Aveți nevoie de ajutor pentru încălzirea solară a unei serii mici

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 22/06/13, 20:27

Îi răspund și lui Philippe care a scris în același timp cu mine.

Este foarte posibil să încărcați lemnul pe verticală, dar în acest caz și aerul trece prin aceeași cale, altfel întreaga masă de lemn se va aprinde rapid în bloc, ceea ce nu este scopul. ..

Cu diagrama ta, cred că așa s-ar întâmpla, gazele fierbinți care se acumulează în aprovizionarea cu lemn.

Un punct bun pentru trapa nr. 2, asta se face la modelele mari. Pentru cei mici, am văzut unele lucrări fără, doar împingeți cartonul în flăcări direct sub clopot pentru aprindere.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/06/13, 20:43

nu, nu cred că introducerea aerului în alimentarea cu lemn este corectă, deoarece viteza de mișcare ar fi destul de mică și aici ar arde tot lemnul și nu la locul potrivit.
Dacă nu există oxigen, acesta nu poate arde și obținem faimoasa gazificare. A se vedea cazanele cu ardere inversă și sobele vechi De-Dietrich President. există, de asemenea, un cazan Buderus proiectat pe acest principiu al flăcării laterale.

Cu toate acestea, ar trebui adăugată o diagramă o admisie de aer secundară preîncălzită.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/06/13, 20:43

Vă mulțumim amândurora pentru răspunsurile rapide și cuprinzătoare !!!

Am greșit că am citit greșit site-ul brico, nu este aluminiu, ci alumină (punctul de topire: 2072 ° C), deci ar putea fi ok?

Pentru alimentarea cu aer exterior, este o idee bună pentru casă, dar pentru seră (volum mic), ar regla temperatura, nu?
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/06/13, 20:45

hopa! am scris cu toții în același timp!
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 22/06/13, 20:51

Și după părerea ta, nu va fi prea cald?
Ar trebui să aprind din nou șemineul dimineața și seara (când voi vizita fiarele) sau va mai fi aprins?

Dacă aș pune doar puțin lemn, ar putea fi suficient?, Mă tem că aragazul pe care vreau să îl instalez nu are dimensiunile potrivite (prea mare = încălzire prea puternică sau prea mică = insuficient ...) , Știu că va trebui să testez înainte de iarnă, dar chiar dacă înseamnă să o faci imediat și nu pot să o testez acum, deoarece roșiile, castraveții și căpșunile ocupă tot spațiul!
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/06/13, 20:54

va fi prea puternic. o sobă de 500W nu există.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 22/06/13, 22:53

Bun Philippe, experiență practică (și nu teoretică), admisie verticală de aer prin pasajul de încărcare a lemnului, funcționează foarte bine! Și vă permite să ardeți direct tăiat la 1,5 sau 2 m. Pe de altă parte, trebuie să existe un tiraj excelent și întotdeauna suficient lemn pentru a accelera precis fluxul de aer, ceea ce împiedică creșterea focului.

Titi, trebuie să te joci cu MASS pentru a acumula calorii! Nu riscați să vă îmbrăcați foarte mult, va reduce doar numărul focarelor pentru a menține temperatura dorită.

Dacă doriți să păstrați admisia de aer în interior, în timpul focarelor, veți preveni apariția convecției pe întregul volum și astfel vă veți stratifica aerul în seră: rece în apropierea diferitelor orificii de admisie și de asemenea, mai presus de toate, la nivelul solului și cald deasupra.

Este adevărat, un aragaz de 500 W, în comerț, care nu există. Este într-adevăr foarte mic!
Dar nimic nu te împiedică să o faci singur! Tocmai avantajul masei este acela de a netezi puterea livrată.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/06/13, 23:35

Fără a polua complet, este foarte dificil să cobori sub 3kw, deci trebuie să acumulezi. Prin urmare, putem ignora controlul precis al focului și putem juca cartea unui tiraj puternic - schimbător mare, iar admisia de aer prin rezerva de lemn este la fel de valabilă ca separată.
Nu asta aș face, prefer principiul gazificării.

va fi, de asemenea, necesar să aveți grijă ca aragazul să nu dea în seră prea multe calorii direct, de aceea să îl izolați. Încep să mă întreb dacă nu ar fi mai bine să tragi 2 țevi și să-ți pui aragazul în casă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/06/13, 00:00

de ce să separăm problema acestei sere de restul casei? cum este încălzită principala unitate de cazare?

Nu mă va surprinde că există deja o încălzire veche bună cu ulei

așa că adăugați un cazan pe lemne pe circuit, care va salva întreaga casă și îi va permite să alimenteze un radiator în seră
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 23/06/13, 00:25

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Recunosc că ești puțin pierdut ...

Aveți nevoie de o priză de aer exterior, dar dacă voi încărca lemnul, va fi neapărat aer din cameră care va fi aspirat (lemn încărcat vertical) sau altfel faceți o intrare din exterior, care ajunge în spatele intrarea în sobă (la nivelul de încărcare a lemnului) cu un tub de alumină,

Ar fi nevoie de o sobă nu prea mare, dar aproximativ ce dimensiuni?
dacă aveți fotografii de dimensiuni, sunt fotograf ;-)

Pentru a conecta aragazul la casă sau invers, uitați, locuiesc cu părinții mei, iar sera se află la 20 de metri de casă, la fundul grădinii ...
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101