Schimbător de ulei vegetal înfundat

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Schimbător de ulei vegetal înfundat




de Andre » 17/08/13, 21:13

bonjour
Ieri, defalcarea pe drum, au trecut peste 120 de km pe care îi parcurg cu ulei de prăjit, în afară de schimbările filtrului, curățarea rezervorului de filtrare și a liniei de ulei fără nicio problemă.
schimbătorul este un mic radiator automat de ulei cu transmisie Ford, plasat în circuitul LDR, direct pe furtunul care merge la calorifer, eficiență eficientă bună, chiar și prea cald la 70c până la 80c pentru ulei.
de ceva timp am observat o scădere a temperaturii la ieșirea schimbătorului și lipsa puterii motorului.
În mod normal, cauza este un filtru de combustibil care începe să se înfunde. După schimbarea celor două filtre, nici o modificare
prin deconectarea returului de la pompa de injecție, debit foarte mic, chiar și niciunul în turația motorului.
Pentru a realiza în sfârșit că schimbătorul este înfundat.
Întrebarea mea ce produs este eficient pentru curățarea schimbătorului de căldură din aluminiu?
Am circulat cu o pompă cu acetonă, apoi am pus ulei pe frână peste noapte și am clătit schimbătorul cu benzină auto și în sfârșit motorină fierbinte, dar s-a îmbunătățit, dar există încă o restricție.

În sistemul meu la fiecare purjare trec motorină rece în schimbător și motorină fierbinte în filtrele de combustibil, ceea ce crește considerabil durata lor.
ceea ce intenționez să fac este să inversați periodic conductele schimbătorului, pentru a face circulația inversă.

Cei care au trăit mult timp în ulei de prăjit trebuie să fi avut probleme similare? Sunt o metodă sau un producător de curățare pentru a dizolva aceste uleiuri întărite (câteva bucăți maro de ciocolată au fost clătite.)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 17/08/13, 21:22

Curățător de înaltă presiune (100 bar și mai mult) și apă foarte caldă (100 ° C și mai mult ...)

Nimic nu poate rezista ...

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 17/08/13, 23:04

Aș spune sodă caustică. Este ceea ce folosesc pentru a curăța
filtrul meu de friteză și bucătărie. În max 1 hc este ca nou.
Nu uitați să aveți oțet alb pentru a neutraliza stropii
pe piele.
În cazul tău, voi rula sodă în schimbător în timpul unui
noapte.

Dar verificați înainte de compatibilitatea cu aluminiu.

Nu cred că soda atacă aluminiul, dar mai educat decât mine
vă va confirma.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 18/08/13, 11:22

Rabbit a scris:
Dar verificați înainte de compatibilitatea cu aluminiu.

Nu cred că soda atacă aluminiul, dar mai educat decât mine
vă va confirma.


Evitați sodă caustică + Alu = eliberarea de hidrogen și reacția poate fi destul de violentă dacă este sodă pură.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/08/13, 16:06

bonjour

schimbătorul nu este demontabil, este necesar să găsesc o soluție de produs lichid compatibilă cu pompa de injecție (fără apă)
deoarece clătirea se poate face numai cu combustibil sau ulei
acesta este unul dintre motivele pentru care am folosit ulei încuiat și, de asemenea, acetonă
uleiul de frână a dat rezultate medii, poate repeta operația pentru a lăsa lichidul să funcționeze mai mult.
Încă trebuie să încerc degresantul motorului sau carburatorul, injectorul, produsele de curățare a cuptorului? (Mă gândeam la un stripper de vopsea lichid, dar sunt ezitant, clătirea completă pune întotdeauna o problemă, pompa de injecție în linie este capabilă să o ia, dar există limite.)
În prezent funcționează, dar în comparație cu un radiator nou există o restricție.
soluția bună ar fi schimbarea schimbătorului, dar pe măsură ce le construiesc pentru a suda într-o cutie de aluminiu este o muncă destul de solicitantă.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/08/13, 22:42

Puteți încerca o soluție de oțet alb cu sare de gătit și bicarbonat (mâncare).
Proporțiile nu sunt foarte importante pentru 1 litru de apă, un pahar mic de oțet, o lingură de sare, o lingură mică de bicarbonat.
Bicarbonatul poate fi pus de mai multe ori (amestecul devine efervescent).
Deoarece acest lucru produce puțin acid clorhidric, clătiți bine cu apă după aceea.

Acest amestec de bunici ajunge la sfârșitul plin de murdărie mai mult sau mai puțin grasă. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/08/13, 05:12

bonjour
Flytox a scris:Puteți încerca o soluție de oțet alb cu sare de gătit și bicarbonat (mâncare).
Proporțiile nu sunt foarte importante pentru 1 litru de apă, un pahar mic de oțet, o lingură de sare, o lingură mică de bicarbonat.
Bicarbonatul poate fi pus de mai multe ori (amestecul devine efervescent).
Deoarece acest lucru produce puțin acid clorhidric, clătiți bine cu apă după aceea.

Acest amestec de bunici ajunge la sfârșitul plin de murdărie mai mult sau mai puțin grasă. :P


Clătirea cu apă este puțin înfricoșătoare, pentru că merge direct la filtrul de combustibil, apoi la pompa de injecție, aș prefera un produs pe care îl pot clăti, cu motorină, benzină sau solvent de vopsea la lac mi se pare mai eficient decât l „acetonă.
azi testat stripper de vopsea nu este un test foarte eficient, precum și curatator de sobă (prea agresiv cu aluminiu) uleiul de frână a fost mai bun, și chiar mă întreb dacă rămâne uleiul de frână care are trecerea prin injectoare nu a fost curățată îmbunătățește injectoarele, mi se pare că motorul merge mai moale la ralanti.
Îmi rămâne să testez produsul ACdelco 1 - 992955 vândut ca un lichid penetrant (dar foarte eficient pentru curățarea carburatoarelor.
Pentru a vedea eficacitatea produselor testate, atunci când clătesc cu o pompă, circul combustibil diesel fierbinte într-o buclă cu revenirea la un borcan de sticlă pentru a vedea cantitatea de particule care ies.
Din câte am înțeles, nu este nevoie să caut un produs care dizolvă aceste grăsimi solidificate, produsul trebuie să scoată particulele de la schimbător. și trebuie să inversați direcția de pompare de mai multe ori.

André
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 20/08/13, 16:03

Buna ziua André!


Aș încerca un lac mai subțire amestecat cu un anti-frecare pentru a preveni deteriorarea pompei de injecție.

De asemenea, alcoolul poate face și mai puțin dăunător materialelor plastice, dacă există în conducte sau în pompă.

Pentru mai mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 26/08/13, 10:07

Odată am conectat un schimbător de apă-ulei "un modine" folosit pentru a răci în mod normal uleiul de motor între bloc și filtrul pe care l-am modificat pentru a încălzi HV înainte de filtru ... este un model în oțelul a trecut cu sodă caustică, fără efect, pe de altă parte, l-am fiert timp de 30 de minute într-o oală sub presiune și odată foarte fierbinte i-am trimis o explozie mare de aer comprimat ... a ieșit o grămadă drăguță de murdărie ... în caz contrar, circulația spiritului alb (kerosen) cald (30 °) înmoaie depunerile lipicioase de ulei uscat ... în plus, chiar dacă există spirt alb în el ... Mercedesul nu va tremura ..După operație, instalați un prefiltru pentru a colecta orice porcărie care s-ar putea desprinde după aceea .. Dar ar trebui să fiți liniștiți ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 26/08/13, 16:17

bonjour
Macro a scris:După operație, instalați un prefiltru pentru a recolta orice crap care s-ar stinge ulterior ... Dar ar trebui să fiți liniștiți ...


Vă mulțumim tuturor pentru informații.
Le-am recirculat din nou cu ulei de frână și gunk fierbinte 60c produse pentru curățarea motoarelor, este o îmbunătățire bună.
O să instalez un prefiltru grosier din plasă de sârmă, îndepărtasem micul prefiltru original Mercedes, care funcționează cu ulei rece provoca prea multe restricții.
Circuitul este rezervor de ulei cu 4 căi de supapă - rezervor diesel apoi direct în pompa mecanică de joasă presiune, apoi în schimbător, apoi filtrează 10 microni, apoi 5 microni. Odată cu reîncălzirea după fiecare purjare cu motorină fierbinte 70c, filtrele rămân mai permeabile mult timp.
problema colajării parțiale a schimbătorului de căldură a fost în jur de multă vreme, dar s-a accentuat când am ajuns pe fundul rezervorului de ulei vegetal (nu amăgit rezervoarele diesel ajung să aibă și o doză bună de depozit) la fiecare anul sufla liniile de alimentare cu petrol, motorina
Aș spune că pentru fiecare 1500 de litri de ulei consumat, aerul comprimat trece prin conductele de combustibil.

André
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88