O reîncărcare de 1000 de ori mai rapidă!

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

O reîncărcare de 1000 de ori mai rapidă!




de jean.caissepas » 18/04/13, 17:19

Foarte promițătoare noi rezultate ale cercetării, dar care ar putea fi dificil de industrializat ...

http://www.pcworld.fr/high-tech/actualites,futures-batteries-rechargeront-mille-fois-plus-rapidement-grace-structure-3d-university-of-illinois,537923,1.htm

Catodii și anodii ar putea fi făcuți cu o imprimantă 3D specială, folosind carbon sau metal în loc de plastic ...

De urmat.
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: O reîncărcare de 1000 de ori mai rapidă!




de moinsdewatt » 21/04/13, 12:32

jean.caissepas a scris:
Catodii și anodii ar putea fi realizați cu o imprimantă 3D specială, folosind carbon sau metal în loc de plastic ....


tu ești cel care inventează.
Acesta nu este conținutul articolului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 21/04/13, 20:08

este ca întotdeauna cu aceste reclame zdrobitoare ...

Nu te îndepărta prea mult ...

Oricine poate desena legos la nano scară desenat pe un computer și să proclame perspective fantastice.
0 x
Imagine
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 21/04/13, 21:41

Remundo a scris: ....
Legosele la nano scară desenate pe un computer, oricine o poate face și ...


Este amuzant, am văzut același lucru. Imagine
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: O reîncărcare de 1000 de ori mai rapidă!




de jean.caissepas » 22/04/13, 01:00

a scris:
jean.caissepas a scris:
Catodii și anodii ar putea fi realizați cu o imprimantă 3D specială, folosind carbon sau metal în loc de plastic ....


tu ești cel care inventează.
Acesta nu este conținutul articolului.


Bine, dar deja am citit forums faptul că unele companii au imprimante 3D capabile să tipărească metal, cu pulberea de metal topită de un laser puternic (acest lucru nu trebuie să fie foarte economic).
Cred că este încă o piață de nișă pentru piese foarte speciale și rare, dar piața ar putea crește cu noi aplicații.
Am citit, de asemenea, că unii cercetători încearcă să imprime oase pe bază de pulbere de calciu, deoarece acest material ar evita riscul de respingere (îmi pare rău pentru legături, dar nu le-am notat).

Observația mea nu a fost dezinformarea, ci doar o posibilitate care ne oferă speranță pentru o lume cu (mult) mai puțin ulei ...

Cercetările mele pentru o mașină electrică care poate fi folosită pe tot parcursul anului, chiar și iarna cu temperaturi <-10 ° C pentru călătoriile mele între casă și serviciu, m-au făcut să ezit la modelele actuale care nu mă pot garanta pe termen lung. 120 km de autonomie pe autostradă (acest lucru este într-adevăr prea mare pentru multe modele la prețuri accesibile).
Acesta este motivul pentru care mă trezesc visând la noile anunțuri de baterii cu autonomie „de vis” care vă permit să conduceți cu liniște sufletească, chiar și iarna, cu peste 200 de km pe ceas ...

A+
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,

pentru că viitorul nu trebuie să moară.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 108