Proiect cuptor solar și senzor Peltier

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 28/07/13, 16:54

Ptichat107Tu scrie:
Cu excepția faptului că, dacă folosesc un agent frigorific precum cele utilizate în frigidere, mă îndoiesc că temperatura este de numai 50 ° C pe partea rece.

Un agent frigorific este doar un fluid de transfer de căldură care utilizează schimbarea fazei printr-un compresor, nu este nici rece, nici fierbinte de la sine.

Miroase a fabrica de gaze, a tinciorului tău! Imagine
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/07/13, 17:08

parabola concentrează puterea la punctul focal și temperatura crește foarte mare dacă lucrul care se află la punctul focal nu o evacuează

avantajul cazanului cu abur este că fierberea limitei de temperatură ... dacă motorul cu aburi nu consumă suficient abur iese prin supapa de siguranță, dar atâta timp cât pompa de umplere apa funcționează nu există niciodată supraîncălzire

cu un stirling, este absolut necesar ca stirlingul să funcționeze bine, altfel se supraîncălzește rapid

cu modulul peletier riscul supraîncălzirii este și mai grav: se face cu semiconductori, când temperatura autorizată este depășită, este instantaneu moartă

celula super fotovoltaică a legăturilor mele anterioare trebuie să fie puternic răcită de apă ... în cazul defectării circuitului de apă, este esențial ca vasul să fie orientat rapid lângă soare
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 17:27

Ahmed a scris:Un agent frigorific este doar un fluid de transfer de căldură care utilizează schimbarea fazei printr-un compresor, nu este nici rece, nici fierbinte de la sine.


Ei bine, ar fi suficient să găsești un lichid de răcire precum uleiul sau ceva de genul acesta, cred că trebuie să poți fi găsit. :P

chatelot16 a scris:când depășim temperatura autorizată, este instantaneu moartă.


Da, tocmai de aceea modulele ar fi într-o masă de aluminiu, cuprinzând în interiorul unui circuit (similar cu un bloc de apă) și un lichid de răcire; Mă gândeam la gaz, deoarece pentru sistemul de răcire mă gândeam să folosesc un fel de compresor frigider (vezi două în cascadă), dar așa cum a spus Ahmed, trebuie să găsesc ceva mai bun și mai presus de toate.

Dar este adevărat că partea electronică a lucrului face ca totul să fie destul de sensibil dacă temperatura este prea ridicată, de aceea am vrut să știu dacă a fost posibil să „ghicesc” temperatura maximă jucând pe „unul dintre factorii din timpul construcției parabolei (diametru etc.).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/07/13, 17:30

pentru a funcționa corect vasul trebuie să poată face o temperatură mult mai mare decât temperatura utilă

lucrul pus în vatră trebuie să consume toată căldura pentru a preveni creșterea temperaturii
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 17:38

Atunci, dacă punem sistemul Peltier între două blocuri de aluminiu; cel din spate care conține sistemul de răcire (despre care vorbesc, stil waterblock) și cel din față pentru a primi căldura de la cuptor, ar trebui să funcționeze nu?

Știind că punctul de topire al aluminiului este în jur de 660 ° C și că mă îndoiesc că cuptorul atinge această temperatură, ar trebui să funcționeze, cred; dar în loc de un singur rând de 5 module cred că ar fi mai bine să faci un set mare de 10 direct.

Idei, critici? : 3 :|
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 28/07/13, 19:27

compresorul dvs. de răcire va consuma mult mai mult decât va produce peltierul ...

peltierul este rezervat pentru anumite aplicații foarte specifice ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/07/13, 20:08

PtitChat107 a scris:Care ar fi, aproximativ, randamentul pentru un set de 5 pelteri cu acest model?


Aceste modele vă vor costa mai puțin să încercați:
: Arrow:
https://www.econologie.com/shop/module-t ... p-493.html
ou https://www.econologie.com/shop/module-t ... p-244.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/07/13, 20:31

Care ar fi, aproximativ, randamentul pentru un set de 5 pelteri cu acest model?

cum vrei să ghicim randamentul? ar trebui marcat în doc
PtitChat107 a scris:Totul este scris în linkul pe care l-am dat:

"Modulul de generare a energiei 250C 6.4V 3.1W

Capacitate maximă de răcire 5.1W
Curent maxim 1.09A
Diferență maximă de temperatură + 200K
Grosimea zonei active 3.8 mm
Lățimea zonei active 40mm
Lungime zonă activă 40mm
Tensiune maximă 9.4V
40 x 40 mm zona activă

nu totul este scris ...

generare de energie 3,1W, dar ce putere termică îi furnizează?

la ce preț este acest modul?

pentru a face 3w găsim fotovoltaic la 10 euro și funcționează prima dată fără a fi nevoie de o antenă parabolică ... și fără a fi nevoie să ne orientăm exact spre soare

avantajul unei parabole cu motor stirling sau cu abur, este de a face o putere mare cu mecanici care pot fi construite fie chiar pentru a evita cumpărarea de celule fotovoltaice, fie module de peletier chiar mai scumpe decât fotovoltaice
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 20:44

chatelot16 a scris:la ce preț este acest modul?


Dacă am dat linkul către site-ul vânzătorului, nu degeaba 8)

Pret:
Cantitate - Preț unitar
1-30,10 €
10-25,56 €
25-22,09 €
50-20,69 €
100-19,47 €


Dar mi-am dat seama, de asemenea, că prețul înainte de impozitare era atât de bun :?

Mulțumesc Christophe pentru legături, pe de altă parte este, fără îndoială, o întrebare stupidă, dar temperatura delta, este aproximativ diferența maximă care poate exista între cele două fețe de pe modulul Peltier?

BobFuck a scris:compresorul dvs. de răcire va consuma mult mai mult decât va produce peltierul ...


În ceea ce privește alimentarea cu energie electrică, m-am gândit că voi folosi un grup mic de panouri fotovoltaice, dar hei, este adevărat că știind că ansamblul Parabole-Peltier ar trebui (pe hârtie) să producă mai mult decât panouri solare și să știe că inversul este mult mai realist, nu văd prea mult rost. :strigăt:

Dar pentru a reveni la Stirling, cu greu îmi pot imagina legătura dintre balonul de aer (presupus a fi la punctul focal al vasului) și motorul în sine; știind că parabola trebuie să se miște pentru a urma cursul soarelui, mi-e greu să-mi imaginez un fel de țeavă flexibilă care să lovească legătura.

Pe de altă parte, doar o întrebare separată, la nivelul panourilor solare; pentru o instalație pe acoperișul unei clădiri (situată în Franche Comté) ce tip recomandați? Monocristalin sau altul?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/07/13, 20:53

PtitChat107 a scris:Mulțumesc Christophe pentru legături, pe de altă parte este, fără îndoială, o întrebare stupidă, dar temperatura delta, este aproximativ diferența maximă care poate exista între cele două fețe de pe modulul Peltier?


Acestea sunt caracteristicile date în modul Peltier, deci răcirea termoelectrică, în modul Seebeck, deci generator termoelectric, pot varia, dar nu știu în ce măsură! Nu știu dacă există simetrie perfectă sau nu ...

În orice caz, aici, pe magazinul ecologic (și care aduce acest lucru forum), este mai ieftin decât pe link-ul dvs.: https://www.econologie.com/shop/module-t ... p-244.html

Putere nominală disipată de căldură: 50 wați
Intensitate maximă: 6.0 A
Tensiune nominală de alimentare: 15.4V
Puterea maximă absorbită: 92.4 wați
Temperatura maximă delta între cele două laturi: 2 ° C
Numărul de cupluri termoelectrice: 127
Cupluri tip Melcor: CP1.4-127-06L
Dimensiuni: 40 40 * * 3.8mm
Greutate: 25g
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131