este o mare pierdere de memorie, dar permite utilizarea unui player MP3 cu funcție de recorder

singura electronică de făcut este un circuit mic care preia impulsul ledului și îl transformă într-un semnal sonor înregistrabil de MP3
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 01/10/12, 13:32

Toate semnalele accesibile se află în .pdf-ul de 62 de pagini pe care l-am citat mai sus.

Nu este vorba de piratare, ci de accesarea informațiilor pe care contorul le oferă!

4.9 CONTOR DE DIMPULSII METROLOGICE
Cod de secvență = 8

Contorul de impulsuri este sincron cu impulsurile transmise pe dioda emițătoare de lumină (constantă = 1 Wh). În orice moment, poate fi resetat la 0 apăsând butonul SCROLL.

Valoarea sa maximă este 9999. Când atinge această valoare, următorul Watt-oră îl face să revină la 0.
Notă: Contorul de impulsuri metrologice rămâne activ, indiferent de operațiile efectuate.
Resetarea se efectuează numai când este apăsat SCROLL.


Vezi pagina 39 Informații la distanță:

Starea ieșirii informațiilor la distanță și a semnalului de așteptare

Bit 1: valabil pentru ieșirea activă
la 0: impulsuri metrologice


Prin urmare, este suficient să luați această ieșire și să conectați un contor de impulsuri la acesta, acesta ar putea corespunde: https://www.econologie.com/shop/enregist ... p-115.html pentru a verifica natura exactă a semnalului contorului tău ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 01/10/12, 14:00

arcsinusmaster a scris:De asemenea, am vrut să știu dacă operațiunea de conectare a registratorului de date la contorul EDF este o operație simplă care nu necesită intervenția unui electrician. Îl putem conecta folosind un conector „standard” la contor fără a fi nevoie să manipulăm prea mult contorul EDF?
Nu există nicio problemă, conectorul este accesibil în partea fără plumb a contorului (cum ar fi ieșirea de comandă a releului zi / noapte).

Atenție: în mod implicit, ieșirea „informații la distanță” este inactivă.
Trebuie activat de FEDR care va factura o călătorie dacă această modificare nu se face în același timp cu alta (modificarea abonamentului de exemplu).
0 x
arcsinemaster
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/05/12, 15:03




de arcsinemaster » 01/10/12, 14:25

Vă mulțumim pentru răspunsuri!

Voi analiza documentul contorului EDF dat de Christophe și caracteristicile înregistratorului de semnal.

Nu sunt foarte bun la electronică, dar voi încerca să mă descurc! Cu siguranță aș vedea-o mai clar cu doc ​​și contorul din fața mea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/10/12, 15:47

atenție, acesta este documentul unui contor siemens ... nimic nu dovedește că se aplică tuturor contoarelor

ar fi poate util să solicite de la edf docul contorului său

Nu mă pot uita la contorul meu. Nu am EDF
0 x
arcsinemaster
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/05/12, 15:03




de arcsinemaster » 01/10/12, 15:48

Da, mă voi uita la semnul meu când ajung acasă!
0 x

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 21