Supraîncălzirea senzorului meu pentru încălzitor de apă!

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 01/10/13, 14:16

Did67 a scris:1) Senzorul meu plat s-a blocat de zeci și zeci de ori (pe modelul De Dietrich pe care îl am, există un dispozitiv de siguranță care oprește circulatorul dacă diferența de temperatură dintre sonda superioară a panoului și temperatura minimă a calorificatorului depășește 50 °; deci, atunci când sunteți plin de soare, atrageți intens, temperatura inferioară poate scădea rapid de la 35 ° la 12 ° - temperatura apei reci).


Nu prea înțeleg logica fizică a acestei securități? Ce protejează?

Dacă înțeleg ce spui, sistemul se oprește de la o anumită deltă T, deci când există cea mai mare putere/energie solară de recuperat? Și asta, dimpotrivă pentru mine, lasă deci panourile cu risc de supraîncălzire atunci când această energie ar trebui să fie disipată (unele sisteme solare au o descărcare termică în pivniță dar destul de rar)

Și ce vrei să spui prin blocat?
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/10/13, 14:18

Nu am spus că circuitul era în pivniță: n-am pivniță!
Nu, circuitul trece prin pod (nemobilat) si duce direct in zona de living ceva mai jos (trece prin tavan).
De la rezervor până la panou există o distanță totală de aproximativ 5 m și aproximativ 2 m pe verticală.
Deci este ciudat că există într-adevăr atât de multă presiune!
Pe manometrul supapei, săgeata roșie indică 5 bari: supapa este setată la această presiune?
Am inspectat tevile (nu se vede dedesubt), nu am observat nimic in afara de un loc in care vata de sticla a fost lipita de spuma izolatoare pe o distanta de 50 cm => e scurgerea acolo?
Dacă acesta este cazul ar fi trebuit să fie urme pe pământ (o pată mare) nu?
Sau este vaporizat?
Dar atunci lana ar fi trebuit colorată, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 01/10/13, 14:55

Ah da evident in aceasta configuratie se goleste mai usor...dar nu in totalitate nici daca mingea este sub panouri...

În general, zona roșie este „reglabilă” manual prin rotirea marginii manometrului, deoarece majoritatea supapelor de siguranță sunt reglabile.

Cert este că nu a fost niciodată nevoie de 3 bare în configurația ta! 0.2 bar înălțime + presiune de siguranță anti-cavitație (0.3 până la 0.5 bar) ar fi fost suficient fără nicio grijă! Pe scurt, 1.0 bar a fost bun...

Dar nu există regrete: nimic nu spune că asta ar fi prevenit accidentul...poate că l-ar fi întârziat puțin...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/10/13, 17:37

Christophe a scris:
Did67 a scris:1) Senzorul meu plat s-a blocat de zeci și zeci de ori (pe modelul De Dietrich pe care îl am, există un dispozitiv de siguranță care oprește circulatorul dacă diferența de temperatură dintre sonda superioară a panoului și temperatura minimă a calorificatorului depășește 50 °; deci, atunci când sunteți plin de soare, atrageți intens, temperatura inferioară poate scădea rapid de la 35 ° la 12 ° - temperatura apei reci).


Nu prea înțeleg logica fizică a acestei securități? Ce protejează?

Dacă înțeleg ce spui, sistemul se oprește de la o anumită deltă T, deci când există cea mai mare putere/energie solară de recuperat? Și asta, dimpotrivă pentru mine, lasă deci panourile cu risc de supraîncălzire atunci când această energie ar trebui să fie disipată (unele sisteme solare au o descărcare termică în pivniță dar destul de rar)

Și ce vrei să spui prin blocat?


1) Prin blocat, mă refer la „nu funcționează circulatorul”. Nu mai știu temperaturile maxime atinse acolo sus: 150° (ordinul de mărime)!!!

2) Acest sistem este prost proiectat (bine, are 11 sau 12 ani, instalația mea).

Trebuie, în spiritul designului său, să evite un „șoc termic”.

Pana de curent = temperatura „superioară” crește; temperatura din balon nu se mișcă; delta depășește 50°; curentul revine, circulatorul nu trimite lichidul „rece”, care a avut destul timp să se răcească la temperatura rezervorului în timp ce acesta nu funcționa.

Asta e bine!

Cu excepția faptului că, în circumstanțe „normale”, se întâmplă din când în când următorul lucru:

a) plin soare în jurul prânzului solar; temperatura senzorului ca 70°

b) circulator plin, apa care ajunge la 65° la rezervor, pleacă de exemplu la 45° (pierde între 15 și 20° maxim).

c) fundul balonului este de exemplu la 25°

d) distanța dintre partea de jos a mingii și partea de sus a panoului este deci de 45°, este în cuie

e) dar cineva din familie decide sa faca un dus si din moment ce vremea este frumoasa, nu se gandeste la economisire; frontul rece se ridică; sonda de jos este scufundată în apa rece proaspăt sosită [am făcut asta intenționat!], de exemplu la 12°; temperatura din partea superioară a senzorului abia s-a schimbat; deci avem o abatere care depaseste 50°...

Aceasta este o „funcție” pe care inginerii nu o anticipaseră. Când funcționează la echilibru, există întotdeauna o reglare: temperatura de retur la panou scade, prin urmare scade și temperatura din partea superioară a panoului, lichidul circulă la o temperatură mai scăzută, delta T rămâne constantă.

Dar când se face brusc, „s-a blocat”.

NB: mostrele mici, cum ar fi clătirea vaselor, nu sunt suficient de sensibile. Dusurile sunt cu adevarat problema!
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/10/13, 17:54

Pe regulamentul meu există și această funcție.
Când se atinge o anumită temperatură, totul se oprește.
Dar am setat binz-ul astfel încât să nu funcționeze niciodată.
De fapt, am setat temperatura rezervorului la 60 așa cu funcția de reîmprospătare a senzorului, rezervorul poate merge până la 90 (nu se întâmplă niciodată) în timp ce împrospătează senzorul din când în când de îndată ce se atinge o temperatură setată.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 01/10/13, 17:59

Did67 a scris:Trebuie, în spiritul designului său, să evite un „șoc termic”.


Ok, m-am gandit la asta fara sa indraznesc sa o scriu...nu am auzit de el...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 01/10/13, 23:35

Did67 a scris: circulator complet, apa care ajunge la 65° la rezervor, pleacă de exemplu la 45° (pierde între 15 și 20° maxim).
Sunt surprins, deoarece in instalatia mea care functioneaza de mai bine de 30 de ani, diferenta de temperatura intre intrarea si iesirea din rezervor nu depaseste 5°.
Și care este această poveste cu șocul termic? Care este dezavantajul?
După părerea mea, un sistem solar termic este conceput pentru a stoca cât mai multe calorii înainte de apusul soarelui. Oprirea circulatorului în timpul zilei mi se pare o risipă. Daca intamplator temperatura este foarte ridicata, este in interesul tau sa instalezi un rezervor mai mare sau sa adaugi unul al doilea, astfel incat sa ai cea mai mare rezerva posibila de apa calda.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/10/13, 11:07

1) Timpul delta dintre plecarea balonului și revenirea la balon depinde de capacitatea panoului dvs. (am două; aproape 5 m²) și de debitul...

In mod normal, se recomanda, in instructiunile pentru sistemul meu, sa reglez debitul astfel incat această deltă este aproape de 15°...

Mai mult decât atât, scazi eficiența deoarece panourile tale sunt mai fierbinți și captează mai puțin bine/pierd mai mult...

Mai jos, circulatorul tău se învârte degeaba și consumi energie electrică pentru... cozi de cireșe!

Totuși, la amiază solară plină, pe vreme foarte senină, pot fi puțin mai departe.

Am pus cifrele in scop informativ si din memorie...

2) Soc termic: acesta este cazul oprire anormală a circulatorului din cauza unei pene de curent, în plină zi. Apoi aveți panoul în partea de sus care se ridică la 150° și lichidul care este la temperatura balonului în partea de jos (de exemplu, 25°). Dacă pompa pleacă brusc [puterea revine fara avertisment], asta determină, la nivelul panourilor, o schimbare bruscă de la 150° la 25° în câteva secunde... Acesta este riscul de „șoc”!

Acum nu mai stiu nimic. Probabil că inginerii au „inventat” asta!!!

celulă nu joacă în funcționare normală, unde, de fapt, am temperaturi ridicate de 70 sau 80 și plecări la ieșirea din balon cu aproximativ 15° mai puțin...

În funcționare normală, temperaturile se modifică constant în funcție de soare și de temperatura din rezervor... dar asta se întâmplă în câteva minute sau câteva zeci de minute, nu în câteva secunde, cu diferențe mai mici. .Deci această funcționare normală nu este problema.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/10/13, 11:10

netshaman a scris:Dar am setat binz-ul astfel încât să nu funcționeze niciodată.
.


Din păcate, pe regulatorul meu, această funcție nu poate fi configurată. De obicei sunt cu câteva grade mai puțin până să se întâmple! Deci, dacă aș putea pune 60 în loc de 50, ar fi bine.. Probabil chiar și 55!

Nici eu nu pot dezactiva funcția!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/10/13, 12:47

Did67 a scris:In mod normal, se recomanda, in instructiunile pentru sistemul meu, sa reglez debitul astfel incat această deltă este aproape de 15°...
Mai jos, circulatorul tău se învârte degeaba și consumi energie electrică pentru... cozi de cireșe!
2) Soc termic: acesta este cazul oprire anormală a circulatorului din cauza unei pene de curent, în plină zi. Apoi aveți panoul în partea de sus care se ridică la 150° și lichidul care este la temperatura balonului în partea de jos (de exemplu, 25°). Dacă pompa pleacă brusc [curentul revine fara avertisment], asta determină, la nivelul panourilor, o schimbare bruscă de la 150° la 25° în câteva secunde... Acesta este riscul de „șoc”

Am dezvoltat un sistem de auto-drenare: în cazul unei pene de curent, senzorii se golesc. Dacă puterea revine, mi-am șocat cu bucurie senzorii auto-construiți timp de 30 de ani fără să observ vreodată cea mai mică daune. Este o nebunie cum inginerii fac tot posibilul să complice o tehnologie simplistă.
În mod normal, diferența dintre intrarea și ieșirea mingii este de 3°, pentru a câștiga cât mai puține calorii. Acasa este ceva mai mare (5°) pentru ca circulatorul are o putere modesta: 120 W pentru 40 m2 de senzori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171