Condensator de super-grafenie: încărcare rapidă electrică

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Condensator de super-grafenie: încărcare rapidă electrică




de Christophe » 06/05/13, 11:57

Mic articol pentru a completa acest subiect: https://www.econologie.com/forums/stockage-d ... 11889.html

Încărcarea unui telefon în 30 de secunde, o mașină electrică în câteva minute nu mai este science fiction. Doi cercetători americani au dezvoltat un super-condensator revoluționar pe bază de grafen. Ultra-puternică, super dură, flexibilă și biodegradabilă, această baterie a viitorului oferă oportunități de dezvoltare foarte promițătoare.

Am fost în jurul grafenului încă de la cea mai mică vârstă, fără să știm cu adevărat. Este un cristal de carbon care se găsește în special sub formă de grafit în firele creioanelor noastre. Descoperirea sa de către doi cercetători de la Universitatea din Manchester datează din 2004. Duoul științific a primit Premiul Nobel pentru fizică pentru munca lor în 2010.

Descoperire neașteptată

Cele mai mari descoperiri sunt adesea rezultatul întâmplării, erorii sau accidentului. Ideea s-a dovedit adevărată pentru viitorul nostru stack. După ce au depus oxid de grafit lichid pe un CD, Richard Kaner și Maher El-Kady, alți doi cercetători de la Universitatea din California au solidificat substanța folosind un laser de pe un arzător de computer. Apoi își dau seama testând-o cu un dispozitiv electronic și un LED că rămâne aprins câteva minute după ce a încărcat grafenul doar câteva secunde. Eureka!

Ultra-puternic și biodegradabil

Imediat după conectare, când este încărcat. Abia 30 de secunde pentru un smartphone, cel mult câteva minute pentru o mașină electrică, acesta este momentul sau momentul în care va dura pentru a reîncărca dispozitivele noastre electrice mâine. Nu este mulțumit de a fi cel mai bun conductor de electricitate cunoscut până în prezent, grafenul are multe avantaje: este ultra-puternic, super-rezistent și flexibil. Și, cel mai bine, este biodegradabil. Alcătuit din atomi de carbon, este posibil, prin urmare, să faci compost alături de deșeurile vegetale.

Nicolas blain


Sursa: http://www.courantpositif.fr/la-pile-du ... egradable/

Vezi și: https://www.econologie.com/forums/l-ireq-et- ... 10220.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: condensator super grafen: încărcare electrică rapidă




de Grelinette » 06/05/13, 12:31

... un super-condensator revoluționar ultra-puternic, super-rezistent, flexibil și biodegradabil, această baterie a viitorului oferă oportunități de dezvoltare foarte promițătoare.

Putem spera că tehnologia acestui super-condensator poate recupera, chiar și în cantități mici, energia electrică colosală a fulgerului?

Fulgerul a crăpat acest copac, de câțiva zece metri înălțime. Trunchiul are peste un metru în diametru!
Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 06/05/13, 12:48

Ne pare rău, firul, exact pe acest subiect al grafenului și acești cercetători ar exista deja:

https://www.econologie.com/forums/stockage-d ... 11889.html

PS: legătura de pe IREQ se referă la Li-ion, care este un alt subiect, deoarece dacă noile baterii cu litiu de la IREQ primesc 30 de cicluri, ultracondensatoarele de grafen au o durată de viață aproape nelimitată ( se dau la 000 ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: condensator super grafen: încărcare electrică rapidă




de Christophe » 06/05/13, 12:57

Da, obamot, l-am citat în introducere:
Christophe a scris:Mic articol pentru a completa acest subiect: https://www.econologie.com/forums/stockage-d ... 11889.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 06/05/13, 12:59

[edit:] ok, ce este nou cu Li-ion, noutăți din 2010? Neinteles.

Este ceva nou?
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 21/05/13, 18:17

Haide, pun pariu că aceste supercondensatoare nu vor vedea niciodată lumina zilei!
Înțelegi, fiul meu * nu este suficient de scump!

* Marketerii nu sunt nebuni, nu vor ucide piața bateriilor Li-ion înlocuind-o cu ceva aproape gratuit!
Trebuie să fie de unică folosință, echipament care să dureze 50 de ani, dar nu vă gândiți la asta bunul meu domn!
Trebuie să-mi hrănești piețele în sfârșit !!!


: Mrgreen:
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 21/05/13, 20:24

netshaman a scris:Haide, pun pariu că aceste supercondensatoare nu vor vedea niciodată lumina zilei!
Înțelegi, fiul meu * nu este suficient de scump!

* Marketerii nu sunt nebuni, nu vor ucide piața bateriilor Li-ion înlocuind-o cu ceva aproape gratuit!


Ce vă spune că va fi aproape gratuit ???
Nu există indicații mai sus.
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 25/05/13, 09:59

Nu știu, o bănuială?
Pe scurt: dacă este la fel de ușor de făcut ca arderea unui cd, ei bine, după părerea mea, ar trebui aproape să fie dat nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/10/13, 15:18

Nature tocmai a publicat un articol despre condensatoarele de stocare a energiei: http://www.nature.com/srep/2013/131022/ ... 03020.html

Rezumat în franceză: http://www.01net.com/editorial/606230/l ... -arrivent/

Mulțumesc Lietseu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 25/10/13, 15:50

Christophe a scris:Mulțumesc Lietseu ...


Dar nimic Sfânta Hristos ... :D
Mi se pare extrem de interesant, rămâne de văzut la ce preț își vor vinde noile „jucării”, așteaptă și vezi

Salutări de la pisica căpitanului și MIAOU !!!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225