Aveți nevoie de ajutor pentru încălzirea solară a unei serii mici

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 20/06/13, 23:54

Tocmai m-am uitat la aragazul cu rachete, este minunat! Cred că într-adevăr să mă orientez spre asta mai degrabă!

Mulțumesc tuturor!
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 21/06/13, 03:05

Cu plăcere ! Este întotdeauna o plăcere! : Cheesy:
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 21/06/13, 17:35

de acord și care sunt suprafețele de luat în considerare?
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 21/06/13, 23:16

Să zicem 9,5m3 (probabil este puțin mai puțin, dar nu ar trebui să fim departe (2,5 * 1,9 * 2m (la creastă))
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 21/06/13, 23:56

Asta e! M-am dus să caut beton celular după-amiaza și am asamblat versiunea simplificată a aragazului Rocket, care este diagrama la următoarea adresă (telefonul meu nu mai vrea să facă poze!):
https://www.econologie.info/share/partag ... CaiFdr.doc

Aș dori să instalez un tub de fier (recuperat dintr-o jgheabă veche de mult), să-l umplu cu bile de lut (acumulator de căldură), să sudăm cele două capete astfel încât bilele să nu cadă și cenușa să intre în și apoi înfășurați acest tub de cupru recoac pentru a crea un circuit de apă care, odată încălzit, va alimenta un radiator.

O pompă va alimenta acest circuit și va fi conectată la un termostat care, odată atinsă temperatura cu efect de seră, va opri pompa și o va declanșa din nou când temperatura scade.

Ce crezi?
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 22/06/13, 04:19

Imagine Cum ar fi plasat acest tub? Direct la ieșire? Nu prea văd cum să recuperez căldura eficient cu un tub plin. În plus, bilele comerciale din lut sunt extinse, ușoare și pline de aer, izolatoare, dar fără inerție termică. Ciudată ideea ta!

În principiu, dacă doriți să încălziți apa cu o rachetă, instalați un clopot de oțel (sau mai bine fontă) pe orificiul de ieșire, pentru a direcționa gazele în jos în timp ce recuperați căldura cu o bobină de cupru bine lipită. la clopot, toate bine ambalate într-un material de acumulare (de obicei pământ).
Gazele răcite sunt recuperate în partea de jos a clopotului, la același nivel cu focarul și evacuate în continuare, posibil în timp ce sunt încă în contact cu o masă termică pentru a recupera ultimele calorii utile.

Dar, în cazul dvs., nici măcar nu aveți nevoie de un circuit de apă: trebuie doar să plasați șemineul în exterior, clopotul cu pământul în interior și orificiul de evacuare a gazului de ardere, desigur, în exterior.
Ei bine, evident, ar fi mai puțin ușor să reglați fin temperatura. Sunt de acord să-și încălzească animalele de companie? Pentru că 10 m³ nu este chiar atât de mare ca volum! Un șemineu foarte mic ar fi suficient!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/06/13, 09:31

Bon
de la -15 ° la + 15 °, adică diferență de 30 °.
suprafață: 5m2 la sol + 22m2 de ferestre. Am pus totul în aceeași pungă pentru simplitate.
să presupunem un polistirol de 50 mm sau R = 1.5 m2K / W, deci ai avea nevoie de 540W.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/06/13, 17:23

Dacă unii dintre voi vă puteți uita la următoarea diagramă (urmați linkul) și spuneți-mi dacă credeți că acest lucru este posibil (Soba de rachete îngropată, cu excepția trapei și a butoiului „furaj”).

Știți dacă există reguli de respectat în ceea ce privește dimensiunile țevii (să aveți un tiraj bun și nu ca fumul să se retragă în seră!), Sau înălțimea etc?

Mulțumesc. Iată linkul:

https://www.econologie.info/share/partag ... 4KjZRP.doc

Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/06/13, 20:00

Deci, de ce să nu puneți lemnul într-o rezervă, ca în diagrama de mai jos:
Imagine

Capcana 1 poate fi un butoi, ok, capcana 2 ar trebui să permită introducerea unui carton în flăcări pentru a începe extragerea.

da, există diagrame și înălțime ale coșului de fum în funcție de puterea și suprafața ușii de încărcare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 22/06/13, 20:18

Hi!

Da, conform diagramei dvs., ar funcționa! Dar trebuie să oferiți o sursă de aer exterior pentru casa dvs., altfel vă veți răcori sera în timp ce o încălziți, e tocilar!

Izolația de vermiculit OK, dar tubulatura din aluminiu (care se topește la 600 ° C) NU NU NU, mai ales nu!

Ca reamintire, într-o rachetă mare bine proiectată (pentru o casă), urcăm cu ușurință până la 1000 ° C în partea de sus a butoiului sau chiar mai mult.

Da, desigur, există reguli de dimensionare.
Practic, secțiunea conductelor (de la șemineu la priză) trebuie să fie aceeași, în niciun caz nu se îngustează niciodată. Sub 80 mm, funcționează mai puțin bine: prea multă cădere de presiune, accelerația este prea lentă.
Cu cât butoiul este mai mare, cu atât recuperați mai bine căldura.

După, îți scriu asta, încă nu am construit-o pe a mea ... dar am văzut câteva în funcțiune.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 67