Cum să îmi conectez bateriile solare?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 21:54

Matx a scris:castig: intre 5Kw zi ploioasa si 12 Kw zi insorita


5 kWzi este uriaș!

ca 1 zi = 24h

5 kWzi x 24 = 120 kWh!

bineînțeles că nu înțeleg intenționat să arăt importanța unităților!

Presupun că este mai degrabă 5 kWh/zi și asta e mai logic, asta este o putere medie de
5kWh / 24h = 0,208 kW

în zilele însorite
12kWh / 24h = 0,5 kW
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/09/13, 21:57

Curățați bine păstaia sulfatată și acoperiți-o cu vaselina.
Ride a circuit desulfator, subiectul a fost deja discutat de mai multe ori pe forum iar mai multe subiecte fac aluzie la aceasta.

Stațiile cu invertor sunt într-adevăr foarte populare pentru fabricarea de încărcătoare ieftine... cu mai multe stații în serie, producem încărcătoare rapide pentru mașini electrice care costă mai puțin de 500 de euro când încărcătoarele rapide reale valorează câteva mii de euro.. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 22:28

Matx a scris:
chatelot16 a scris:o altă idee pe care încă nu am avut timp să o încerc

atunci când există o lipsă de energie pentru ca întreaga baterie să fie completă la fiecare ciclu, cred că încerc un anumit încărcător oferind un curent suplimentar unui singur element, pentru a-l încărca complet complet înainte de a reuși să îl încărcați „întreaga baterie, cu schimbarea automată a acestui element privilegiat la fiecare ciclu, astfel încât chiar dacă bateria nu este niciodată complet încărcată, fiecare element va avea încărcarea completă cu un ciclu din 12


Da, produsul dvs. este foarte interesant în acest caz! Cine o face și nu este prea scump?

Mărfuri.


cine o face? nimeni, este o idee pe care nu am mai văzut-o în altă parte și care ar putea fi făcută dacă poate fi utilă

va fi o cutie cu 13 borne de conectat la cele 12 elemente de 2 V, cu relee care vă permit să conectați un mic convertor de 24 V / 2 V la unul dintre elementele al căror rând urmează să fie încărcat complet

acest tip de cutie va avea si ceea ce este necesar pentru a inregistra permanent tensiunea tuturor elementelor pentru a vedea daca la descarcare exista una care se slabeste inaintea celorlalte

de asemenea, face posibilă darea unei alarme de baterie descărcată de îndată ce unul dintre elemente are o tensiune prea scăzută pentru a nu-l deteriora, în loc să măsoare doar tensiunea totală, ceea ce vă permite să mergeți prea jos pe un element care devine mai slab decât ceilalți

Există o piață pentru a face astfel de lucruri? , am impresia ca da cand vad numarul de oameni pe care ii vedem trecand aici pentru acest tip de instalatie

este prea devreme să vorbim despre preț... Mă gândesc să integrez și managementul complet al încărcăturii

cum funcționează încărcătorul tău solar: încep să găsesc anumite încărcătoare cu tensiune constantă puțin trist: când soarele dă curent uneori, bateria nu mai vrea și energia se pierde: un încărcător inteligent care numără Ah-ul care vine intră și cine iese ar putea lua decizia de a pune energia în baterie chiar dacă este necesar să crești puțin tensiunea

încărcarea pur și simplu la tensiune constantă este bună pentru vehiculele care funcționează regulat și nu consumă niciodată bateria

1410 Ah x 24V = 33840 Wh = 33,8 kWh

33,8kWh / 12kWh/zi = 2,82 zile
Prin urmare, este nevoie de aproape 3 zile de plin soare pentru a reîncărca bateria goală fără a consuma nimic

iar cu 5kWh/zi durează 6,76 zile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 22:42

citro a scris:Ride a circuit desulfator,


pentru a desulfata este necesar cu prioritate ca elementul să rămână aproape permanent încărcat complet, de aceea este de obicei necesară înlocuirea acestuia și tratarea elementului sulfatat în afara circuitului pentru a nu-l descărca în fiecare zi.

Nu am vazut niciodata rezultate concludente la desulfatorii electronici: ceea ce are in general efectul este sa se incarce usor, regulat si pentru o perioada indelungata...desulfatorul electronic sau nu nu se schimba prea mult
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 09/09/13, 01:57

Începeți prin a lansa o taxă de egalizare pe regulator (și, eventual, vedeți configurația acestuia) limitând în același timp consumul în acea zi pentru a obține tocmai această egalizare.
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44

mulțumesc




de mATX » 21/09/13, 11:59

Forhorse a scris:Începeți prin a lansa o taxă de egalizare pe regulator (și, eventual, vedeți configurația acestuia) limitând în același timp consumul în acea zi pentru a obține tocmai această egalizare.


Bună dimineața.


Va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.
Am nevoie de mai multă energie dacă am înțeles bine.

Momentan am 10 panouri solare monocristaline de 250 W si 24V conectate la 48V cu un regulator MPPT de 80amp conectat la bateriile in cauza (cele noi).
Mai am un rand de 6 panouri policristaline de 110 W si 24V conectate la 48V cu regulator Steca clasic (in jur de 40 amperi) pe baterii vechi de urgenta.


Întrebarea mea este: pot conecta ambele rânduri de panouri în același timp la noile baterii?
Și le pot conecta la aceleași terminale.

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Mathieu Orlandini.
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 21/09/13, 13:25

daca ai aceste alte panouri ar fi pacat sa nu le conectezi la bateria ta principala, se va incarca complet mai des si va dura mai mult

cele 2 regulatoare ale tale pot fi conectate amandoua in acelasi timp la aceeasi baterie daca regulamentul limiteaza doar tensiunea... daca ar fi un sistem mai complicat cu numaratoare amperi-ora ar trebui sa te gandesti putin

se poate pune un invertor mare pentru a incarca bateria de urgenta din cand in cand... daca serveste doar ca rezerva nu ar trebui sa se descarce prea mult asa ca nu trebuie sa fie pe panoul ei in fiecare zi
0 x
rândunicii
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 25/01/09, 00:11




de rândunicii » 22/09/13, 11:46

Bonjour à tous

În ceea ce privește egalizarea, are cineva vreo informație despre durată a acestei faze in functie de capacitatea de bataie si frecventa de egalizare.
Victron oferă:
I max egalizare = C/20 la C/30
V = 30/31v pentru OPzS 24v

dar nimic in timp!
Bună idee Chatelot această egalizare element cu element!
Imagine
rândunicii
0 x
stefano
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 15/04/13, 10:34
x 1




de stefano » 28/09/13, 00:08

rândunică a scris:În ceea ce privește egalizarea, are cineva vreo informație despre durată a acestei faze in functie de capacitatea de bataie si frecventa de egalizare.
Victron oferă:
I max egalizare = C/20 la C/30
V = 30/31v pentru OPzS 24v

bonjour,
Am câteva informații pentru tine: pe site-ul Victron, încărcați-o manuel regulatorul CC MPPT 150/70 (cel pe care il am); paginile 11 și 12, aveți tabelul cu toți algoritmii de încărcare programabili, cu o notă despre egalizare la pagina 13, și încă o pagină 17... La frecvență, Victron recomandă o dată pe lună cred.
Acest lucru vă va oferi o idee despre ceea ce va trebui să aplicați manual. Dar nu știu dacă poți juca pe intensitate. Pentru tensiune din moment ce ar fi necesar sa se aplice una mai mare decat cea de absorbtie, nu vad decat solutia trisului prin impunerea unei configuratii corespunzatoare unui alt tip de baterie, timpul de egalizare. Pf! Toată chestia asta nu este ușoară…
Suna-ma pentru orice eventualitate ;-)
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 12/10/13, 14:44

Bună dimineața.

Bateriile au fost puse la încercare, supraconsum și fără încărcare de egalizare.
Astăzi una dintre baterii este oxidată (sulfatată) și nu mai face bule.
Când lansez un ciclu de egalizare, cele 11 baterii se încarcă (2.40V per celulă) iar cea deteriorată se descarcă (2.04V).


Așa că am câteva întrebări.

-Putem schimba doar acest element?
-Poate fi reparat sau reparat acest articol, dacă da, unde?

Merci pour votre aide.
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126