Alegerea becurilor economice la mijlocul anului 2013 ...

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
anigel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 29/11/08, 21:54




de anigel » 14/06/13, 22:23

Mulțumesc pentru sugestii, observ ;-)

Deci Xanlite pentru LED-uri și halogeni pentru restul. Alte sfaturi? Mărci / modele de preferat, probabil?

Vă mulțumim!
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 14/06/13, 22:52

De fapt, există un truc: dacă puterea din lumen nu este scrisă pe ambalaj, știm deja că este o prostie. Apoi, un bec incandescent dă aproximativ 10 lm / W, deci un bec dat pentru 500 lm corespunde unui 50W. Oferă o idee.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/06/13, 09:26

Confirm marca citată de anigle: „orbitor” (nu, lumină serioasă, frumoasă) și până acum, nicio problemă (instalat acum mai puțin de un an ... Dar este scump (cu excepția promoției). Dar când Am spus „brand” mai sus, este unul dintre cele pe care le prefer ...

[cu toate acestea, cele mai "scumpe" au fost "fără marcă foarte ieftin de cumpărat" care nu a durat un an !!!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 18/06/13, 19:12

Anigel a scris:Cel puțin halogenii luminează instantaneu și bine ;-).

- Tubul de 13W din care ai văzut fotografia pe linkul pe care ți l-am dat, se aprinde și el, și în lumină albă în plus! În plus, este și aprindere instantanee! Și având în vedere frecvența ridicată a „balastului” electronic, nu există nicio problemă de stroboscopie pe piesele în mișcare care perturbă percepția vizuală a tuburilor cu bobină și starter. Deci, unde este problema, în afară de adaptarea în epoci?
- Dacă doriți să „trageți” o aprindere instantanee pe un „balast” lampéco, va trebui să scoateți un termistor PTC * care este conectat în paralel pe condensatorul care conectează cele două filamente între ele sau utilizați un „balast” care nu nu, pentru că există.
- În casa mea, am DOAR iluminat fluorescent: tuburi drepte sau lămpi. Și am „câteva”! Doar frigiderul, cuptorul cu microunde și o lingură de sare au nevoie de un bec incandescent, dar cu putere redusă!
* PTC: rezistență cu coeficient de temperatură pozitiv. Când se încălzește, rezistența sa crește, spre deosebire de CTN care acționează în direcția opusă.
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 18/06/13, 21:27

Pentru SMD confirm că este foarte violent.
Am comandat destule în China pentru prieteni.
Lanterne pentru biciclete, lanterne pentru scufundări
Blufează de parcă rămâne rece la atingere la putere maximă
Dar există două lungimi de undă: albastru rece și galben cald.
În orice caz, privirea la ea lasă aceiași ochi în ochi ca și la soare.
Torța telefoanelor mobile este în SMD.
Iar Conso este ridicol.

Editare: Postat de pe un iPhone. Mizerie :strigăt:
Vedem mai mult nota mea de galaxie: cine ar trebui să meargă cu caprele în munte :se încrunta:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 19/06/13, 15:49

- Pentru cei care ar fi interesați, iată schema „balastului” unei lămpi de 15W:
Imagine
- Și aici este ambalajul celebrei lămpi „SKIRON” la 1,50 € la domnul Bricolage:
Imagine
- Dacă găsești, anunță-mă!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117