Pantone și ultrasunete

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/01/13, 13:37

elefantul a scris:300 gr de apă / oră, se pare minuscul: aceasta presupune înlocuirea a cel puțin unu sau doi litri de combustibil și oxidant pe oră.

Ce este în 300 gr de apă: 20 de grame de hidrogen?


Putem monta întotdeauna acest echipament în dublu sau triplu, dar
Acolo vă aflați sub ipoteza că Pantone sau Gillier Pantone funcționează „în principal” prin spargerea apei și producerea hidrogenului. Poate că nu este atât de simplu și pot exista și alte fenomene „complementare” care intră în joc (și, în plus, a căror importanță trebuie determinată, de exemplu, electrificarea picăturilor etc ...) :P

Puteți consuma multă apă fără a face mai bine decât cu aproximativ 1/3 din acest consum. Unele dintre asamblările mele au fost de acord să înghită 1.6 litri la 100 km fără a merge mai bine decât cu 0.5 litri / 100 km. (în plus, mai puțin bine, inundarea reactorului s-a produs la prima oportunitate (de la revenirea la încetinire : Mrgreen: ).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Manubzh29
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 22/03/16, 18:57

Re: Pantone și ecografie




de Manubzh29 » 22/03/16, 19:03

marc91 a scris:bonjour

Am citit o mulțime de documente despre sistemele cu pantone cu bulb și reactor montate pe eșapament.
Am o sugestie, de ce să nu folosesc un abur cu ultrasunete (ieftin) pentru a produce o ceață ultra fină în loc de bubulierul clasic?
ar trebui (în teorie) să obținem un randament mai bun

a încercat cineva?


hi
Postarea dvs. este foarte interesantă și pentru a spune adevărul sunt într-un proiect similar. mă va interesa bcp că punem informații în comun.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re:




de Christophe » 22/03/16, 19:23

elefantul a scris:Ce este în 300 gr de apă: 20 de grame de hidrogen?


Un pic mai mult: 2/18 de 300g sau 33g ...
Ceea ce nu se schimbă mult, dar oxigenul are și un rol în injectarea apei ... (când există termoliză)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pantone și ecografie




de Flytox » 22/03/16, 23:19

Am recuperat 4 domnișoare (la Emmaus) în câțiva ani. Când voi avea un moment, voi încerca. Una dintre probleme este că funcționează în 24V cu o putere de 15 la 25 W pentru fiecare unitate ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130