Simulator de traseu: autonomia bicicletelor electrice

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/11/12, 00:10

Sunt 15 terminale nord-vest de Lyon. Pentru a merge în oraș, dacă doriți ceva plat, trebuie să luați autostrada. Dacă iau bicicleta, prefer să trec prin periferie, este plăcută, dar mai abruptă, și există ocoliri: 20 km și aproximativ 400m altitudine. Nu prezintă nicio dificultate, aproximativ 1 oră, dar ajung în transpirație. Cu mașina, aceasta variază între 20 de minute noaptea și 1 oră (sau mai mult) în timpul orei de vârf.

Merg în mod regulat la casto să-mi fac cumpărăturile (17 km într-un sens, 400m cădere) și mi s-a întâmplat să aduc 20 kg de mortar în saci ...

Așa că da, sunt total de acord cu tine că această legislație stupidă face ca eu să nu pot cumpăra o bicicletă electrică pentru a-mi rezolva problema de a face aceleași călătorii mai repede fără a veni în sudoare .

Deci nu cumpăr o bicicletă electrică și pierzi un client : Mrgreen:

Un motor cu butuc de 250W nu urcă pe niciun deal pentru care este necesar un motor. Funcționează în Olanda, aici ai avea nevoie de un motor cu butuc de 1 kW, asta este legea fizicii.

Și un motor cu pedală este prea scump (și limitat la 250W, prea lent pe dealuri).

se pare că CE intenționează să schimbe limita de putere și să mențină limita de viteză doar la 25. Acolo ar fi mai interesant, dar vă rog să văd.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 09/11/12, 09:58

BobFuck a scris:Un motor cu butuc de 250W nu urcă pe niciun deal pentru care este necesar un motor. Funcționează în Olanda, aici aveți nevoie de un motor cu butuc de 1 kW, este legea fizicii.


dezacord! Un număr de biciclete omologate au călătorit pe Alpe d'Huez în timpul curselor noastre VAE.
bicicletele mai omologate au un vârf de peste 250W, deoarece omologarea se referă la puterea nominală (modul continuu)
în al doilea rând, unele motoare au curbe de cuplu mai favorabile decât altele. în funcție de diametru, de raportul de reducere din butuc etc.
Vă pot asigura că unele motociclete cu motor au un cuplu foarte bun chiar și pe dealuri.

Mai mult decât atât, mă face să cred că mă voi despărți de una dintre bicicletele mele: un motor cu pedală electrică-bicicletă pedelec (neînfrânat la 35 km / h 8) )
la fel cu cea a această reclamă (nu este anonima mea)
dacă interesează pe cineva între Lyon și Grenoble.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/11/12, 10:18

> o serie de biciclete omologate au călătorit pe Alpe d'Huez în timpul curselor noastre VAE.

Afișați linkurile de pe motoare (și la ce eficiență ...)
0 x
e-veloution
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 28/09/12, 19:26
Locul de amplasare: Grenoble




de e-veloution » 09/11/12, 11:54

250W nominali sunt destul de vagi. Se pare, de fapt, că există VAE aprobate care furnizează vârf de 700W. Cu un motor cu butuc de cuplu foarte mare, care are o putere optimă la 20 km / h (viteza atinsă cu 700W electric), este deja o soluție foarte acceptabilă pentru picături mari.

Pentru mai multă putere, aveți nevoie de baterii mai mari de 10Ah și devine mai scump. Trebuie să analizăm situația. Chiar avem nevoie de mai multă putere? De asemenea, va fi necesar să acordați atenție supraîncălzirii motorului. Pe scurt, atunci când creștem puterea (vârf de 1500W de exemplu), nu trebuie să facem nimic! Dar cu această putere, avem o bicicletă care se mișcă la turație constantă (viteza maximă a motorului) și ajungem la o cheltuială optimă de energie, care este de neegalat pentru timpul călătoriei. Într-adevăr, la viteză constantă, energia pierdută prin frecare aerodinamică este minimizată. :D
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 09/11/12, 13:32

BobFuck a scris:> o serie de biciclete omologate au călătorit pe Alpe d'Huez în timpul curselor noastre VAE.

Afișați linkurile de pe motoare (și la ce eficiență ...)


de exemplu această bicicletă a câștigat Alpe d'Huez de două ori.
Nu cunosc detaliile motorului, cu excepția faptului că pot spune că l-am măsurat că puterea electrică de vârf este în jur de 400W. randamentul la viteze mici (în jur de 12-15 km / h) ar trebui să fie de aproximativ 70%.
și ce dacă? face treaba. urcați un rating la 12% și vă pot spune că băieții de pe biciclete care încearcă să se agațe când urcați huiduiți la 17 km / h, renunță repede, numindu-vă un înșelător.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/11/12, 14:44

dirk pitt a scris:
BobFuck a scris:> o serie de biciclete omologate au călătorit pe Alpe d'Huez în timpul curselor noastre VAE.

Afișați linkurile de pe motoare (și la ce eficiență ...)


de exemplu această bicicletă a câștigat Alpe d'Huez de două ori.
Nu cunosc detaliile motorului, cu excepția faptului că pot spune că l-am măsurat că puterea electrică de vârf este în jur de 400W. randamentul la viteze mici (în jur de 12-15 km / h) ar trebui să fie de aproximativ 70%.
și ce dacă? face treaba. urcați un rating la 12% și vă pot spune că băieții de pe biciclete care încearcă să se agațe când urcați huiduiți la 17 km / h, renunță repede, numindu-vă un înșelător.


Bicicletă drăguță și foarte drăguță la 1500 €, ideală pentru a fi numită în mod constant „înșelător”, dublându-le, ca și mine pe bicicletă, la 150 € care fac exerciții la 200W max pentru mușchii lor și nu la 400W, că, chiar și campionii din Turul Franței, nu fac mult, chiar și supra-dopat !!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 09/11/12, 15:34

dedeleco a scris:Bicicletă drăguță și foarte drăguță la 1500 €, ideală pentru a fi numită în mod constant „înșelător”, dublându-le, ca și mine pe bicicletă, la 150 € care fac exerciții la 200W max pentru mușchii lor și nu la 400W, că, chiar și campionii din Turul Franței, nu fac mult, chiar și supra-dopat !!


Imagine
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/11/12, 16:09

dirk pitt a scris:de exemplu această bicicletă a câștigat Alpe d'Huez de două ori.


De fapt vorbeam despre un motor cu butuc. Sunt interesat, deoarece este cel mai ușor să se încadreze pe o bicicletă existentă (și ieftină), dar nu există legale care să urce în mod corespunzător dealurile. Mai mult, deoarece seturile sunt mai mult sau mai puțin interzise acum, mă întreb de ce iau conducerea! ...

Desigur, un motor cu pedală (cel legat de un Panasonic aparent) montează orice, dar trebuie să numărați 2000-3000 € (dacă evităm bicicletele ca acesta, scumpe (1500 €) dar echipate în ultra low-end, care nu va ține o mulțime de km ...)

> ca mine cu bicicleta, la 150 €

Am oprit echipamentul de proastă calitate în urma multor experiențe neplăcute cu celebrul Triban din D4 ...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 09/11/12, 16:31

BobFuck a scris:
dirk pitt a scris:de exemplu această bicicletă a câștigat Alpe d'Huez de două ori.


De fapt vorbeam despre un motor cu butuc. Sunt interesat, deoarece este cel mai ușor să se încadreze pe o bicicletă existentă (și ieftină), dar nu există legale care să urce în mod corespunzător dealurile. Mai mult, deoarece seturile sunt mai mult sau mai puțin interzise acum, mă întreb de ce iau conducerea! ...

Desigur, un motor cu pedală (cel legat de un Panasonic aparent) montează orice, dar trebuie să numărați 2000-3000 € (dacă evităm bicicletele ca acesta, scumpe (1500 €) dar echipate în ultra low-end, care nu va ține o mulțime de km ...)


Arată mai bine: bicicleta Dunand pe care am legat-o are un motor cu butuc redus la 250W nominal și urcă pe Alpe d'Huez.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/11/12, 16:36

Merdalors, este adevărat (dar atunci de ce au pus doar 7 viteze, mister ...) M-am încurcat din cauza aspectului cadrului ...

Aveți o idee despre referința acestui motor pe care îl caut? (Îmi încrucișez degetele, astfel încât să nu fie un Bafang ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx și oaspeții 163