Cât mai multă centrală nucleară pentru rulare electrică?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
fredericponcet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 29/06/11, 10:17

Re: Și eficiența unei mașini electrice?




de fredericponcet » 20/09/13, 09:33

Christophe a scris:
fredericponcet a scris:"dar cu panourile solare nu poți alimenta nici măcar un calorifer electric"!!!


Hm, este adevărat, nu-i așa? Sau doar una pe vreme bună (și în acest caz, într-o casă bine amenajată cu aport solar natural, încălzirea nu este necesară...)

Ce ce? Sunt bursuc sau a fost o ironie sau nu am inteles gluma?


Da asta e. Evident, nu putem alimenta caloriferele electrice cu panouri fotovoltaice, dar asta ar fi oricum perfect stupid când o simplă seră ar fi mult mai eficientă.
Am spus „bursuci”, e cam dur pentru că e doar ignoranță, dar am vrut să ajung acolo, trebuie să te gândești că cea mai interesantă utilizare a energiei electrice ar fi încălzirea! Acum, suntem cu siguranță de acord, este cea mai stupidă utilizare care există.
0 x
Nervos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 13/07/08, 16:14
Locul de amplasare: Essonne, Franța

rafinăriile consumă electricitate




de Nervos » 20/09/13, 09:55

două omisiuni în această abordare „câte centrale nucleare alimentează 280 de milioane de vehicule electrice în Europa”

1 - benzina și mai ales motorina costă electricitatea pentru rafinare. Pentru motorină în Franța, este în jur de 5 până la 7% din energia diesel pusă la dispoziție datorită calității uleiului importat.
pentru a obține din țiței de calitate „ușoară” (ul libian de exemplu) 100 w/h echivalent motorină, este necesar să se consume 5 până la 7 w/h de energie electrică

În alte țări, costul electricității motorinei este de 10 până la 20%

exprimat diferit prin eliminarea petrolului pentru mașini, am economisi producția de energie electrică, așa că necesarul de 55 Gw pentru nu știu câte Tw/h ar trebui revizuit în jos cu aproximativ 10%

2 - costul petrolului pentru transportul benzinei, motorinei etc. plus pierderi prin evaporare. Putem elimina aproximativ 2% din cei 55 Gw de putere pentru a încărca cele 280 de milioane de vehicule electrice europene
0 x
Oprește-te la co2 - BBC Timber House Frame
- Pompa de caldura fără griji pentru funcționarea de la 2010
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 20/09/13, 10:35

O altă abordare, în mașinile ecologice ei estimează în 2020 că consumul de energie electrică al mașinilor electrice va fi de 1% din consumul nostru actual.
Pentru a fi legat de scăderea preconizată a consumului cu izolație care ar trebui să depășească 1%, nu trebuie planificată nicio centrală electrică suplimentară.

Pentru postarea de mai sus, Interesant de știut că 100 Wh de motorină necesită 7Wh de energie electrică.
Cu o eficienta a motorinei de 10% in oras, pentru a parcurge 1 km cu motorina ai nevoie de 70% din energie electrica pentru a parcurge 1 km cu motorina. Excesul total de consum de energie electrică ar fi de doar 30% față de motorină, fără problemele de ardere în spate... De confirmat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: rafinăriile consumă energie electrică




de Christophe » 20/09/13, 10:40

Jumpy a scris:două omisiuni în această abordare „câte centrale nucleare alimentează 280 de milioane de vehicule electrice în Europa”


Randamentul de rafinare/transport este însă inclus în tabelul pe care l-am pus mai sus...Calculul meu se referă doar la vehiculele rutiere franceze...

În plus, unele rafinării (moderne) trebuie să aibă propria lor turbină electrică în loc să folosească rachete, nu? Deci, fără costuri suplimentare de electricitate...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 21/09/13, 15:46

Bună Arnaud și scuză-mă, încerc să-ți înțeleg punctul de vedere cu detaliile calculelor tale.
Mă corectezi dacă greșesc și îmi perfecționezi bazele:
Arnaud M a scris:Pentru postarea de mai sus, Interesant de știut că 100 Wh de motorină necesită 7Wh de energie electrică.
Cu o eficienta a motorinei de 10% in oras, pentru a parcurge 1 km cu motorina ai nevoie de 70% din energie electrica pentru a parcurge 1 km cu motorina. Excesul total de consum de energie electrică ar fi de doar 30% față de motorină, fără problemele de ardere în spate... De confirmat.

Deci o motorină care consumă „la pompă” 5 până la 7 litri la 100 km sau 50 până la 70 kWh
(consideram ca orice combustibil lichid: benzina, motorina, GPL contine 10kWh/litru)
...Va consuma în jur de 700Wh de motorină pe km în oraș (echivalentul a 7 litri la 100 km) și va avea nevoie de 49Wh de energie electrică.

Știind că mașinile electrice consumă 200Wh pe kilometru (este cazul vechiului nostru 106/AX/Saxo, și al celor mai eficiente noi (Leaf, Fluence, Tesla). Aceasta reprezintă mai degrabă 25% din energia electrică consumată pentru a face 1 litru de motorina.
Bineînțeles că acest raport se îmbunătățește cu un MIA care consumă între 100 și 150Wh pe km (adică 33 până la 50%) dar nu ajunge la 70% pe care îl anunțați.
:?

În orice caz, acestui calcul îi lipsește restul de energie cuprinsă într-un litru de combustibil, adică energia necesară pentru a-l extrage și, mai presus de toate, pentru a-l transporta, rafina-l, retransport ... Aceste cifre variază enorm între locul de extracție și calitatea depozitului, dar distanțele uriașe fac ca unii experți să estimeze, dar nu par să găsesc legături publicabile care ar fi de 2 până la 3 ori mai mari decât energie conținută într-un litru de combustibil.
Dacă am putea dovedi acest lucru și să confruntăm producătorii de automobile cu acest fapt, am putea compara cu adevărat impactul de la puț la roată.

Ar fi foarte deranjant să spunem că o mașină care consumă 5 litri la 100 km la pompă a consumat de fapt 15 litri ...

Când o mașină electrică consumă 20 kWh la 100 km (adică echivalentul energetic a 2 litri la 100 km), dacă adăugăm coeficientul EDF de 2,58, înseamnă 51,6 kWh la 100 km, sau abia mai mult de 5 litri.
Din fericire, acest coeficient de 2,58 nu este inevitabil, ci mai degrabă un atu formidabil pentru energiile regenerabile...

Deci cei 3.000 kWh produși anual de panourile mele solare au o eficiență de 1 (sau 100% dacă preferați) deoarece această energie electrică este folosită local în loc să fie transportată pe distanțe mari de linii de înaltă tensiune.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/09/13, 17:22

citro a scris:
dar nu găsesc linkuri care să poată fi publicate care să reprezinte de 2 până la 3 ori energia conținută într-un litru de combustibil.



Ar trebui să putem aborda întrebarea cu această mărturie găsită asupra altuia forum :

Ultimul super-cisternă pe care am navigat în 2004, și încă navighează, avea un motor în 2 timpi de 25000 kW la 78 rpm.
Consumul a fost de 95 de tone de păcură grea (380 IF pe zi).
Dimensiuni principale: Lungime 333 metri, latime 60 metri (coca dubla), pescaj la sarcina maxima 26 metri.


Cu capacitatea și viteza ei, ar trebui să putem „încadra” întrebarea... în sfârșit, răspunsul!

Am găsit informații că o navă de containere durează 43 de zile între Shanghai și Le Havre.

Deci, să presupunem 20 de zile din Angola până în Le Havre sau Venezuela...

Deci 20 X 100 de tone de combustibil greu consumate pentru 400 de tone transportate...

Cred că suntem departe de punct!

Fără îndoială că trebuie să luăm în considerare întregul lanț: conductă, extracție etc... dar și atunci! Mă îndoiesc foarte mult!

Pe de altă parte, ne apropiem de aceste rate în cazul dezastruos al nisipurilor bituminoase din Alberta, deoarece încălzim tone de nisip, după ce le-am amestecat, pentru a extrage uleiul (bitumul care inițial era prea gros). Acolo, este dezastruos - și profitabil doar dacă petrolul este în jur de 50 până la 100 de dolari... De aici și succesul recent!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 21/09/13, 18:09

citro a scris:Deci cei 3.000 kWh produși anual de panourile mele solare au o eficiență de 1 (sau 100% dacă preferați) deoarece această energie electrică este folosită local în loc să fie transportată pe distanțe mari de linii de înaltă tensiune.
: Mrgreen:


Îmi pare rău că fac gluma Citro, dar panourile solare fotovoltaice aveau și energie gri, care nu este neapărat „tot roz”!
Dar este clar că avantajul revine mașinii electrice cu condiția ca sursa de producție a acestuia să fie de origine nucleară sau regenerabilă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 22/09/13, 08:43

Diagnosticarea iluminatului public de către ADEME
Sursa ADEME 2008

Iluminat public in Franta = 5.6 TWh/an

adică 5 kWh/an pentru a lumina corbii

Iată câteva calcule uimitoare:

Prin oprirea oricărui alt bec din iluminatul stradal, am putea încărca jumătate de milion de mașini electrice ...

și încă vezi clar pe străzi...

În Franța, 5,6 TWh sunt consumați în medie de flota de iluminat public, adică:
18% din consumul total de energie al municipalităților franceze
47% din consumul lor de energie electrică. Emisiile actuale din flota de iluminat public francez sunt estimate de ADEME la aproximativ 670 de tone echivalent CO000/an.


Aceasta reprezintă 15 kWh/zi

Jumătate din această energie oferă 7 kWh

adică încărcarea a 500 de mașini electrice la 000 kWh/noapte, oferindu-le aproximativ 15 km de autonomie pe zi pentru mașini complet confortabile și echipate...

Să ne amintim însă că această energie colosală este plătită de comunități pentru un serviciu destul de dubios.

În realitate EDF nu știe ce să facă cu GW-ul său pe timp de noapte... Consumul de iluminat public folosește în medie exact 640 MW!

Ceea ce înseamnă că noaptea avem nevoie de 1300 MW, sau 2 centrale electrice pe timp de noapte de 900 MW pentru iluminatul public... sau mai simplu de un EPR...

Cred că asta merită meditație. : Idee:

sursa: Forum Oleocen
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/09/13, 09:42

Am impresia că începe reflecția. Municipalitățile încep să se uite la asta mai atent...

Dar știm cât de mult este asociat asta cu securitatea, un subiect sensibil. Și pentru un primar, pierderea locului pentru „atât de puțin” (pentru că în buget, lângă piscine, săli comunale, personal municipal etc... asta cântărește puțin)

Dar ai dreptate. Locuiesc într-un cătun unde nu există iluminat public.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 22/09/13, 10:09

Idee pentru Manuel V. referitor la Marsilia; pune doar mai multe lumini stradale!! :P
0 x
Imagine

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229