Alegerea tehnică a instalației de izolație târâtoare

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
vegaman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 26/09/12, 14:41

Alegerea tehnică a instalației de izolație târâtoare




de vegaman » 20/02/13, 16:39

bonjour,

După câteva zile de cercetare am descoperit mai multe tehnici pentru izolarea crawlerelor.

Așa că le voi enumera și aș dori să vă spun părerea cu privire la cea mai bună tehnică de așezare a izolației din lână de lemn pentru șenilele mele. Precizie mică: nu izolez între căpriori (prezența unui ecran bituminos, am nevoie de un spațiu de aer)

TEHNICA 1: Izolarea a 2 straturi încrucișate sub căpriori, cu umerașe / cadru metalic.
- Fixare integrală de pernă de 25 cm pe căpriori
- Așezarea unui prim strat de lână de 4 cm sub căpriori. Pentru fixare m-am gândit la capsarea / înșurubarea căpriorilor.
- Așezarea încrucișată a unui al doilea strat de lână de 18 cm înclinat în linii.
- Fixarea blănurilor
- Lipirea barierei de vapori pe blănuri
- Înșurubarea unei cleme pe benzile de îmbrăcare de deasupra barierei de vapori (pentru vid tehnic)
- Înșurubarea plăcilor BA13 / Fermacell pe cleme

Avantaje:
- Structură ușoară
- Izolație pe straturi transversale (reducerea podului termic)
- Economică și rapidă
- Posibilitatea de a folosi linii reglabile

dezavantaje:
- Prezența podului termic cu umerașe metalice
- R = 5.5 (mi-aș fi dorit să am cel puțin 7)


TEHNICA 2: Izolație 2 straturi încrucișate sub căpriori, cu umerașe din plastic (integra 2) și cadru metalic.
- Fixarea cuierului Integra 2 (cea mai mare) pe căpriori
- Așezarea unui prim strat de lână de 8 cm sub căpriori. Pentru fixare m-am gândit la capsarea / înșurubarea căpriorilor.
- Așezarea încrucișată a unui al doilea strat de lână de 20 cm înclinat în linii.
- Fixarea frânei cu vapori datorită sistemului de suspensie
- Fixarea blănurilor
- Înșurubarea plăcilor BA13 / Fermacell pe blănuri

Avantaje:
- Structură ușoară
- Izolație pe straturi transversale (reducerea podului termic)
- Mai rapid decât soluția 1
- Reducerea punții termice pe linii
- Frână cu vapori în contact cu izolația
- Gol tehnic prezent fără adăugarea de cleme
- R = 7

dezavantaje:
- Dificultate în străpungerea lânii cu liniile
- cuier nereglabil (trebuie să știți că nimic nu este regulat la nivelul acoperișului meu)
- Prețurile liniei


TEHNICA 3: Izolarea a 2 straturi încrucișate sub căpriori, cu contra chevronnage.

- Contra căpriorului de 15 cm fixat pe căpriori
- Așezarea a 15 cm de lână în căpriori
- Din nou împotriva căpriorului perpendicular de 15 cm
- Așezarea a 15 cm de lână în căpriori
- Capsarea frânei cu abur
- Înșurubarea unei cleme
- Înșurubarea plăcii BA13 / Fermacell pe clemă

Avantaje:
- Pod termic aproape inexistent
- Izolație transversală
- R = 7

dezavantaje:
- Greutate adăugată cadrului
- Dificultate de implementare
- Prețul lemnului scump


Aici sper că am fost suficient de clar. Dacă vedeți o tehnică nr. 4, nu ezitați, altfel faceți alegerea.

Mulțumesc tuturor celor care și-au luat timp să citească totul și vor răspunde.

Bonne Journée
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 22/02/13, 02:10

hi,

mai presus de toate pentru a asigura starea cadrului și dimensionarea acestuia (dacă uneori renovează construcțiile „cadrului” sunt ca ceea ce s-ar spune periculos) ....

atunci


o altă metodă cu vată;) ... și întotdeauna într-un acoperiș ventilat (căpriorii creează golul de aer, a spus că este ventilat;)):

Deci, pe căpriorii existenți, plătiți panouri HDP (vată de lemn de înaltă densitate) hidro sau nu (în cazul dvs., deoarece aveți un ecran de ploaie, un non hidro trebuie să fie suficient ... dacă doriți siguranță, luați hidro ...
Și chit (există un mastic bun fără solvenți, stil siga primur) în jur și articulații pentru a face etanșeitatea.
Va face ca caseta dvs. de insuflație să fie de jos ...

marcați căpriorile de acoperiș și, ca orice altă căprioră (în funcție de distanța dintre căpriori, de fapt), pentru a înșuruba prin panourile HDP o nouă serie de căpriori (de-a lungul căpriorilor existente) pe care le veți folosi pentru a repara o separare a plăcilor care va fi cadrul principal al cadrului dvs. de dublare.

Veți obține, prin urmare, un fund de cutie și pereți de cutie de maximum 80 cm lățime (am o îndoială cu privire la lățimea maximă).


Pe scândurile care delimitează părțile laterale ale cutiei, vă fixați liniile care pot fi din plastic sau metal sau chiar un chevron (feriți-vă de supraponderalitate).

Personal, optez pentru metodă cu o linie de resturi de bază scurtă, ieftină și durabilă, acestea sunt fixate pe scânduri de lemn, deci neconductive, și închise într-un cocon de vată densă la 55 kg / M3 ... atât de bine estimez că merge bine și măcar știu că liniile se mențin, rămășițele de plastic ale plasticului, tind să fiu probabil precaut mai ales când vine vorba de un produs nou ....


îți pui membrana, ca. http://fr.proclima.com/co/FRN/fr/intell ... od_fr.html și nu luați conducerea cu punctul de roz (și spuneți că vă mulțumesc;)), dar acest lucru trebuie citit în caz sau referitor la punctul de rouă aproximativ, precum și izolația îmi place cum este scris :) , simplu și clar ...

http://www.auxanceboiscreation.com/murs-perspirants

deci înapoi la oile noastre:

vă împotriva lath cu conform tehnicilor, benzi de osb 9 (ep 9mm) lățime 45mm și traversați în cleme 25 * 50 sau apropiindu-vă ..
Personal, până acum, am suflat cu doar 25 * 50 de șipci în lățime, cum ar fi ... dar nu era în membrană intelectuală ... ci în frână cu abur armată transparentă pe care nu-mi mai amintesc numele (vario I cross) .. ... deci pentru a vedea rezistența la rupere nu am făcut-o încă ....

când membrana dvs. este instalată, respirați vată la 55 kg / M3

aici este necesar un calculator rapid de volum:

http://www.univercell.fr/services/calcu ... nivercell/

Ei bine, acolo trebuie să fii lucruri pe care nu le-ai înțeles este normal, având în vedere timpul pentru mine :) , nu ezitați să întrebați ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

O fotografie Ptiote




de fabio.gel » 22/02/13, 12:21

Bună Vegaman

O mică fotografie a cadrului dvs. ar fi binevenită.

În ceea ce mă privește, este mai ușor și mai precis să răspund la concret

Fab
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
vegaman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 26/09/12, 14:41




de vegaman » 22/02/13, 13:54

Fotografii: https://picasaweb.google.com/114529490110320998159/Combles?authkey=Gv1sRgCP_Q453VnNnVQQ#

bidouile23 metoda dvs. este foarte interesantă și ați explicat-o bine, cu toate acestea, nu vreau să folosesc vată de celuloză, mai ales pentru închirierea mașinii, nu pot face totul într-un singur WE.

Mi s-a sugerat o altă soluție:
1 - Puneți căpriori înșurubați vertical și între cele două funduri.
2 - primul strat de izolație între aceste noi căpriori
3 - Fixarea cuierului metalic pe aceste noi căpriori
4 - al doilea strat de lână în linii.

Ce crezi?
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 22/02/13, 14:26

Salut,

în primul rând mi-aș trata rama și controlul cu o șurubelniță, de exemplu, starea pădurilor atacate ... capricornul este o fiară vorace, mult mai mult decât viermele și mult mai comună decât termitul .... Există tratamente „organice” ....
și aș înlocui toate părțile prea atacate ...

În ceea ce privește alegerea de a nu opta pentru vată, depinde de dvs.;), la densitate egală, greutatea finală va fi egală, cu excepția faptului că prețul vatei de lemn pe m2, inclusiv cadrul, este mai scump decât vata pe scară largă, închirierea mașinilor inclus ... dar toată lumea vede prânzul la ușa lui ...

În ceea ce privește aspectul cadrului dvs., aș tinde să spun că nu trebuie să abuzați de partea de supraîncărcare (deci nu abuzați de greutatea pe care urmează să o adăugați).

Pentru a fi siguri de ceea ce puteți adăuga ca greutate, ar fi înțelept să faceți un calcul al sarcinii care rămâne foarte simplu, deoarece vă ocupați doar de cadru.

Nu am timp să găsesc linkuri, dar am avut încredere în ceilalți utilizatori care le furnizează;) ...

Principiul aproximativ în cazul în care nu vă vorbește, este să calculați greutatea (să spunem încărcătură), că există deja, plus să luați suprasolicitările climatice și să arătați în funcție de caracteristicile bucății de lemn (benzină, secțiune, distanță între suporturi) și suprafața pe care o poartă, greutatea de suprasarcină admisibilă ...


Vă las să căutați puțin pe web dacă nu vedeți despre ce vorbesc ...

ne vedem mai tarziu
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 478