Supraîncălzirea senzorului meu pentru încălzitor de apă!

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/10/13, 15:24

Acolo, pe delta T si puterea circulatorului ma lasi nedumerit: am un circulator Wilo la viteza 2, se da pe la 25 sau 30 W (ar trebui sa verific); Am 5 m² de panou și o delta t pe intervalele bune de soare de 15°; la 5° l-am taiat avand in vedere ca nu mai merita fata de curentul consumat!

Măsurisem debitul și totul... Era acum 10 ani.

Care sunt panourile tale??? Nu captează nimic sau ce? Sau circulatorul tău este o super-bombă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/10/13, 18:48

Did67 a scris:Care sunt panourile tale??? Nu captează nimic sau ce? Sau circulatorul tău este o super-bombă?
În 2 ore de soare plin din Vosges am 1000 de litri de apă la 50°, asta îmi este suficient. Dacă pun circuitul sub presiune, ieșirea ar dubla. Acoperișul meu solar este un bricolaj de casă. Circulatorul Grundfos are 120 W. Nu inteleg de ce tai la 5°. Temperatura balonului este de 20° dimineața dacă am consumat totul cu o zi înainte. Cu o diferență de temperatură de 5°, la amiază sunt la 55°, apoi reglajul comută robinetul cu 3 căi pe încălzirea piscinei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/10/13, 19:35

Ai nevoie de raportul dintre energia electrică folosită pentru a circula lichidul și cantitatea de căldură pe care o recuperezi...

Deci, când diferența devine mică, asta înseamnă că panourile mele „colectează” puține calorii și că electricitatea consumată ar produce aproape tot atâtea. Așa că bilanţul devine slab... Așa că e mai bine să te oprești!

[Încă o dată, fluxul de produs X delta t este cel care dă energia colectată, nu doar delta t! Dar există o limită sub care își pierde sensul. Și ar trebui să vă întrebați dacă cu un debit semnificativ mai mic - și prin urmare și un consum de energie electrică mai fiabil - nu ați colecta aproape la fel de mult.

Ex: debit de 5 x delta de 15 = la fel ca debitul de 15 x delta de 5; cu excepția faptului că pentru a pompa 15, este nevoie de mult mai multă energie decât pentru a pompa 5!]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/10/13, 19:49

Aproape la fel de mult, nici nu împingeți!

Vechiul meu sistem asemanator cu al lui cuicui are un COP de 50!!
Deci există o marjă destul de mare înainte de a ajunge sub COP 1...

Orice sistem presurizat trebuie sa depaseasca 80 sau chiar 100 COP...

Te refer la acest subiect: https://www.econologie.com/forums/cop-d-un-s ... t8220.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/10/13, 20:42

Did67 a scris:Ai nevoie de raportul dintre energia electrică folosită pentru a circula lichidul și cantitatea de căldură pe care o recuperezi...
Deci, când diferența devine mică, asta înseamnă că panourile mele „colectează” puține calorii și că electricitatea consumată ar produce aproape tot atâtea. Așa că bilanţul devine slab... Așa că e mai bine să te oprești!
[Încă o dată, fluxul de produs X delta t este cel care dă energia colectată, nu doar delta t! Dar există o limită sub care își pierde sensul. Și ar trebui să vă întrebați dacă cu un debit semnificativ mai mic - și prin urmare și un consum de energie electrică mai fiabil - nu ați colecta aproape la fel de mult.
Ex: debit de 5 x delta de 15 = la fel ca debitul de 15 x delta de 5; cu excepția faptului că pentru a pompa 15, este nevoie de mult mai multă energie decât pentru a pompa 5!]

Cu senzorii de presiune sistemul funcționează la fel de bine cu 90 W. Ar putea funcționa cu mai puțin, dar aceasta este puterea minimă a circulatorului meu cu 3 viteze. Este in interesul meu sa am o temperatura senzorului nu mult mai mare decat cea a rezervorului deoarece cu cat temperatura senzorilor este mai mare, cu atat pierderile termice sunt mai mari.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 02/10/13, 20:52

Buna,

Spui asta:

Cuicui a scris:... Circulatorul Grundfos este de 120 W...


Știți cât merge acest circulator, în medie, pe zi?

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/10/13, 20:55

1360 a scris:Buna,
Spui asta:
Cuicui a scris:... Circulatorul Grundfos este de 120 W...

Știți cât merge acest circulator, în medie, pe zi?
A+
În jurul orei 7 dimineața vara. Seara ruleaza destul de mult pentru ca piscina de 18 mc are doar 3° maxim.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 03/10/13, 10:19

Did67 a scris:Ai nevoie de raportul dintre energia electrică folosită pentru a-ți circula lichidul și cantitatea de căldură pe care o recuperezi... Deci când diferența devine mică, asta înseamnă că panourile mele „colectează” puține calorii și că electricitatea consumată ar produce câteva. mult. Așa că bilanţul devine slab... Așa că e mai bine să te oprești!
Nu înțeleg. După părerea mea, o delta T atât de mare pentru o suprafață atât de mică a panourilor înseamnă că circulatorul este pe jumătate rupt sau circuitul este parțial blocat. Ar merita verificat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/10/13, 22:03

Nu e normal. Și după cum s-a spus, recomandat conform instrucțiunilor pentru instalarea mea.

Am doar câteva coate, pentru că poteca este puțin strâmbă...

Și un mic circulator...

Am scris 5, ar trebui să citesc parametrii, poate fi 3. Dar există o deltă minimă sub care se oprește sistemul...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 04/10/13, 10:03

Did67 a scris: există o mini deltă sub care sistemul se oprește ...
Mulțumesc pentru precizie. Înțeleg mai bine: sistemul dvs. funcționează ciudat, în funcție de Delta T. Nu sunt de acord cu instrucțiunile dvs., dar este problema mea ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99