Căutarea soluțiilor pentru pomparea apei fără FED

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 26/02/13, 19:55

Bonsoir,

Mă surprinde problema pusă pentru că preocupările utilizatorilor de seră sunt destul de termice.

Cred că sera ta este departe de casă și, prin urmare, de orice acoperiș. În caz contrar, o soluție care funcționează perfect este recuperarea apei de acoperiș într-un rezervor, un rezervor, pe scurt ceva care poate avea chiar aspectul. Dar este sigur, va fi necesar să se ocupe de udare. Adaug că soluția de udare din apa de flux pune, o parte din an, problema temperaturii apei, adesea, foarte răcoroasă și stresantă pentru plantele dintr-un mediu cu efect de seră.

După cum au spus alții, o rezervă de apă la temperatura potrivită, o pompă mică și voilă, în ceea ce privește costul, va fi foarte scăzută, deoarece pompa este folosită foarte sporadic.

De fapt așa o fac de 30 de ani: alimentarea cu apă de pe acoperiș (din seră și / sau de pe acoperișul unui hangar), o pompă mică în seră și mici cutii de udare pe care le umplu și care Depozit o zi în seră pentru a avea temperatura potrivită.

La comentariile de mai sus, împărtășesc analizele.

Noroc și curând bună semănat.

Cordialement
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 26/02/13, 19:59

Iată poza:
Imagine
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 27/02/13, 00:44

Nu înțeleg să desenez bine, dar adaug doar totul ... 2 + 0,5 + 2,5 = 5m

debit 240 l / zi

puterea teoretică a pompei = presiunea x debitul

cu condiția ca ISO iso: m3 / s și Pa

5m = 0,5 bar = 0,5daN / cm2 = 5 N / cm = 50000 N / m2 = 50000 Pa

240 l / d / 24 = 10 l / h
/ 3600 = 0,0027 l / s = 2,7e-6 m3 / s

50000 Pa x 2,7e-6 m3 / s = 0,138 W

asta este o putere minusculă pentru o pompă care ar funcționa 24 de ore pe zi

în cazul unei pompe alimentate de soare, acesta va funcționa mai puțin timp, așa că va trebui să fie mai puternic ... să zicem 1/10 din timp și durează 1,3 W

și va exista o cădere de presiune în țeavă și va dura 1 bar decât 0,5 ... 2,6w

iar eficiența pompei va fi de doar 50% 5w

sau chiar mai rău, pompa foarte mică este rea, eficiența 0,25% deci puterea pompei de 10W

nu face un panou solar mare de pus ... problema este mai degrabă să găsești o pompă bună la fel de mică

soluția clasică este o pompă de 220V 600W, care este de 2m3 / h, care va funcționa 0,12h pe zi pentru a pompa 240l

și va consuma 600W x 0,12h = 72wh = 0,072kwh
un preț pentru a returna derizorii atunci când se poate trece un fir electric al edf

nu este esențial să puneți pompa în jos la marginea curentului ... pompa poate fi în partea de sus și conductele în vid ... este puțin specială și există precauții pentru a lua, dar se poate pentru a evita târârea unui fir lung de 220v sau pentru a evita blocarea în pompă
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 27/02/13, 11:03

bonjour,

scuze, am citit greșit mesajul tău, nu era vorba de udarea în sere ...

Deci cuvintele mele sunt irelevante ...

Cordialement
0 x
devlie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 27/01/13, 18:02




de devlie » 27/02/13, 12:39

fără griji cortiuan, pentru seră încerc anul acesta o tehnică de mulcire din octombrie și care ar trebui să-mi permită să am un sol suficient de proaspăt pentru roșiile mele toată vara în seră (tehnică propusă de un grădinar din sud care nu nu poate apă și cine folosește această tehnică acasă).

De fapt, grădina este departe de casă pe o stradă de 3 m pe care nu o pot traversa cu furtunul meu de apă (pentru a folosi rezervorul de recuperare a apei pluviale) și dacă aș pune un cablu electric nu poate fi numai pentru un timp foarte scurt.

Am cumpărat anul trecut o pompă de „pivniță de vid” pentru a pompa apa din grădină. Ajută, dar nu este suficient de puternic pentru a înfunda grădina și este furnizat de compania franceză de electricitate. De asemenea, l-am folosit pentru a umple o cisternă pe care am folosit-o pentru a uda sera printr-o conductă poroasă. Dar pentru a uda pe terasament, a trebuit să montez vasele de udat

Pe scurt, doresc să găsesc un alt sistem mai eficient. Între timp, mulțesc și aleg specii locale pentru a reduce nevoia de udare, dar tot trebuie să am grijă de plantele deja existente și mai pretențioase în udare (în special o gunnera care bea mult)


mulțumesc pentru calculele voastre chatelot16, l-am pus pe soțul meu să vadă dacă poate să-mi găsească o pompă așa cum indicați.
0 x
Marilisa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/04/13, 13:35




de Marilisa » 18/04/13, 14:01

Nu prea știu dacă voi putea să vă ajut, dar am instalat o pompă de rapel de 800 W cu un rezervor de 24 L, această pompă aspiră apa în rezervoare care sunt de 3 metri și funcționează bine pentru moment. Și atunci totul va depinde de ceea ce vrei să faci cu apa ta: grădina sau întreaga casă.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 18/04/13, 18:31

conform planului, cred că o pompă cu ram ar trebui să poată funcționa dacă nu suntem prea lacomi pe flux.
un rezervor din vârful grădinii pentru depozitarea apei pompate ar corespunde aproximativ la o cădere de 3m de la nivelul pârâului. nu este imens.
nu este indicat ce lungime este grădina, adică lungimea utilizabilă în pârâu pentru a instala conducta din amonte a berbecului, dar, punând un berbec mic în punctul cel mai jos al pârâului, trebuie să poată funcționa.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112




de oli 80 » 28/04/13, 16:10

Alain G a scris:Bine ați venit la Devlie Economics!

Pro-ul nostru de pompe de ram Oli vă va răspunde cu siguranță mai bine, dar între timp nu înțeleg ce vreți să spuneți aici „nu este suficientă înălțimea apei în amonte și prea în aval”, deoarece dacă există suficientă diferență de nivel în total ar trebui să poți atinge un berbec nu?


Buna ziua, wow the pom pump ram, ma intereseaza asta, dar nu am construit niciodata una, totusi cere Christophe sau petitpetit
care și-a creat site-ul http://regis.petit2.perso.sfr.fr/belier.htm
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150