Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 14/10/12, 12:18

În dedeleco,

dacă este atât de simplu și aproape gratuit, implementați-l.

Dar nu mai merge.

rambling (substantiv masculin) - Definiție Mediadico

Vorbire fără urmărire sau motiv.

Observații repetitive.


Sinonime pentru drivel

gâtisme, repetare, repetare, repetare.
Expresii motrice
Ce divagări! - Suportă-te cu cineva. - Cade în drivel. - -
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 14/10/12, 12:22

Did67 a scris:1) Într-adevăr, dacă vreau să realizez acest proiect, trebuie să găsesc finanțare.

Am nevoie de cel puțin:

a) dovediți că kWh recuperat va fi mai ieftin decât kWh al unui cazan de napolitane (pe care îl avem deja) .....


intr-adevar. :D

și putem spune că trombocitele (sau lemnul) provin din stocarea utilă pentru iarnă a energiei fotosintetice recuperate vara de copaci și arbuști.
În cele din urmă nu suntem atât de departe de stocarea termică sezonieră.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/10/12, 13:32

C (set dovedit la www.dlsc.ca funcțional din 2007

Le randamentul solar termic este de aproximativ 30% , senzori www.dlsc.ca chiar în garaj, nici măcar casa și, mai mult, senzorii de vară nu pot fi foarte ieftini !!!
Mai degrabă găurile pot fi ieftine.
Dezvoltarea soluțiilor ieftine este o specialitate japoneză și deloc franceză (fără japonezi nu am avea cuptor cu microunde (valuri, fără pompe de căldură, ieftine, etc ...).
Dezvoltarea acestui lucru adaptat Franței este infinit mai puțin costisitoare decât cea a unui singur EPR nuclear !!

În cele din urmă, așchii de lemn cu un randament solar, de peste 10 până la 30 de ori mai mic decât cel al colectoarelor solare termice, poluează semnificativ fără un cazan foarte scump, cu o durată de viață finită, necesită o lucrare constantă a lemnarului, uneori periculoasă, cu rareori o persoană moartă care a primit un copac pe cap (inevitabil având în vedere ceea ce am văzut, cum funcționează unii profesioniști, pentru munca periculoasă pe care am făcut-o pentru mine, cu mai multă atenție decât ei !!), mai mult decât atât, pentru a face aceste trombocite sau granule, ei folosesc multă energie cu mașinile mari de rindeluit și transportul acesteia (de la câteva% la 10% din energie ) și, prin urmare, prețul său este destul de ridicat, doar în urma prețului târziu al păcurii sau gazului, conform principiului cererii și ofertei, cu plata unor lucrări grele și periculoase, și mai ales că unii subliniază că nu toate pădurile noastre sunt suficiente pentru toată energia de care avem nevoie.
Deci tampoanele nu sunt deloc libere !!
Această lucrare, chiar simplă, doar pentru recuperarea lemnului gratuit, pe care o văd abandonată peste tot, este cu siguranță prea grea, de vreme ce nu văd pe nimeni care o face, chiar și oamenii săraci !!!

Odata facut, www.dlsc.ca este gratuit în perpetuitate, indestructibil, fără niciun fel de poluare, fără niciun fel de muncă, fără a folosi păduri insuficiente pentru nevoi, îmbunătățindu-se în timp ca și rădăcina pătrată a timpului în plus !!

Este uimitor cum, din obișnuința unor soluții proaste, iar și iar, unii oameni pot nega realitatea cea mai bună soluție simplă, care funcționează perfect la www.dlsc.ca gratuit în perpetuitate, fără poluare, fără CO2, fără consum de nimic, fără oboseală, fără decese, fără radioactivitate, local fără transport la distanță, cu o eficiență bună, de 3 ori mai mare decât fotovoltaica, mult mai mare de 10 ori decât biometan și așchii de lemn etc.

Și să-i spui drivel este o prostie și este nega realitatea care va prevala, mai devreme sau mai târziu, în locul actualelor soluții complicate la plăcere și, prin urmare, scumpe !!

Pentru sere este solutia ideala, libera in perpetuitate !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/10/12, 14:18

pentru a opri rătăcirea trebuie să terminați cel puțin un calcul semnificativ

cât de mult teren este necesar pentru a stoca cei 129MWh dintr-o lună vacantă la uzina de lângă

câți MWh putem recupera 2 luni mai târziu pentru a încălzi sera la începutul iernii

calcul teoretic care trebuie făcut în cazul unui teren favorabil: calcar uscat fără pierderi de apă și ușor de forat ... în calcar compact, forarea este cea mai ieftină

când ați dat acest răspuns, acesta vă va permite să calculați costul forajului și să estimați costul căldurii recuperate: dacă acest preț este interesant în acest caz teoretic ideal, acest lucru justifică realizarea unui real studiază pentru a merge mai departe

dacă prețul căldurii recuperate este prea scump în acest caz ideal nu este nevoie să mergeți mai departe

V-am examinat deja datele http://www.dlsc.ca/ dar nu găsesc niciodată acolo ce vreau ... doar rezultate globale care nu permit extragerea datelor utile pentru un alt proiect ... Observ doar un lucru: continuă să consume mult gaz : Sunt convins că, cu o arhitectură mai bună și o izolație mai bună, ar putea consuma aceeași cantitate de gaz fără stocare termică!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă




de chatelot16 » 14/10/12, 17:29

dedeleco a scris:Un număr de bază care rezolvă ideile este că stocăm aproximativ 10KWh / m3 de pământ (lut de exemplu, puțin mai mult în stâncă) prin încălzirea acestuia de la 36 ° C pe lângă 20 ° C până la 56 ° C


solul este liber, dar găurile nu sunt: ​​de exemplu, 50 euro pe m: cu o grilă are o gaură la fiecare 2 m face o gaură la fiecare 4m2, deci un m de foraj pentru 4m3 de pământ

deci costă 50/4 = 12,5 euro / m3

12,5 euro / m3 / 10KWh / m3 = 1,25 euro / kWh stocabil

dacă acest sistem funcționează doar o dată pe an din vară în iarnă și vrem să-l amortizăm în 10 ani, acesta furnizează energie la 0,125 euro / kWh care nu este gratuită. toate

și am ales 2 metri între fiecare foraj complet la întâmplare, este posibil ca acest lucru să nu fie suficient, să limiteze prea mult puterea maximă de încărcare sau descărcare a depozitului: dacă aveți nevoie de unul la fiecare metru, făcut de 4 ori mai mult: prețul merge la 0,5 euro / kWh ... este catastrofal, chiar mai merită să vorbim

cifra de 10kWh per m3 este căldura care intră sau iese din pământ? dacă doar căldura care intră în prețul de cost al ceea ce iese va crește

și am dat un preț de cost pentru foraj de 50 euro pe m foarte optimist ... și trebuie să adăugăm prețul țevilor și pompelor

Nu văd prea multe speranțe de a obține un rezultat foarte glorios

un sistem de baloane cu apă fierbinte care stochează în momentele în care nu se consumă toată căldura motorului și îl readuce la orele în care este nevoie de mai multă căldură, se umple și se golește de sute de ori pe an, prin urmare devine profitabil mult mai ușor

depozitarea în sol nu funcționează pe termen scurt, deoarece solul nu este un bun conductor: nu suportă sarcini și descărcare rapidă

în plus, la dlsc.ca au trebuit să adauge rezervoare de apă caldă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 14/10/12, 17:47

chatelot16 a scris:pentru a opri rătăcirea trebuie să terminați cel puțin un calcul semnificativ

cât de mult teren este necesar pentru a stoca cei 129MWh dintr-o lună vacantă la uzina de lângă

câți MWh putem recupera 2 luni mai târziu pentru a încălzi sera la începutul iernii

calcul teoretic care trebuie făcut în cazul unui teren favorabil: calcar uscat fără pierderi de apă și ușor de forat ... în calcar compact, forarea este cea mai ieftină!


Solul este un loess, un depozit de nămol de vânt (care a venit din China la sfârșitul anului nu-mi amintesc ce glaciație; unul dintre cele mai bune pământuri din lume!).

Trebuie să verific, dar cred că suntem la 17 m deasupra marelui nivel freatic din Alsacia ...

Burghie ușor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 14/10/12, 17:55

chatelot16 a scris:
acest lucru va face posibilă calcularea costului forajului și estimarea costului căldurii recuperate: dacă acest preț este interesant în acest caz teoretic ideal, se justifică efectuarea unui studiu real pentru a merge mai departe

dacă prețul căldurii recuperate este prea scump în acest caz ideal nu este nevoie să mergeți mai departe

V-am examinat deja datele http://www.dlsc.ca/ dar nu găsesc niciodată acolo ce vreau ... doar rezultate globale care nu permit extragerea datelor utile pentru un alt proiect ... Observ doar un lucru: continuă să consume mult gaz : Sunt convins că, cu o arhitectură mai bună și o izolație mai bună, ar putea consuma aceeași cantitate de gaz fără stocare termică!


Dreapta.

Este punctul meu de vedere.

Orice proiect începe cu un calcul „ladle” sau „colț de masă” ...

Pentru a valida, presupunând că acest calcul este favorabil, va fi nevoie de un studiu mai aprofundat, pentru a convinge finanțatorii [având în vedere că Dedicated, aparent, nu vrea să fie sponsorizat, în ciuda convingerilor sale, astfel încât în ​​cele din urmă în Franța să avem un exemplu a pune cu adevărat sub nasul tuturor!]

Într-o zi, nu-mi amintesc unde, am scris că am vorbit mult, dar că am încercat și eu să acționez; la locul de muncă: cazan cu așchii de lemn de 1 MW; 600 m² de acoperiș fotovoltaic; o unitate de digestie anaerobă electrică de 180 kW; producția a 15 ha de hamei ecologic - fără îndoială unul dintre cei mai importanți producători europeni!, dar nici un ulei de rapiță care să conducă afacerile - din nebunia epocii Villepin, acest lucru ni s-a părut periculos în comparație cu concurs alimentar; în sectorul privat: cazan pe peleți, CESI, mașini GPL - acoperiș fotovoltaic și poate, dacă lucrurile se mișcă, mașină electrică în proiecte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Proiect de încălzire solară geotermală de vară pentru iarnă




de Did67 » 14/10/12, 18:06

chatelot16 a scris:un sistem de baloane cu apă fierbinte care stochează în momentele în care nu se consumă toată căldura motorului și îl readuce la orele în care este nevoie de mai multă căldură, se umple și se golește de sute de ori pe an, prin urmare devine profitabil mult mai ușor



asta avem cu fabrica vecină: producția de apă fierbinte pentru o zi este stocată într-o cisternă imensă (este deja impresionantă).

Pentru depozitare inter-sezonieră, pierdere de timp.

La fel ca dvs., nu am găsit nimic util pe site-ul canadian, în ceea ce privește costurile / puterea operațională (adică energia recuperată).

Există o mulțime de proiecte pilot cu granturi. Cei care sunt „replicabili” pe scară largă, fără subvenție, este altceva ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/10/12, 18:38

continuă să consume mult gaz: sunt convins că, cu o arhitectură mai bună și o izolație mai bună, ar putea consuma aceeași cantitate de gaz fără stocare termică!

Gazul este apă caldă sanitară și totul depinde de utilizarea lor și este o eroare pură (tipică Obamotului) să scoată acest gaz constant, în timp ce au fost foarte atenți să separe sanitarele de încălzire.
Când văd mai mult de 10 factori în utilizarea apei sanitare calde, între mine și copiii mei !!, este o eroare pură (sau manipulare), am văzut chiar 3 până la 4 băi foarte fierbinți luate de zi, să ude tot apartamentul, uimitor !!.
Nu am nevoie de apă fierbinte din iunie până în septembrie, apa rece de la robinet îmi este suficientă.
Franța este mai caldă decât DLSC la 1000m altitudine în climatul continental.

www; dlsc.ca își păstrează brevetele secrete, probabil, dar trebuie să fi publicat studii științifice, ca multe altele.
Dacă pun câteva nu se va citi !!

Volumul de sol necesar este ușor de calculat, așa cum am făcut în mod repetat, câteva postări de mai sus, în mod clar nu citit, funcția T final, de exemplu de la 20 ° C la 56 ° C cu 36 ° C colector solar de vară mai nepretențios și mai ieftin, argilă în jurul valorii de 1KJ / ° Ckg (de fapt 1,276, dar variabil în funcție de calitatea sa) stocăm 10KWh / m3, de 4 ori mai puțin decât în ​​apă !!!
Dacă mai mult în T, putem pune dublul la 92 ° C = 20 + 72 ° C cu abur care sigur iese.
Pentru 129MWh sau 129000KWh este nevoie de 12900m3 de pământ.
fie un cub de 23,5m latură, fie un cilindru cub cu un diametru de D = 25,4m pe 25,4m adâncime.
Idealul este sfera care minimizează pierderile, cum ar fi raportul suprafață volum!
Did67 se gândește să recupereze parțial aceste pierderi urcând în solul serii, spre suprafață.
Dacă prin excavare deplasăm tot pământul moale, este posibil să se izoleze mai bine dedesubt (humus de paie și folie impermeabilă) blocând toată circulația apei, fără prea multă adâncime. în teren arabil.
adâncimea este fixată de durată.

Valoarea capacității de căldură este o funcție a calcarului care are calități diferite, de specificat, atât de compactă ca marmura, este dublă, dar cred că calcarele ușoare (cretele sunt mult mai mici) și, prin urmare, valoarea dimensiunilor în marmură poate fi rădăcină cubică de 2 ori mai slabă, fie 1,26 dintre acestea D = 25,4 m, fie D = 20,2m cu marmură solidă !!

Pierderile sunt cele din lungimea de difuzie cu difuzivitate de 1,35 ori mai mare decât pentru argila de 1mm2 / s și totul depinde de durata de valabilitate care circulă în sinusoidal grosier cu o lungime rac (1,35) = 1,16, De XNUMX ori mai mult decât pentru lut:
peste o secundă aproximativ 1mm (sau 1,35s).
Did67 vorbește despre căldura pierdută la sfârșit de săptămână pentru a fi folosită săptămânal a priori și a cărei cantitate depinde de exteriorul T, prin urmare destul de adaptat nevoilor de seră, care variază la fel ca și exteriorul T.
Did67 are prea mult iarna în fiecare weekend, Dacă am înțeles corect și, prin urmare, cantitatea totală care trebuie stocată este mult mai mare, fără a fi utilizată în fiecare săptămână, de 8,5 ori mai mult în 2 luni de 8,5 săptămâni și, prin urmare, dimensiunea D de stocare va trebui să crească ca rădăcina de 8,5 sau aproximativ 2 și cilindrul trece la D = 50m peste 50m adâncime.

Peste 2 luni, adică 24hx3600sx60d = 5,184 milioane de secunde, care este modificat de sosirea treptată în fiecare week-end a excesului de căldură care trebuie depozitat și, de asemenea, de utilizarea de către seră, care nu necesită 2 luni , decat daca asteapta vreme foarte rece ????
Dacă asimilăm acest echilibru unei surse de căldură sinusoidală care dă apoi ia din nou, atunci lungimea este rădăcina (2xDifuzivitate / pulsație) sau cu pulsația = 2xPi / T (perioada T) obținem lungimea L = rac (DxT / Pi )
http://fr.wikipedia.org/wiki/Diffusivit%C3%A9_thermique

Dacă perioada este de 2 luni, împărțim la Pi cele două luni, ceea ce dă 5,184 / Pi = 1,65 milioane s și cu rădăcina pătrată o lungime de 1,284m de ordinul unui metru peste care oscilația lui T scade cu e = 2,72, care conține peste această lungime prin integrarea căldurii exponențiale care s-a difuzat la un T. mai mic
Această căldură difuză poate fi recuperată la un T mai mic cu găuri periferice suplimentare pe câțiva metri, neîncălzită, dar recuperând această căldură difuzând în timp, la un T mai mic, dar totuși util, în special pentru o seră.
pe www.dlsc.ca, în mod clar, fac acest lucru încălzind centrul și recuperând T mai jos la periferie.

Deci, proporțional, căldura pierdută este că în acest strat de 1m pe întreaga suprafață a cilindrului de dimensiunea D = 50m (sau 25m nu este posibil, deoarece în fiecare săptămână ne reîncarcăm cu ceea ce s-ar pierde oricum !!!!) .
pe 50m L = 1m dă volumul PixDxDxL care trebuie împărțit la volumul cilindrului PI / 4xD ^ 2xD sau 4x L / D = 4x1 / 50 = 8% recuperabil parțial la T inferior cu găuri în periferie !!

Dacă este prea mult dintr-un singur weekend păstrat timp de 2 luni, este de aproximativ 16%.

Având în vedere vagitatea privind furnizarea de căldură și utilizarea efectivă, în funcție de capriciile vremii, calculele complexe și sofisticate vor fi un efect placebo psihologic pur !!

Este vorba de a recupera oricum căldura pierdută, uitat de cei care vorbesc despre pierderi și nu despre ceea ce se economisește ca căldură utilă !!

Este evident esențial să cunoaștem solul, real cu omogenitatea și vacile sale, cel puțin în ordinea mărimii.

www.dlsc.ca păstrați-le secretele clar detaliate, pentru a nu fi jefuite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/10/12, 20:54

Did67 a scris:Solul este un loess, un depozit de nămol de vânt (care a venit din China la sfârșitul anului nu-mi amintesc ce glaciație; unul dintre cele mai bune pământuri din lume!).

Trebuie să verific, dar cred că suntem la 17 m deasupra marelui nivel freatic din Alsacia ...

Burghie ușor!


prost blocat pentru a stoca căldura în pământ ... apa din apele subterane va avea mai degrabă o temperatură constantă

este ușor forat? da pentru o gaură din curtea din spate pentru a pompa apa ... nu pentru o gaură adâncă pentru a obține altceva sub pânza freatică: solul moale este mai scump de forat decât calcarul vechi bun

prezența unei foi de apă poate servi mai degrabă ca sursă rece la temperatură scăzută vara pentru a face o mașină termică suplimentară

eficiența teoretică = 1 - Tf / tc

Tm = 10 ° C + 273 = 283 ° K
Tc = 90 ° C + 273 = 363 ° K
1 - Tf / tc = 1 - 283/363 = 0,22 = 22%

Desigur, acesta este maximul teoretic, ar fi mai prudent să te bazezi pe 10%, dar 10% din 150kW este încă 15kW

nu este uriaș, dar nici mașina care produce 15kW nu va fi uriașă ... ca o pompă de căldură de aceeași putere

din păcate, această mașină termică nu va funcționa des: atunci când planta care consumă apă fierbinte este în vacanță: ar fi mai profitabil să fii mulțumit cu unul mai mic folosind căldura din rab disponibilă tot anul ... de la Tip termic de 50kw pentru a produce electricitate de 5kW, ceea ce va fi mai profitabil, deoarece funcționează pe tot parcursul anului

electricitatea se vinde la ce preț?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 313