Droguri pe farfurii și azbest în Franța2

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/03/13, 17:29

Christophe a scris: Femeile conduc mai puțin beți, asta e tot ce trebuie să vă amintiți despre aceste cifre ...
Poate că sunt mai mulți șoferi de sex masculin și pe drumuri.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 27/03/13, 21:07

Bonsoir,

Ceea ce mi-a vorbit bine este și testul CNRS cu șoareci, o comparație între cocaină intravenoasă și o substanță despre care credea că este inofensivă, apă cu zahăr ... Îmi imaginez că șefii cercetătorilor au văzut că 100% dintre șoareci preferă apa cu zahăr la cocaina intravenoasă ... :şoc:

Văzusem deja un raport în gen despre cobai umani, grupul era dependent de cocaină (intravenos), dependenți de heroină (și intravenos) și dependenți de zahăr și grăsimi (ambii în același timp pentru unii).

Subiecții aveau senzori cerebrali și erau supuși unor stimuli vizuali (imagini pe ecran).

Rezultatul, consumatorii de droguri au avut răspunsuri care arătau că dorința era acolo, pe de altă parte, nu are nimic de-a face cu răspunsurile dependenților de zahăr, iar culmea era pentru dependenții de zahăr amestecat cu grăsimi (tipul junk food Mc chest, de exemplu), rezultatele au fost uluitoare, limitează baia la buză ....

Ceea ce nu mi-a plăcut a fost doamna din inra care a spus că căutăm energie când am mâncat, cel puțin ar fi fost să spunem că este o energie tranzitorie care determină o scădere a dietei rapide după ingestia de zahăr, zahărul acționează ca un impuls, dar nu pe o perioadă lungă de timp ... de aici, dorința de a relua zahărul la scurt timp după ce l-ați luat, este un cerc vicios, deja l-ați spus despre un alt subiect Janic ...

Și când ne uităm la produse industriale care conțin zahăr, este uimitor, așa cum există peste tot ... chiar și în sandwich-urile care urmăresc mișcarea, lol, am fost odată așa când încă mănânc fără conștiință, tot scuip direct, așa că sandvișul cu somon a fost atât de dulce ...
arfff

Nimic asemănător legumelor proaspete tăiate ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 28/03/13, 08:02

Nimic asemănător legumelor proaspete tăiate ...
si da! dar, deoarece mâncarea industrială este insipidă, insipidă, consumatorul caută instinctiv să sporească gustul cu zahăr, sare, piper, alcool și diverse grăsimi și devine ca o muscă prinsă în rețeaua de consum și cu cât se luptă mai mult (diete yoyo), mai mult se lipeste de el.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 28/03/13, 21:52

salut, Janic, cu siguranță te cred.

Am un prieten care a mâncat multă nutella (mult), de când a renunțat, se răzbună pe zahăr și consumă de trei ori mai mult ... arff

Personal, de când am oprit zahărul din ceai și cafea ocazională (aproape trei ani), nu-mi mai place gustul zahărului, puțină miere din când în când .... dar înțeleg că ar putea fi dependent de zahăr ...

În ceea ce privește grăsimea, mă abat puțin de la subiect, dar uleiul virgin bun nu este rău pentru sănătatea ta, puțin măsline, rapiță, semințe de dovleac, cartam, pentru a condimenta (j am spus puțin și prin asta vreau să spun o lingură pe zi, tot uleiul combinat vezi două max) nici o tonă ...

un pic de tamari, dar nu prea mult;) ... În ceea ce privește sarea, la fel când te-ai obișnuit, așa cum am făcut și eu, este greu să mănânc ceva, chiar și cu puțină sare în plus (c ' este înălțimea pentru un breton;)) ...

Schimbarea relației tale cu mâncarea este cea mai grea parte din istorie, nu mai vezi doar plăcere, ci găsești o utilitate în ea și mai presus de toate mănânci „conștient”, acesta este trucul pentru mine, atunci totul devine mai simplu.

Dar zahărul trebuie să spun că încă mai caut puțin în fructe proaspete și uscate (cu cumpărare;)), singura soluție pe care am găsit-o este să nu o cumpăr :) laugh out loud...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 01/04/13, 09:22

salut salut
Dar zahărul trebuie să spun că încă mai caut puțin în fructe proaspete și uscate (cu cumpărături;)), singura soluție pe care am găsit-o este să nu o cumpăr lol ...

dimpotriva! Din punct de vedere anatomic, suntem fructiferi granivori și, prin urmare, fructele proaspete sunt mâncarea noastră preferată și, prin urmare, trebuie consumate (aproape) fără moderație.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 01/04/13, 21:22

Janic a scris:salut salut
Dar zahărul trebuie să spun că încă mai caut puțin în fructe proaspete și uscate (cu cumpărături;)), singura soluție pe care am găsit-o este să nu o cumpăr lol ...

dimpotriva! Din punct de vedere anatomic, suntem fructiferi granivori și, prin urmare, fructele proaspete sunt mâncarea noastră preferată și, prin urmare, trebuie consumate (aproape) fără moderație.
Aveți grijă, curmalele din ambalaj sunt adesea acoperite cu zahăr adăugat, motiv pentru care sunt atât de dulci.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 251