Proiect cuptor solar și senzor Peltier

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 21:16

Mi se pare păcat că producătorii nu specifică caracteristicile în modul Seebeck, mai ales că reversibilitatea este destul de posibilă (bine, în funcție de anumite condiții).

Dar, în orice caz, vă mulțumesc pentru link-ul dvs., dacă chiar am nevoie de el, nu aș ezita niciun moment :!: :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/07/13, 21:51

modulele de pelete nu sunt aceleași cu cele pentru producerea de energie

în peletier pentru a face frig sau căldură, nu există niciun risc de supraîncălzire, deoarece modulul în sine este cel care produce căldura ... atâta timp cât alimentarea cu energie electrică este normală nu există niciun risc nimic

în funcția seebeck pentru a produce energie, căldura vine din exterior și există un risc mult mai mare de supraîncălzire

nu confundați nici puterea electrică consumată pentru a face frig ... montat cu susul în jos nimic nu spune că ar face aceeași putere ... chiar cred că ar face o putere ridicolă
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157