Re-Boost-le forums: subiecte, share-uri, convivialitate ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re-Boost-le forums: subiecte, share-uri, convivialitate ...




de Christophe » 21/05/13, 14:11

Suntem foarte mulți de observat: forum nu chiar ceea ce era acum câțiva ani. Mai puțină participare, mai puțini vizitatori, mai multă agresivitate, „încetarea” foștilor membri ...

Pe scurt, nu este roz ... bine verde sau albastru ... ( :D ) deloc!

Nici criza economică și întunericul general nu ar trebui să ajute ... (mai puține proiecte pentru indivizi, mai puțină dorință de a împărtăși, mai puțin timp liber pentru a naviga poate fi, de asemenea, ...)

La aceasta se adaugă o schimbare radicală a algoritmului de poziționare la google, ceea ce înseamnă că forum a pierdut aproximativ 50% din vizitatorii săi de la Google în 6 luni. M-am uitat pe web pe SEO pentru a afla ce s-a întâmplat și cum să o rezolv, dar evident că nimeni nu a găsit încă „bagheta” magică (poate că nu există, google fiind un "Cutie neagră"). Dacă un membru, profesionist al web-ului, știe mai multe despre mine, sunt data de 17 noiembrie 2012 !!

Evident, există și concurență din rețelele de socializare, în cele din urmă, în special din facebook, care așa cum am spus ani de zile „vampirizează” utilizatorii de internet care sunt aproape doar pe FB și abandonează astfel restul web ...

Iată câteva fapte ... atunci, având în vedere mai mult „cartuș”, vă împărtășesc această preocupare, întrebarea se rezumă într-una "Ce putem face pentru a reînvia activitatea pe forum? "Asta pentru a redescoperi împărtășirea și convivialitatea ca acum câțiva ani ...

Iată câteva sfaturi, reci, pe care membrii obișnuiți (sau nu) le-ar putea urma:

a) faceți un link către subiectele care vă plac pe rețelele de socializare în care vă aflați (există butoanele FB și Twitter pentru aceasta pe toate paginile)

Contul twitter econologie.com: https://twitter.com/Econologie

b) lansați subiecte noi (legate de o știre sau un subiect care vă interesează)

c) dacă aveți un blog, un site, o pagină FB, conectați-le forums cu un link și / sau include fluxuri RSS: rss.xml

d) descoperiți subiecte vechi care v-au plăcut, pentru a face acest lucru, faceți o cercetare: https://www.econologie.com/forums/search.php

e) faceți sugestii despre ceea ce ați dori să vedeți dezvoltat pe forums, de exemplu, se pare că decorarea ecologică este un element principal: idei de decorare a casei-ecolo-recuperare-reciclare-direct-t12497.html

f) În profilul dvs., utilizați notificările care merg bine pentru a vă ține la curent cu noutățile!

Veți fi informat cu privire la fiecare răspuns de la subiectele la care ați participat la un moment dat (chiar și cu mult timp în urmă) și puteți renunța de la caz la caz.

Asta îmi vine „rece” ...
Dernière édition alin Christophe 30 / 05 / 13, 00: 20, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Re-stimulează-le forums: subiecte, share-uri, convivialitate ..




de sen-no-sen » 21/05/13, 14:35

Christophe a scris:
a) faceți o legătură a subiectelor care vă plac pe rețelele sociale în care vă aflați (...)



Prin urmare, există membri ai écono care sunt pe Facebouc!
Trădătorii, necredincioșii!
: Mrgreen:

Spun asta pentru că a nu fi pe Facebouc a devenit aproape un act de rezistență în timpul nostru.
În anturajul meu, am observat că totul sub 45 de ani a fost semnat cu sigiliul facebook-ului „Bestia”, nu îmi face griji?

Și chiar mai puțin amuzant, atunci când este vorba de a explica refuzul pe care cineva îl poate avea să depună pe un astfel de site, este corect doar dacă cineva nu este considerat ca un „anormal”!
Mai rău în rândul celor cu vârsta sub 25 de ani, facebook-ul a devenit aproape esențial și a nu fi acolo a devenit aproape un semn de excludere!

În ceea ce privește relansarea econo, mi se pare că ar fi înțelept să creezi videoclipuri explicative despre econologie și de ce să nu creezi un program? (stilul cronicii economice, abordând o lectură sintetică asupra evenimentelor din timpul nostru: economie, poluare, șomaj, energie regenerabilă etc ...)
:?:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/05/13, 14:40

Vă mulțumim pentru sugestie, dar nu este genul de lucru „ușor” de configurat ... mai ales dacă doriți să oferiți o imagine „pro”. Pe atunci le făcusem, de exemplu:
https://www.econologie.com/forums/pollution- ... t5463.html

Apoi, programe generale despre econologie, alții o fac deja, în special pe Arte sau France5 ... și mult mai bine decât putem face vreodată! Nu?

Pe de altă parte, împărtășiți mai multe videoclipuri și emisiuni, va fi ușor și îmi place! Au existat o mulțime de teme interesante pe care le-am ratat în ultima vreme ...

Pentru cealaltă observație: FB poate fi, undeva și psihologic, considerat ca un sectă în raport cu comportamentele pe care le poate induce în „membrii” săi: orbire (FB nu este periculos) și disprețul ... (nu ești pe FB, suge ...), dar am spus deja că în subiectul dedicat: https://www.econologie.com/forums/envoye-spe ... t6650.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8

Re: Re-stimulează-le forums: subiecte, share-uri, convivialitate ..




de renaud67 » 21/05/13, 15:29

sen-no-sen a scris:În anturajul meu, am observat că totul sub 45 de ani a fost semnat cu sigiliul facebook-ului „Bestia”, nu îmi face griji?

:?:


Am fost la naiba de fierbinte am 46 de ani! : Mrgreen:
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/05/13, 15:52

Vorbim despre ajutor forums Renaud vorbește despre FB așa că ...

Facebook (...) „vampirizează” utilizatorii de internet


QED :| :|

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 21/05/13, 16:00

Câte vizite a avut postarea „interzisă sub 18 ani” ??? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


Este criză și ciudat, dar oamenii sunt mai preocupați de puterea lor de cumpărare (de orice și de toate în masă) decât de economisirea banilor ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 21/05/13, 16:01

Mai mulți au simțit problema, dar se pare că nu au fost ascultați !!!


Nu cred că este din cauza Google, dar putem discuta problema în mod privat.


Când îi lăsăm pe cei care fac probleme să se prăbușească, recoltăm o scădere a traficului, brusc crește, dar oamenii se satură foarte repede de el, deoarece articolele aprofundate sunt înecate în frământări, diluând astfel subiecții buni.


După cum am fost mod, încă mai am puțină experiență în această chestiune, când am părăsit site-ul american, care era situat la 20, a început o cădere timp de un an pentru a se găsi acum 000 și tot pentru că că proprietarul îi asculta pe țipători și pe speriați gândindu-se că îi va aduce trafic.

Problema rezidă în supravegherea pe termen scurt a traficului care înșală privirea pe termen lung, administratorul mizându-se pe cifrele pe termen scurt pentru a-și gestiona site-ul și fără a dori să te jignească, după ce analiza Econology nu a trecut pe lângă această problemă.

Rămâne analiza mea asupra problemei și toată lumea are dreptul la opinia sa cu privire la acest subiect, dar am vrut să o împărtășesc aici.

PS: Nu sunt pe facebook sau pe twitter, ceea ce merge prea departe în viața privată a oamenilor!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/05/13, 16:02

Macro a scris:Câte vizite a avut postarea „interzisă sub 18 ani” ??? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


790 vizite pe https://www.econologie.com/forums/reserve-au ... 12488.html

Macro a scris:Este criză și ciudat, dar oamenii sunt mai preocupați de puterea lor de cumpărare (de orice și de toate în masă) decât de economisirea banilor ...


Hei da, asta este „trist” ... este inclus în pasaj:

Nici criza economică și întunericul general nu ar trebui să ajute ... (mai puține proiecte pentru indivizi, mai puțină dorință de a împărtăși, mai puțin timp liber pentru a naviga poate fi, de asemenea, ...)


Ultimul exemplu, vânzări la Virgin ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 21/05/13, 16:26

Christophe a scris:Apoi, programe generale despre econologie, alții o fac deja, în special pe Arte sau France5 ... și mult mai bine decât putem face vreodată! Nu?


Permiteți-mi să răspund negativ!

Cu siguranță, există multe rapoarte despre ecologie, foarte bine realizate, panorama kino și toate și toate ... dar niciuna dintre acestea nu face un real lucrări de sinteză.

Este foarte bine să vorbești despre o deversare de petrol, o gaură în stratul de ozon sau o invazie de meduze, dar dacă nimeni nu explică care sunt relațiile aprofundate ale tuturor fenomenelor sale, este de puțin folos. , dacă nu „melo-ecologie” (Ushuaïa, pământul văzut din cer și așa mai departe ...)
Mai mult, critica sistemului este deseori interzisă acolo, deoarece mass-media este „blocată”.

Un exemplu cu vivisecție: când eram tânăr, existau emisiuni de public general prezentate de Foucault pe această temă!
Nu din moment ce L'Oreal (pentru că o fac, ya!) Este un partener economic al TF1 (publicitatea se plătește!), Și că această firmă nobilă folosește masiv experimentarea animalelor, iar subiectul a dispărut pur și simplu ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/05/13, 18:02

Raportul aprofundat este banii ... nu există niciun raport care să facă cele de mai sus lol!

În caz contrar, există multe petreceri Thema pe Arte care fac analize și sinteze bune, una dintre ultime a fost pe aluminiu: https://www.econologie.com/forums/aluminium- ... 11448.html

Idem cu privire la anumite rapoarte de la un trimis special, piese până la condamnare sau chiar infraroșu ...

exemple

- Infraroșu pe azbest: https://www.econologie.com/forums/infrarouge ... t9213.html

- Trimisii speciali pe materiale plastice: https://www.econologie.com/forums/le-plastiq ... 10117.html

Atât de greu de sperat să facem mai bine, pe de altă parte, ce putem face la nivelul nostru și foarte ușor, este mai mult să vorbim între noi despre acest tip de program! Doar prezentați-l înainte de difuzare, astfel încât ceilalți membri să îl poată urmări ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 245