Re-Boost-le forums: subiecte, share-uri, convivialitate ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/08/13, 18:51

Salut Christophe!

Clasamentul pentru cea mai mare prezență din lume.

Google și Facebook au schimbat primul loc de ceva timp, Google câștigă pe procentul global de utilizatori și Facebook câștigă pe timpul de utilizare a site-ului.

Pentru mai mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/08/13, 19:17

ah da ok este clasamentul care nu prea foloseste...google este mult mai greu financiar decat facebook si ofera mult mai multe servicii utilizatorilor de internet decat fb! Acesta este un clasament care contează...

Tocmai pentru că Facebook pierde timpul utilizatorilor de internet (și în mare măsură pentru banalități) și conținutul restului web-ului este un pericol!!

de fapt daca panda ar fi filtrat pe fb ar fi extrem de penalizat dar fb nu are nevoie de trafic google...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/08/13, 19:31

De fapt, dacă adăugăm Youtube care aparține Google, Facebook nu mai este la îndemână!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/08/13, 21:10

Facebook nu a fost niciodată un meci pentru Google... iar Facebook este cel mai mare hoț de conținut de pe web... dar ce face Kung Fu Panda? : Mrgreen:

Doar numărul de servere: Google are de peste 10 ori mai multe!

(450 față de 000 conform ultimelor cifre pe care le am în minte)
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 09/08/13, 12:10

firul ''Evoluția speciilor biologice și... șansa'' blocat, excelenta initiativa.

Sper sa fie permanent. :D

A fost o pată pe tine forum pentru o vreme.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 21/08/13, 11:58

Micul sondaj al zilei: despre care dintre membrii activi a vorbit forum în jurul „el” (pe un blog, un site, altele forums, rețele sociale, prieteni...)?

Pentru că atunci când văd discuțiile de înaltă calitate avem, de exemplu: https://www.econologie.com/forums/prospectiv ... t9286.html Ei bine, cred că este o risipă să nu mai vorbim despre asta... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 21/08/13, 12:50

Christophe a scris:Micul sondaj al zilei: despre care dintre membrii activi a vorbit forum în jurul „el” (pe un blog, un site, altele forums, rețele sociale, prieteni...)?

Pentru că atunci când văd discuțiile de înaltă calitate avem, de exemplu: https://www.econologie.com/forums/prospectiv ... t9286.html Ei bine, cred că este o risipă să nu mai vorbim despre asta... :|


Am mai vorbit despre asta, dar, din păcate, este un fapt de luat în considerare: ecologia și subiectele științifice nu sunt prioritățile oamenilor...

Mic exemplu: revista „closer” (fără comentarii!) vinde aproape 520 de exemplare pe...săptămână în Franța.
Revista Science et vie vinde aproximativ 290 de exemplare...pe lună!
Hum!
Greu de comparat incomparabilul, știu, dar faptele vorbesc de la sine, și este același lucru pentru internet...
Cu siguranță prima revistă se vinde cu 1,50€ și a doua cu 4,20€, dar această diferență este legată de publicitate, deoarece aceasta este proporțional mai avantajoasă la revistele care se vând cel mai bine, încă o dată principiul buclei de feedback pervers!

Dacă doriți mai mult trafic pe forum Christophe, va trebui să punem femeile goale și bârfele sociale pe masă...

: Mrgreen:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 21/08/13, 12:57

Ei bine, as vrea sa revin la nivelul de acum un an... oamenii nu au devenit asa de prosti de 1 an, nu-i asa? Ok exista criza ceea ce inseamna ca ecologia (deseori supraincarcata) nu mai este o prioritate ok!

Dar dimpotrivă, econologia ar trebui să devină una!! La nivel microeconomic, pentru a economisi puținii bani pe care gospodăriile îi mai au în prezent făcând investiții înțelepte! La nivel macroeconomic pentru a crea o creștere verde reală!

sen-no-sen a scris:Cu siguranță prima revistă se vinde cu 1,50 euro și a doua cu 4,20 euro


Adică 6 euro pe lună pentru prima...dar ai dreptate, asta înseamnă mai multă hârtie igienică! : Mrgreen:

ps: nu ai raspuns precis la intrebare, ai vorbit despre asta sau cum cu cine?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 21/08/13, 13:15

Christophe a scris:
Dar dimpotrivă, econologia ar trebui să devină una!! La nivel microeconomic, pentru a economisi puținii bani pe care gospodăriile îi mai au în prezent făcând investiții înțelepte!


Le predici celor convertiți!


ps: nu ai raspuns precis la intrebare, ai vorbit despre asta sau cum cu cine?


Am vorbit despre asta cu mai mulți prieteni, colegi și oameni din jurul meu...se pare degeaba!
Cu toate acestea, nu este din lipsă de timp, deoarece un număr mare de oameni folosesc Facebook!
... Chiar am impresia că porcăria asta de la FB „suges” mult „timp online” de la mulți internauți!
Mulți oameni fac schimb pe FB, dar este întotdeauna o reacție legată de un buzz și de multe ori cade în spectaculos mai degrabă decât reflectorizant...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 21/08/13, 13:29

O mulțime de oameni din jurul meu nu folosesc internetul, așa că nu are rost să le spun despre asta forum (unii oameni regretă minitelul care a fost eficient ca director!)

alții folosesc internetul, dar nu sunt obișnuiți forum : când le arăt econologie, e un eșec! ei consideră acest site prea dezamăgitor

clasificarea subiectelor de neînțeles

cel care urmează asta forum multă vreme a văzut trecând subiecte care îl interesează, dar pentru cel care ajunge îi găsește o mulțime de subiecte pline de controverse, și se sătura repede de ele

acum să prezint asta forum , trimit prin email link-uri către subiecte de interes pentru persoana în urma unei conversații pe care am avut-o

ce forum nu ii este frica sa vorbeasca despre politica sau filozofie, este o calitate pe care o apreciez dar ar trebui sa fie mai bine ordonata

un cuprins clar cu o secțiune tehnică ecologică pur practică, iar când o discuție tehnică practică devine filozofică, creăm un alt subiect cu link-uri către partea tehnică

ar trebui să evităm subiectele de 50 de pagini care conțin o mulțime de lucruri interesante, dar inaccesibile oamenilor noi

Văd oameni noi pe internet care apreciază rapid Wikipedia, deoarece puteți găsi rapid ceea ce căutați acolo.

Cred că un wiki este viitorul forum , cu multe legături între wiki și forum : toată discuția și controversa asupra forum și tot ce merită bine clasificat în wiki
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229