Suntem singuri în univers?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Suntem singuri în Univers?




de Christophe » 08/06/17, 00:47

Exnihiloest a scris:ceea ce înseamnă că o călătorie realistă cu viteza luminii va trebui să dureze cel puțin doi ani dacă nu se dorește să se facă o accelerare dureroasă de mai mulți g ...
Dar hei, putem spera, de asemenea, să găsim trucul pentru anti-gravitație (deci anti-accelerație). Există muncă ...


Am spus acest lucru în principal pentru a-mi face o idee despre energia și durata accelerației necesare pentru a simți viteza luminii ...

În caz contrar, 1G este zero pentru noi: este accelerația verticală pe care o suferim de la naștere ... accelerarea unei nave care ar accelera până la 1G ar fi, prin urmare, imperceptibilă.

Cred că corpul uman ar rezista destul de ușor între 1.5 și 2G pentru perioade lungi de timp, doar mișcările vor fi mai dureroase! Cu atât mai bine pentru mușchi: se vor atrofia mai puțin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Suntem singuri în Univers?




de Gaston » 08/06/17, 12:06

Exnihiloest a scris:
...
ps: trebuie să suferiți 1G de accelerație pentru puțin mai puțin de un an pentru a atinge viteza luminii. Ordinea de mărime de care trebuie să ții cont ... atunci nu uita să frânezi : Mrgreen: Pe scurt, e rău să ieși la plimbare în stele : Cheesy: : Cheesy:

ceea ce înseamnă că o călătorie realistă cu viteza luminii va trebui să dureze cel puțin doi ani dacă nu se dorește să se facă o accelerare dureroasă de mai mulți g ...
Dar pentru a menține o accelerație de 1g aveți nevoie de o forță care crește pe măsură ce vă apropiați de viteza luminii.

Energia care trebuie furnizată pentru a atinge viteza V este egală cu mc² (1 / √ (1-V² / c²) -1)

Pentru a accelera 1 kg de la 0 la 0,999999c, este necesar să se furnizeze o energie de 1 * 9 10 ^ 16 * (1 / √2 10 ^ -6 -1) = 6,4 10 ^ 19 J = 1,7 10 ^ 13 kWh.

17 Tera Watt pe kg (fără a lua în considerare eficiența motorului) : Mrgreen:
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Suntem singuri în Univers?




de Christophe » 08/06/17, 12:28

Ah da oricum și aici vorbim doar despre energie ... nu despre tehnologie!

Vreau să spun prin asta că în prezent nu am găsit mai bine decât acțiunea-reacție pentru a propulsa în spațiu (chiar dacă există alte idei precum pânzele solare) ... acțiunea-reacție care consumă multă masă la bord ... să fie luat în considerare în calculul care ar trebui să crească de zece ori la 17 TWh / kg - dacă vorbim despre kg utile! Atunci trebuie să frânezi și tu ... așa cum am spus mai sus!

Concluzie: tot ce trebuie să faceți este să descoperiți anti-gravitațional : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Altfel putem avea grijă și de planeta Pământ ... doar spuneam... :|
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Suntem singuri în Univers?




de Janic » 08/06/17, 15:58

Altfel putem avea grijă și de planeta Pământ ... spun că nu spun nimic ...
esti prea la pamant! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Suntem singuri în Univers?




de Christophe » 08/06/17, 22:13

Într-adevăr?

Am crezut că sunt prea visător !! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Suntem singuri în Univers?




de Exnihiloest » 09/06/17, 13:54

Gaston scria:... Dar pentru a menține o accelerație de 1g ai nevoie de o forță care crește pe măsură ce te apropii de viteza luminii.

Energia care trebuie furnizată pentru a atinge viteza V este egală cu mc² (1 / √ (1-V² / c²) -1)

Pentru a accelera 1 kg de la 0 la 0,999999c, este necesar să se furnizeze o energie de 1 * 9 10 ^ 16 * (1 / √2 10 ^ -6 -1) = 6,4 10 ^ 19 J = 1,7 10 ^ 13 kWh.

17 Tera Watt pe kg (fără a lua în considerare eficiența motorului) : Mrgreen:

Da, este considerabil.
Mă întrebam, știind că energia totală disponibilă la bordul navei este E = m.c², ce viteză maximă am putea atinge consumând o parte din masa navei ca „combustibil”, de exemplu jumătate. Deoarece masa vasului va scădea cu timpul, ca și pentru o rachetă clasică, ar fi un mic calcul integral de făcut, a priori Ec = ∫v.dp = ∫vd (γmv) cu γ = 1 / √ (1 -v² / c²).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Suntem singuri în Univers?




de Christophe » 09/06/17, 13:59

Este obligatoriu să se păstreze (cel puțin) 50% din masa combustibilului pentru decelerare ... de aceea integrala trebuie făcută pe 100% până la 75% din masă pentru accelerație ... și 75% până la 50% pentru decelerare având în vedere că 50% din masa navei este combustibil ...

Pentru calculul integral, las asta matematicienilor :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Suntem singuri în Univers?




de Exnihiloest » 09/06/17, 14:16

Christophe a scris:...
Concluzie: tot ce trebuie să faceți este să descoperiți anti-gravitațional : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Chiar și cu asta, deoarece este puțin probabil ca anti-gravitația să fie contrară conservării energiei. Deci, va exista întotdeauna undeva unde este necesar pentru a ajunge la echilibrul energetic final. Între legile fizicii și cele ale lui Murphy, adesea nu există prea multe diferențe. :(

În ceea ce privește „gaura de vierme” a lui sen-no-sen, ar putea funcționa, dar din punct de vedere energetic, cred că îmi amintesc că ar fi o nebunie pentru o gaură suficient de mare pentru trecerea unei nave capabile să transporte pasageri.

În secolul al XIX-lea, fizica a început de la aproape zero, progresul a fost spectaculos, dar astăzi nu mai este cazul. Cred că va trebui mai întâi să creăm inteligențe artificiale capabile să depășească posibilitățile creierului uman dacă dorim soluții la acest tip de problemă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Suntem singuri în Univers?




de Christophe » 09/06/17, 14:25

Nu sunt deloc sigur ... totul depinde de natura transformării fizice ...

Înainte de fizica nucleară, nimeni nu și-ar fi putut imagina energia considerabilă conținută de atomi ... astfel încât natura poate avea surprize ...

Altfel da pentru AI sau transferul conștiinței umane (sunt convins că Google va ajunge acolo înainte de 2050) ... Acestea sunt temele filmelor (bune) Oblivion and Transcendance ... (printre altele ...)

https://www.youtube.com/watch?v=2LA_Na_WJe8

https://www.youtube.com/watch?v=HXNdqJF_igo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Suntem singuri în Univers?




de Gaston » 09/06/17, 14:27

Christophe a scris:Este obligatoriu să se păstreze (cel puțin) 50% din masa combustibilului pentru decelerare ... de aceea integrala trebuie făcută pe 100% până la 75% din masă pentru accelerație ... și 75% până la 50% pentru decelerare având în vedere că 50% din masa navei este combustibil ...

Pentru calculul integral, las asta matematicienilor :D
Simplificând puțin, cred că ne putem descurca fără calculul integral.

Dacă consumăm 25% din masă pentru a accelera, avem deci o energie de 0,25 mc² pe o parte și o energie cinetică la sfârșitul accelerației de 0,75 mc² (1 / √ (1-V² / c²) -1)

asa:
1 / √ (1-V² / c²) = (0,25 / 0,75) + 1 = 4/3
√ (1-V² / c²) = 3/4
1-V² / c² = 9/16
V² / c² = 1-9 / 16
V = √ (7/16) c
V = 0,66c

De fapt, putem face ceva mai bine pentru că avem nevoie de mai puțin combustibil pentru a frâna decât pentru a accelera (deoarece nava este mai ușoară în timpul fazei de frânare).

Rețineți că „consumul” de 25% din material este mult mai bun decât ceea ce ar face un motor de fuziune: fuziunea hidrogenului pentru a produce heliu consumă „doar” 0,69% din masa hidrogenului inițial.
Dar chiar și cu un motor anti-materie care ar distruge 100% din combustibil, dacă consumăm 49,99% din masa navei pentru a accelera și 49,99% pentru a decelera, ajungem doar la 0,87 c :!:

Pentru a depăși această viteză, aveți nevoie de un motor care își extrage energia din alt loc decât o masă de la bord.
1 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125