Panouri izolatoare pentru vid (silice): 2 cm = 15 cm PU?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 14/02/13, 07:55

Apropo, în renovare ... cum le putem tăia la dimensiunea dorită?
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 14/02/13, 11:10

Salut,

obamot ideea de a-l folosi nu a fost rea;).
Produsul, ca să nu mai vorbim de „vidul” aerului, va trebui să-mi explic ce este pe pământ, vidul nu-l știu, prin urmare a înlocuit aerul cu nimic când s-a creat vidul asta e ? :) .... ;)

Aici este doar o chestiune de fabricare a vidului, dar nu există nimic vid acolo;), există fum de silice :) ....
Dacă este la presiune atmosferică, nu trebuie să împingă prea mult pe garnituri .... asta se spune dacă luăm geam termopan dacă nu mă înșel etanșețea lor este garantată timp de 10 ani ...., chiar dacă ne imaginăm că produsul este rezistent la apă 20 de ani, 420/20/12 = 1.75 Euro / m² / lună de plătit apoi pentru a merge bine este la nivelul celor mai importante pierderi din casă și nu cel mai puțin important pe care aș fi avut tendința să îl folosesc asta pentru a avea o rentabilitate mai bună a investiției, sau aproximativ 7-10% pe placă, contra 30% pentru târâtoare și puțin mai mult pentru suprafețele orizontale, nu există nicio imagine ....

Izolația sau izolația mai ieftină este de aproximativ 10-15 euro / m² în spumă PIR și nu pe lună pe lună la care ne aflăm (dacă durează aceiași ani de viață) 15/20/12 = 0.062 euro / m² / lună .
Imaginați-vă că produsul dvs. va dura 10 ani :şoc: .... să mergi în spațiu e foarte bine cred :) ... Pământul a reușit deja să facă case pozitive cu izolație rezultată fie din reciclare, fie din tratarea rămășițelor materiale (lână de lemn, de exemplu), de ce să mergeți și să căutați să fabricați ceva poluant (chiar prin fabricarea sa) si cine costa o avere, daca este sa faca la fel ???

Deci, în ceva de genul unei bărci care merge spre Antarctica sau Arctica, de exemplu, de ce nu, o navetă spațială da și în casă ??? este foarte util acest lucru ??? în cele din urmă, nu ar fi mai ușor pentru o casă să ne revizuiască obiceiurile de copiere și construcție;) ... pentru podeaua unei case noi, dacă o faceți din lemn, podeaua dvs. este de fapt o sumă cutii umplute cu izolație și ridicate de la sol, dacă este necesar (toate pe tehnopile dacă doriți tehnologie recentă;)) ...

http://www.technopieux.com/fr/accueil/

Apoi, un mic detaliu pe care l-ați uitat în ideea voastră obamotă, este împingerea solului, încet-încet va exista o comprimare a solului pe panouri.
Nu sunt sigur că va dura mult ...

În cele din urmă bob, nu tăiați panourile, ci mai degrabă aveți panourile fabricate la dimensiuni;) ...

La final aș spune că pentru cazuri foarte specifice aceste panouri pot fi foarte interesante, poate pentru panouri solare termice sau cutii de orice ...
dar cu siguranță nu sau alt material deja suficient de eficient dacă există bine implementat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/02/13, 15:12

Nu înțeleg nimic util în cuvântul lui Fraunhofer

Nu vorbesc despre ceea ce știu cu adevărat despre izolarea în vid: este foarte bun pentru baloane termice sau recipiente de aer lichid, unde creăm un vid cât mai înalt între 2 pereți suficient de puternici pentru a rezista la presiunea atmosferică ... este ușor pentru rezervoarele cilindrice ... este mai dificil să faci panouri plate

pentru realizarea panourilor este, prin urmare, necesar să umpleți panoul cu o spumă ușoară rezistentă la zdrobirea presiunii atmosferice

umplerea numai a fumului de silice ar fi rău: această pulbere de silice bine ambalată este un bun conductor termic, indiferent dacă spațiul dintre boabe este aer sau vid

soluția deja utilizată astăzi este sticla expandată

pentru un vid suficient de ridicat pentru un efect izolator bun, un număr mare de materiale plastice sunt inutilizabile: nu încetează niciodată să elibereze gaz, iar vidul nu este niciodată suficient
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 14/02/13, 16:06

bidouille23 a scris:În cele din urmă bob, nu tăiați panourile, ci mai degrabă aveți panourile fabricate la dimensiuni;) ...


Asta nu va ușura factura, că ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 460