Preîncălzirea prin turbină eoliană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/12/12, 14:04

dacă există prea mulți copaci sau construcții în jurul vântului mediu de 5,5m / s dat pentru regiunea dvs. va deveni 2m / s sau chiar mai puțin pe acoperișul dvs. și va produce glume ... nu văd prin ce miracol o axă verticală se poate descurca mai bine

acoperișul dvs. este solid și rezistă la o greutate enormă ... dar atenție, vechile rame sunt făcute pentru a rezista greutății verticale, dar nu prea mult pentru a rezista forțelor laterale ... dacă doriți să utilizați rama pentru a fixa turbina eoliană va fi necesar să adăugați cabluri întinse în diagonală în toate direcțiile pentru a rigidiza cadrul ... altfel surpriză rea la prima furtună

clasica turbină eoliană are avantajul că poate rezista la vânturi puternice fără eforturi mari datorită unei elice cu pas variabil: putem așadar pune un catarg suficient de înalt pentru a urca pe deasupra copacilor

înălțimea de 12m este doar înălțimea fără autorizație ... nu este neapărat dificil să aveți autorizația pentru a merge mai sus, mai ales dacă există deja copaci mari

această înălțime de 12m este utilă mai ales pentru avioane: că nu există nici un lucru izolat prea mare care să depășească relieful mediu vizibil

Mi s-ar părea logic că această înălțime maximă de 12m nu este măsurată de la sol, ci de la înălțimea obstacolului clar vizibil: am putea face astfel un catarg de turbină eoliană întotdeauna cu 12m mai înalt decât casa care este alături.
0 x
CYRILR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 01/01/07, 18:00
Locul de amplasare: Quebec




de CYRILR » 05/12/12, 15:57

@Alan
hi,
Dedeleco, nu a participat la banda mea de rulare, cu excepția cazului în care mesajul său a fost șters fără ca eu să-mi dau seama?

@chatelot
hi
Cu axa orizontală, turbulența reduce randamentul foarte drastic. Cu ax vertical, este mai potrivit pentru turbulențe în ceea ce am citit.
Pentru acoperiș, nu vă faceți griji, este capabilă să ia unele, le-a văzut pe altele; nu-i rău mai multe sângerări :D
L-am găsit pe acesta care mi se pare destul de bun pentru a face față turbulențelor datorită formei sale. :
http://www.noveol.com/index.php?p=qualite

multumim pentru feedback-ul dvs

Cyril
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/12/12, 16:11

CYRILR a scris:Cu ax vertical, este mai potrivit pentru turbulențe în ceea ce am citit.


asta citim peste tot ... mai ales pe site-ul comercial al turbinei eoliene verticale

dar aștept dovada

da turbulența scade eficiența unor turbine eoliene ... dar o turbină eoliană cu axă orizontală bună fiind de 10 ori mai ieftină pentru aceeași putere ca o turbină eoliană verticală ... chiar dacă performanța sa este împărțită la 2 la turbulență raportul său de putere prețul rămâne favorabil

dar atenție: totul depinde de viteza de rotație: o turbină eoliană orizontală cu viteză prea mare va avea o operație aerodinamică prea critică și catastrofală la cea mai mică turbulență ... o turbină eoliană orizontală calculată să se întoarcă mai încet va fi mult mai puțin perturbată de un vânt turbulent ... din păcate cu cât se întoarce mai încet, cu atât alternatorul direct este mai scump ... ceea ce împinge să facă micile turbine eoliene să se întoarcă prea repede
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/12/12, 17:45

Bună Cyril!

Hopa, scuze!


Într-adevăr, Dédé nu a depus ouă pe acest fir, dar în funcție de ceea ce ați răspuns, părea să vină de la Dédé!

Scuzele mele către cei care ar putea fi răniți!
:?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
CYRILR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 01/01/07, 18:00
Locul de amplasare: Quebec




de CYRILR » 19/12/12, 03:58

@Chatelot

Raportul putere-preț, care mă interesează. Acesta este singurul factor care mă va face să schimb tipul de turbină eoliană când vom putea scoate cotațiile ... Dacă 5 orizontale sunt mai ieftine la un randament comparabil decât 2 verticale, este sigur că nici tatăl meu, nici eu nu sunt masochist :D. Dar nu suntem acolo ... poate dura încă câteva luni.
Întrebarea alternatorului va fi, de asemenea, un puzzle fericit. Din ceea ce am înțeles acum, cheia productivității termice începe cu alegerea alternatorului. Așa că va trebui să ridic întrebarea. Aveți sugestii de lectură pe acest subiect?

@Alan,
Bine, nu-ți face griji.

Multumesc pentru comentarii

CYRIL
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/12/12, 10:42

există un adevărat producător francez de alternator lent pentru turbină eoliană
http://www.alxion.com/fr/gammes/alternateurs-kits-stk/

vând doar setul statorului rotorului: putem construi restul cu rulmenți de dimensiunea pe care dorim să o susținem elicea

există un număr mare de producători de turbine eoliene care utilizează acest alternator
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 312